5.00 / 1 oy

HP notebook ısınma sorunu nasıl giderilir?

Yaklaşık 10 yıl önce satın aldığım HP Pavilion notebook o kadar fazla ısınıyordu ki artık kendi kendine kapanmaya, takılı olan usb flash bellekleri yakmaya falan başlamıştı ve 2 yıl bile kullanamadan (soğutucu vs denemediğim şey kalmadı) yeni bir bilgisayar almak durumunda kalmıştım. O zamanlar termal macun falan da bilmediğim için çaresizce cihazın ısındığını kabul etmiştim ve umudu kesmiştim. Yakın zamanda artık notebook'um işimi göremez hale gelince yeni bir bilgisayar almaya karar verdim ve aradan geçen 10 yılda HP de teknolojisini çok gelişmiştir ve ısınma problemi kalmamıştır diyerek gidip yine HP notebook aldım, açıkçası güzel de bir kammanya denk geldi, yoksa zaten başka markalara bakardım.

Yaklaşık 5.000 TL'ye freedos olarak satın aldığım i3 işlemcili HP notebook'ta sadece Google Chrome açıkken bile aşırı fan çalışma sesi oluyor ve bilgisayarın kasasında elimi koyduğum için kasanın altından ekran kartının ya da işlemcinin aşırı ısındığını hissedebiliyorum. Servisi arayarak durumu bildirdim ama açıkçası muhtemelen onlar da ısınma sorunlarını duymaya alıştıkları için pek de ilgilenmediler. Pandemi ortamında bilgisayarı bir yere göndermeyi de açıkçası ben de pek istemiyorum, bir de içindeki onca dosyayı programı silmek falan çok uzun iş..

Acaba kasayı açıp termal macunlarını kendim güncellesem ısınma problemi bir nebze düzelmiş olur mu yoksa kasanın aerodinamiğinden kaynaklı bir havalandırma problemi midir bu? Ama bu sefer de kasa açılmış diyerek garantisi iptal olacak muhtemelen, sizce ısınma sorununu engellemenin bir çözümü var mıdır bu gibi bilgisayarlarda?

Ahmet Demir

09.01.2021 12:00

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
HP notebook ısınma sorunu nasıl giderilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.