5.00 / 1 oy

Excel'de Çalışma Dosyasına Daire Şekli Çizmek

Microsoft Excel'de geometrik şekiller ekleyebildiğimizden bahsettiğim yazının (bkz: Excel'e Geometrik Şekil Eklemek (Excel Shapes)) ardından birkaç örnek vermeden geçmek istemedim ve temel geometrik şekilleri nasıl ekleyebileceğimiz ile ilgili basit örnekler paylaşacağım. İlk örneğimiz de daire (yuvarlak) şekli eklemek olacak.

Ekle -> Şekiller -> Daire (Insert -> Shapes -> Oval) seçeneğini seçtiğimizde Microsoft Excel bize daire şekli çizebilmemiz için daire şekli aracını aktif hale getiriyor.

excel daire şekli çizmek

Bu araç sayesinde ister yumurta şeklinde, istersem de tam yuvarlak top şeklinde daireler çizebilmel mümkün. Çizdikten sonra dairenin boyutunu değiştirmek için de daire şekline tıkladıktan sonra aktif olan dört köşe noktadaki beyaz yuvarlak alanlara basılı tutabilir ve dairenin boyutunu ya da şeklini değiştirebiliriz. Üst kısımdaki ikona basılı tutarak da daireyi döndürmek ve çevirmek mümkün.

excel daire şekilleri

Excel'de dairelerin renklerini değiştirmek için rengini değiştirmek istediğiniz daireye çift tıklatın ve Excel'in üst menüsünde beliren format menüsündeki renk seçeneklerini kullanın. Daireye dış çizgi eklemek, yansıma efekti eklemek, gölge eklemek gibi tasarımsal vurgular için de yine format menüsünü kullanabilirsiniz.

excel daire efektleri

Öz Hakiki Bumblebee

19.07.2020 00:35

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel'de Çalışma Dosyasına Daire Şekli Çizmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.