5.00 / 1 oy

Html'de sayfayı kapatınca Javascript ile uyarı penceresi göstermek

Eskiden javascript ile tarayıcı üzerinde yazılım geliştiriciler daha fazla kontrol sahibi konumundalardı ancak bu durumu fazlasıyla suistimal ettikleri için güncel tarayıcılarda javascript ile yapılabilecek işlemler oldukça sınırlandırılmış durumda. Örneğin bir sayfayı kapattığınızda onlarca sayfa açılması kabusu artık çok gerilerde kaldı, bunun sebebi de bir sayfanın kapatılması durumunda artık javascript ile yapılabilecek müdahalelerin çoğuna tarayıcıların izin vermiyor olması.

Ancak bazı durumlarda site ziyaretçisine sayfayı ya da sekmeyi kapatmak istediğinde uyarı vermemiz gerekebilir. Mesela yarım kalmış bir form ya da yükleme işlemi varsa ve kullanıcı gerçekten de yanlışlıkla sayfayı kapatmışsa yazmış olduğu verilerin kaybolmaması için bu uyarıyı göstermek bir gerekliliktir ve tarayıcılar da çoğunlukla bu doğrulamayı herhangi bir kod yazmadan da mesaj penceresi ile sayfayı kapatmak istediğinize emin misiniz şeklinde göstermektedir. Bu onay kutucuğunu form elementi olmadan da aşağıdaki gibi gösterebiliriz.

Not: Ekran görüntüsünü internet explorer ile aldım çünkü göstermek istediğimiz mesajı güncel tarayıcılar artık göstermiyorlar, sadece sayfayı kapatmak istediğinize emin misiniz şeklinde bir mesaj çıkıyor.

html kapattığında uyarı vermek

Javascript Kodları:

<script type="text/javascript">
 window.onbeforeunload = function () {
  return 'Beni neden kapatıyorsun? 😢😢😢';
 }
</script>

 

RainingCodes

21.04.2020 18:41

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Html'de sayfayı kapatınca Javascript ile uyarı penceresi göstermek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.