5.00 / 1 oy

Excel'de Formüllerin Referanslarını Tek Seferde Görmek

Excel bildiğimiz gibi hücre referansları vererek matematiksel hesaplamalar yapabildiğimiz; bu sayede de tek bir rakam değişikliği ile tüm hesaplamaları güncelleyebildiğimiz bir hesaplama aracı. Bazen Excel'de hazırladığımız hesaplama tablolarında formüllerde vb hata olabilir ve bu hatanın nereden kaynaklandığını bulabilmek için her bir hücrenin formülü ile o hücrenin kullandığı hücrelerin formüllerini teker teker tespit etmek ve doğru olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Bir formüle çifr tıkladığımızda değerlerini kullandığı hücreleri renkli bir kutucuğa alır ama ya bir sonraki adımda o kutucukların referanslarını nasıl göreceğiz? Excel, formüllerin referanslarını takip edebilmemiz için bir araca sahiptir ve bu araç hata ayıklamalarında çok zaman kazandıran bir özelliktir: Excel Trace Precedents.

excel formül referanslarını bulmak

Yukarıdaki tabloda K sütununun hesaplamasını kontrol etmek için K sütununu içindeki bir hücrenin (Örneğin K4 hücresi) referanslarını görmek isteyelim. Bunun için K4 hücresi seçili durumdayken üst menüden Formulas (Formüller) menüsü altında Formula Auditing başlığında Trace Precedents aracına tıklayın.

excel trace precedents

Her bir hücrenin kendi referanslarını görmek için bu işlemi dilediğiniz kadar tekrarlayabilir ve sonunda tümünü temizlemek için Remove Arrows (Okları Temizle) butonuna tıklayabilirsiniz.

Öz Hakiki Bumblebee

31.07.2020 00:09

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel'de Formüllerin Referanslarını Tek Seferde Görmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.