5.00 / 1 oy

Excel'de boşlukları silmek

Excel dosyasına kopyala yapıştır ile aktardığım verilerin başlarında ve sonlarında boşlıklar var ama trim fonksiyonunu kullanmama rağmen kaldıramıyorum bu boşlukları, acaba neden olabilir?

kaanbey

08.07.2019 09:34

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 8 Temmuz 2019 10:35
  36

  Excel'de boşlukları silmek isimli bir makale hazırlamıştım ama eğer trim fonksiyonu ile bu boşlukları kaldıramıyorsanız char 160 gibi görünmeyen karakterlerden kaynaklı olarak bu problemi yaşıyor olabilirsiniz. Excel'de görünmeyen karakterleri görünür yapmak için CODE fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Örneğin boşluklarını kaldıramadığınız bir değer A1 hücresindeyse B1 hücresine =CODE(A1) yazarak A1 hücresindeki tüm içeriği görebilirsiniz. Görünür yaptıktan sonra kullanabileceğiniz çözüm önerileri:

  - Replace (Bul ve Değiştir) yaparak bu boşluk gibi görünen karakterlerden kurtulabilirsiniz.

  - SUBSTITUTE fonksiyonu ile bu karakterleri değiştirebilirsiniz. Örnek olarak =SUBSTITUTE(A1, CHAR(160), " ") olarak kullandığınızda tüm char 160'lar bildiğimiz boşluk karakterine dönüştürülmüş olur. Sonrasında trim ile kaldırabilirsiniz.

  - En güzelini en sona sakladım :) Excel'de CLEAN (TEMİZ) isimli bir fonksiyon var ve işlev olarak yazdırılamayan tüm karakterleri siler.

  Tüm bu çözümleri tek bir formüle indirgersek aşağıdaki satır ile göremediğiniz tüm karakterleri silebilirsiniz:

  =TRIM(CLEAN(SUBSTITUTE(A1, CHAR(160), " ")))

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel'de boşlukları silmek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.