5.00 / 1 oy

Html meta etiketi ile sayfayı her x saniyede bir güncellemek

Özellikle css kodu yazarken her kod güncellemesinden sonra tarayıcı tarafına giderek F5 tuşuna basmak ya da tarayıcı butonlarından yenile (refresh) tuşuna basmak zaman kaybı gibi geldiği için bu anlamda html meta etiketi ekleyerek kullanabildiğimiz çok basit ve kullanışlı bir özelliği paylaşmak istiyorum: http-equiv="refresh"

Html sayfasının head alanı içerisinde meta etiketleri arasına aşağıdaki meta etiketini ekleyerek sayfanızın her 5 saniyede bir güncellenmesini (yeniden yüklenmesini) sağlayabilirsiniz.

<meta http-equiv="refresh" content="5"> 

Buradaki content özelliği saniye cinsindendir ve örnek olarak her saniye güncellenmesini istediğiniz bir html sayfa için 1 yazabilrisiniz (ama sayfanın açılması 1 saniyeyi geçeceği için çok kullanışsız olacaktır) ya da her 10 saniyede bir yeniden yüklenmesini istediğiniz bir sayfa için 10 yazabilirsiniz. content değerini, sayfanın açılma hızına ve yüküne göre belirlemenizi ve sadece client taraflı güncellemelerin yapıldığı test ortamında kullanılmasını tavsiye ediyorum çünkü kullanıcılarınıza açtığınız bir web uygulamasında her birkaç saniyede bir güncellenen bir sayfa, ziyaretçilerinizi rahatsız edecek ve muhtemelen de sayfanızdan erken ayrılmalarına sebep olacaktır. İlerleyen saatlerde paylaşacağım css örneklerinde de kodlarda bu meta satırını görünce ne olduğunu merak etmeyin diye kısa bir açıklama ve bu özellik hakkında da anlatım paylaşmış olmak istedim.

Örnek olarak tam bir html sayfası şablonu şu şekilde:

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
  <meta charset="utf-8" />
  <meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=edge">
  <title>Deneme Kodlar</title>
  <meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1">
  <meta http-equiv="refresh" content="5" > 
</head>
<body>
  <div>
    Merhaba Reitix
  </div>
</body>
</html>

 

BasParmak

27.06.2020 11:10

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Html meta etiketi ile sayfayı her x saniyede bir güncellemek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.