5.00 / 1 oy

Hobi amaçlı hesaplı arazi aracı tavsiyesi

Uzun yıllardan beri hafta sonlarında offroad gezilerinde kullanmak amacıyla bir arazi aracı almanın hayallerini kuruyorum, ama finansal durumlar ve sürekli artan araç fiyatları neticesinde her yıl bu isteği ertelemek durumunda kalıyorum. Bu sefer şartları biraz zorlayarak, biraz da beklentiyi düşürerek sadece hafta sonlarında kullanmak ve camping bölgelerine hafif maceralı geziler yapabilmemi sağlayacak kadar bir arazi aracı almayı iyice kafaya koydum. Bütçe olarak 100.000 TL'yi aşmayacak şekilde aklımda iki tane araç seçeneği var.

İlk seçenek Jeep Grand Cherokee. Bu arabayı çocukluğumdan beri çok sevdiğim için internette fiyat araştırması yapacağım zaman elin hemen Grand Cherokee'ye gidiyor. Grand Cherokee'lerin birkaç adet motor seçeneği bulunuyor. Ben de isterdim 6400 motor bir Grand Cherokee sahibi olayım ama vergilendirme ve yakıt masraflarından dolayı 2700 motor olanlardan tercih etmeyi düşünüyorum.  100.000 TL bütçe ile bu aracın 2.7 CRD modellerinden 2003 model olanlarından alabiliyorum. Bu araçlarda aklıma takılan nokta ise boyutları. Daha önce offroad gezilerine katılan arkadaşlar bilirler, bu boyutta araçları maceralı ve dar yerlerden geçirebilmek için çok usta offroad şoförü olmak gerek. Dolayısıyla bu da beni ikinci seçeneğe yöneltiyor.

Aklımdaki ikinci seçenek ise Jeep markasının bir diğer efsanesi olan Jeep CJ-5 modeli. Bu araçlar 1970'lerde ve 1970'ler üretilmiş ve bugün Jeep dediğimizde gözümüzde canlanan o klasik cip (suv) imajını kazandıran araç desem yeridir. Cabrio modelleri de var ve fiyat olarak da çok daha hesaplılar. Boyut olarak Grand Cherokee'lere göre çok daha küçükler ve benim gibi amatör arazi aracı kullanıcıları için daha kolay kontrol edilebilirler diye düşünüyorum. Bu araçlarda da aklıma takılan konu, yaşları. 40-50 yaşındaki bir aracın sürekli olarak sorun çıkartması (hele ki arazi şartlarında sürekli zorlanacak şartlarda sürüldükleri düşünülürse) çok olası ve arazi aracından çok iyi anlamak gerek ki sanayide öpmesinler.

Sonuç olarak elimdeki bütçe ile uzun yıllar severek kullanacağım 4x4 bir arazi aracı arıyorum. Benzer araçlar konusunda bilgisi olan arkadaşların görüşlerini ve önerilerini bekliyorum.

ibrahim halil

10.10.2020 20:14

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 20 Eylül 2021 07:52
    2

    masraflı hobilerden refleks olarak kaçınmakla birlikte çok da hoşuma gidiyor, özellikle aynı hobiye sahip insanların birlikte zaman geçirmeleri ve ortak bir paydaya sahip olmaları inanılma zkeyifli bir olay. gel gelelim o eski arazi araçlarının alt takım masraflarını da az çok tahmin edebildiğim için ancak yancı olarak bu etkinliklere katılabilirim :)

  • 4 Şubat 2022 08:56
    0

    hesaplı kelimesinden ne beklediğinize göre değişir, bu sorunun bence olası bir yanıtı yok

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hobi amaçlı hesaplı arazi aracı tavsiyesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.