5.00 / 1 oy

GIFV Formatı Nedir? GIFV ile GIF Arasındaki Farklar Nelerdir?

GIF formatının ekmeğini az yemedik, yıllardan beri internette gördüğümüz çoğu kısa video görselinin (amimasyon da diyebiliriz) uzantısı hep gif'ti ve bu uzantı standardı geçerliliğini çok uzun yıllardan beri korumaya devam etti. Ama belli ki artık gif uzantısının da geliştirilerek yerini bırakacağı yeni dosya uzantılarını göreceğimiz günler gelmiş.

Imgur'da izlediğim bir gif animasyonunun uzantısının gifv olduğunu fark edince bakayım dedim neymiş, ne özelliği varmış bu gifv formatının. GIFV formatını özellikle web ortamında izlenen videolar için geliştirmişler ve gif formatı ile neredeyse hiçbir ilgisi yokmuş. Hatta gifv uzantılı bir dosya türü bile yokmuş; bizim GIFV olarak gördüğümüz uzantıya sahip dosyalar aslında HTML 5 içerisinde sıkıştırılarak MP4 ya da WEBM uzantılı dosyalara sıkıştırılarak dönüştürülmüş ve kullanıcının arka arkaya izlemesi için loop'a alınmış videolarmış. Bütün bunlar ne için derseniz de elbette daha küçük boyutlu olduğu için tarayıcıda hızlı açılan ve daha yüksek çözünürlüklü videolar elde etmek için.

 

oissende

16.08.2020 09:18

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
GIFV Formatı Nedir? GIFV ile GIF Arasındaki Farklar Nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.