5.00 / 1 oy

Ekim 2020'de araçlarda ÖTV indirimi olacak mı?

Son günlerde Ekim 2020 ayı çok fazla konuşulmaya başlayınca acaba demeye başladım ve araba değiştirme planlarımı da 3 ay ertelemeye karar verdim çünkü olur da sıfır araç satışlarını artırmak amacıyla bir ötv indirimi gelecek olursa 100-200 bin TL bandındaki giriş seviye araç fiyatlarına belki bir üst segmentten araç almak bile mümkün olabilir. Ama her ay araç fiyatlarının üzerine koyması, bayilerde sıfır km araç bulunmaması ve ikinci el araba piyasasının da sürekli şişiyor olması bu kararımı riskli bir seçim durumuna getirmiş oluyor çünkü devlet tarafından resmi olarak duyurulmuş hiçbir haber de yok ötv indirimi konusunda.

Bana sorarsanız ikinci el araç fiyatları zaten tüketicilerin şikayetlerine bu kadar konu oluyorsa fiyatların şişmesinin temel nedenini araştırmak gerek, bu temel neden de bayilerin artık araç stoğu tutmak istememeleri. 2-3 yıl önce 100'er araç getirerek stoklu çalışan bayiler kriz ve sonrasında da pandemi sürecinde bu araçları satamadıkları için büyük zararlar yazdılar ve stoklarındaki araçları da bitiremedikleri için artık sadece sipariş ile ya da 10-20 araçlık stoklarla çalışmayı tercih ediyorlar. Bu sınırlı stokları da filolar ya da galeriler alarak tüketiciye araç kalmayınca ikinci el araçlara el mahkum durumda insanlar kullanılmış araçların fiyatların artması sonucuna katlanmak durumunda kalıyorlar. Eğer kredi faizlerinin düşmesi gibi geçici bir mtv kampanyası olursa insanlar sıfır araçlar satın alarak yastık altında beklettikleri paraları dolaşıma sokabilir, daha fazla krediler çekebilir ve bayilerin de daha stoklu çalışmasını sağlayabilirler. Kısaca görüşlerimi yazdım ama bu kısa yazının amacı sizlerin görüşlerini sormaktır ve hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir zira belirttiğim gibi hiçbir vergi indirimi gelmemesi senaryosu da gayet olasu ve bu senaryoda 3 ay sonra şimdiki araç fiyatlarını mumla aradığımız günler de gelebilir.

mehmet güder

07.07.2020 11:15

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ekim 2020'de araçlarda ÖTV indirimi olacak mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.