5.00 / 1 oy

Fırın önceden kaç dakika ısıtılır?

Fırın konusunda oldukça deneyimsiz biri olarak elbette ben de vazife gibi bir fırın satın aldım ve standart ev aksesuarı olarak mutfakta duruyor. Arada gözüme takılıyordu seni bir gün kullanacağım diye ama aç karnına da insan yenilikçi ve cesur olamadığı için ocakta yemek hazırlamaya devam ediyordum. Derken canım bir akşam tatlı çekti ve fırın kullanmaya giriş mahiyetinde hangi tatlıyı yapsam derken kek yapmaya karar verdim. Sitede de fazlasıyla yeterli miktarda tarif ve bilgilendirici yazı hazırlamış yazar arkadaşkar sağolsunlar :)

bkz: Sade Kek Nasıl Yapılır? Mükemmel Sade Kek Tarifi

bkz: Mükemmel Kek Yapabilmek İçin Tavsiyeler

bkz: Fırında kek fanlı mı fansız mı pişirilir?

Sonra tam tarifi yapmaya geçecektim ki önceden ısıtılmış fırın diye bir tabir olduğunu öğrendim. Tamam önceden ısıtalım ama ne kadar önceden ne kadar ısıtalım? 2 dakika 180 derece çalışa meseka yeterli olur mu yoksa en az yarım saat falan mı çalışması gerekir önceden ısınabilmiş olması için?

Ben kendim akıl yürüterek 180 derecede pişecek kekin içine girdiği fırının da 180 derece olması gerektiğini düşünerek fırının da bu sıcaklığa en az 15 dakikada geleceğini tahmin ederek 15 dakika 180 derecede çalıştırdıktan sonra keki hazırlamaya başladım. Peki önceden ısıtılmış fırın için fırını önceden kaç dakika ısıtmak gerekir?

 

gokhan39

01.02.2021 14:25

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 1 Şubat 2021 15:56
    36

    kurduğunuz mantık doğru, kekin fotoğrafını da atsaydınız keşke merak ettim :) Yeni fırınlarda fırının iç sıcaklığının yeterli seviyeye geldiğini gösteren bir ışık oluyor. Farklı fırın markalarının farklı modellerinde bu ışık turuncu ya da kırmızı olabiliyor ve kimisinde başında yanık olan ışık yeterli sıcaklık seviyesine ulaşıldığında sönüyor ya da bazen tam tersi olarak yanıyor. Ama eski fırınlar için bu sorunun yanıtının (fırınına göre değişmekle birlikte) 10 ile 20 dakika arasında değiştiğini söyleyebilirim.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Fırın önceden kaç dakika ısıtılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.