5.00 / 1 oy

Fusion 360'ta vida için eğimli delik açmak

Autodesk Fusion 360 programında 2 boyutlu bir çizimi 3 boyutlu hale getirmek için kullandığımız Extrude aracını negatif yönde kullandığımızda 3 boyutlu tasarımlari siler gibi delik açma uygulamaları yapabiliyorduk. Ancak eğer hazırladığımız üç boyutlu tasarımı 3 boyutlu yazıcıdan çıktı alarak milimetrik olarak kullanmak istiyorsak ve vidalarda olduğu gibi kavisli bir girişe ihtiyacımız varsa, düz bir negatif extrude uygulaması sonucu o vidanın tutacağı bir alan kalmamış olacaktır. Demek istediğimi daha iyi anlatabilmek için bir vida görseli paylaşıyorum:

vida 3 boyutlu

Bu vidanın bir cismi tutması için yanlardaki eğimli çizgiler kadar bir delik olmalı ve üstteki çember kısmı da sabitlenmek istenen cismün üzerinde kalmalı. tümü duvara girerse cismi tutan bir alanı kalmaz çünkü. Şimdi bu vidayı takabileceğimiz şekilde cismimiz üzerinde bir vida deliği açalım.

3 boyutlu cisim üzerinde bir çember (circle) ekleyerek extrude aracını seçiyorum. Amacım aşağıdaki görseldeki gibi eğimli bir vida deliği açmak.

fusion 360 vida deliği

Extrude ayarları içerisinde Taper Angle adında bir seçenek göreceksiniz, bu seçenek yardımıyla açılı (nagatif ya da pozitif) olarak extrude işlemi uygulayabiliyoruz.

fusion 360 screw hole

fusion 360 screw

Son olarak tasarım ile duvar arasında kalan boşluğa vidanın ucunun geçebileceği kadar bir delik açıyoruz. Birden çok noktaya aynı işlemi uygulamak için shift butonu ile çoklu seçim yapabilirsiniz.

fusion 360 screw holes

cuneytsaglam

21.05.2020 22:04

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Fusion 360'ta vida için eğimli delik açmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.