5.00 / 1 oy

Html'de bir div'i dikey olarak kaydırılabilir yapmak

Ürünün açıklama bilgisinin saklanacağı bir html div'i var, bu alanın uzunluğu içeriğine göre değişken olacağı için çok uzun da olabilir çok kısa da olabilir. Bu yüzden ben maksimum bir uzunluk tanımlayarak tüm ürünler için standart bir html sayfa tasarımı oluşturmayı amaçlıyorum. Ancak bu maksimum yükseklik tanımlamış olduğum div de kendi sağında bir scroll ile kaydırılabilsin ve ürün açıklaması çok uzun olursa kendi kutucuğu içerisinde kaydırılarak gezinilebilsin istiyorum. Bu işlemi nasıl yapmak gerek?

Kati3kat

03.07.2019 02:11

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

 • 3 Temmuz 2019 14:06
  23

  Html'de scrollbar özelliği overflow, overflow-x (sadece x ekseni/sadece yatay) ve overflow-y (sadece y ekseni/sadece dikey) css özellikleri ile değiştirilir. Değiştirilir dedim çünkü scrollbar için de farklı seçimler yapmak mümkün. Bu değerler de auto, visible, hidden, scroll ve inherit olabilir. Auto seçeneğinde kutunun boyutunun belirtilmiş olup olmamasına göre taşıp taşmama durumları otomatik olarak belirlenir. Scroll seçeneğini seçerseniz ise tarayıcı bu özelliğe sahip tüm alanlar için ihtiyaç olsa da olmasa da bir scrollbar oluşturacaktır.

  Dolayısıyla sadece dikey scroll'un sürekli olarak görünür olmasını istiyorsanız, overflow-y: scroll olarak uygulama yapmalısınız. Böylece içeriğiniz uzun da olsa kısa da scrollbar görünür olacak, eğer içerik uzunluğu bu div'in yüksekliğinden daha az ise scrollbar görünecek ancak aktif olmayacaktır.

  <div style="overflow-y: scroll;height:50px;border:1px solid gray">
  içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi içerik denemesi 
  </div>

   

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Html'de bir div'i dikey olarak kaydırılabilir yapmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.