5.00 / 1 oy

Excel'de Sadece İzin Verilen Değerleri Açılır Kutudan Seçtirmek

Önceki örnekte kullanıcının bir hücreye boş değer girmesini ya da yapacağımız işleme göre uygunsuz veriler girmesini engelleyen basit bir kural eklemiştik (bkz: Excel'de Hücrenin Boş Bırakılmasını Engellemek). Bu örnekte kullanıcıyı yıl yazma zahmetinden de kurtaracağız ve yazabileceği yılları listeden seçebileceği bir excel dosyası hazırlayacağız.

1. Listede görüntülenmesini istediğiniz değerleri hücrelere yazın, örneğin açılır kutuda 1960 ile 1998 arasındaki yılların görüntülenmesini istiyorsanız aşağıdaki gibi bu yılları hücrelere yazın.

excel yıllar

2. Listenin açılmasını istediğiniz hücre üzerindeyken Veri (Data) sekmesinden Veri Doğrulama (Data Validation) aracını aktif hale getirin.

3. Şimdi veri doğrulama aracını aşağıdaki gibi uygulayın.

excel liste

İzin verdiğimiz seçenek olarak listeyi seçtiğimiz için artık liste görünecek, listede görüntülenecek değerler de az önce yazdığımız yıllar olacak.

excel açılır kutu

Artık kullanıcı açılır kutu içinden sadece bizim izin verdiğimiz değerleri seçebiliyor olacak.

Not: Eğer daha az sayıda seçenek sunacaksanız ve liste değerlerini hücrelere yazmak yerine elle yazmak isterseniz aralarına birgül koyarak elle de yazabilirsiniz.

Öz Hakiki Bumblebee

26.07.2020 01:28

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel'de Sadece İzin Verilen Değerleri Açılır Kutudan Seçtirmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.