5.00 / 1 oy

Kablo üzerine alçı çekilebilir mi?

Bir odaya interneti kablo ile bağlamak istiyorum ve bu sebeple elektrik kablosu ya da ethernet kablosu taşımak istiyorum. Evin içinde kanal çok çirkin göründüğü için bu işlemi acaba duvarı hafiften kemirerek (muhtemelen matkap ya da raspa gibi bir alet ile) delik açmak ve kabloyu içine gömüp üzerine alçı çekmek gibi bir fikrim var. Ama aklıma yatmayan birkaç nokta olduğu için bilgisi olan arkadaşlara danışmak istedim.

Birincisi kabloyu yanlışlıkla çektiğimde tüm alçıları patlatmış olur muyum? Bunun çözümü kabloyu derine gömmek midir?

İkincisi kablonun (diyelim ki ethernet kablosu) bir noktasında bir temassızlık oldu ve değişmesi gerekiyori bu sefer alçı ile elektrik kablo borusu kullanmadığım için çok saçma olmayacak mı tğm kabloyu söküp aynı işlemi tekrar yapmak?

Üçüncüsü elektrik kablosu hortumu alarak bu işi yaparsam neye dikkat etmem gerekir?

Dördüncüsü duvarın altından nereden kablo geçtiğini ilerleyen yıllarda unutursam bu kabloları tespit etmenin bir yolu var mıdır? Örneğin sıcaklık ölçen bir el aleti ile kabloların geçtiği yerler tespit edilebilir mi yoksa matkabı yanlış yere sokan usta dört kolluya binmiş mi olur?

Edit: sonradan buldum, sitede Kabloyu Duvarın İçine Gömme Uygulaması sorusu da varmış. Mükerrer başlık ise silinebilir.

levent05

21.01.2021 12:16

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kablo üzerine alçı çekilebilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.