5.00 / 1 oy

EasyCAP ile kameradan bilgisayara video aktarımı yapmak

Haftalar süren eski kameradaki kasetleri bilgisayara aktarma ve dijitalleştirme mücadelem an itibariyle mutlu son ile bitmiş bulunuyor, o kadar soru sordum madem cevabını da bulmuş birisi olarak yine buradan paylaşmasam olmazdı. Bu çözüm kimler için işe yarar? Dijital çıkışı olmayan eski bir kamerası ya da belki beta ya da VHS gibi eski player'ları olan kişiler de bu çözümü uygulayabilirler. İhtiyaçları olan malzemeler:

1: Kablolar (RCA kablosu (sarı-beyaz-kırmızı üç kablodan oluşanlardan) var ise ses ile birlikte görüntüyü de alabilirsiniz. Eğer benim gibi RCA çıkışı bozuk olan bir kameranız varsa da S-Video (4-pinli) kablosu ile görüntüyü ve tekli ses kablosu ile de sesi alabilirsiniz)

2: Dönüştürücü: İnternette çok sayıda dönüştürücü var, ben çok sayıda alışveriş yaparak birçok çalışmayan dönüştürücü ile para ve zaman kaybı yaptıktan sonra problemimi EasyCAP adındaki dönüştürücüler ile aldım. İnternette farklı markalarda çok sayıda easycap ürünü var, benim kullandığım dönüştürücü Alfais 4522 Usb Rca Capture EasyCAP Kamera Uydu Kayıt Kartı adında bir üründü ve yaklaşık 50 TL'ye internetten satın aldım.

3: Program: Dönüştürücünün içinden çıkan programı kullanmakla fazla inat ettiğim için aslında bir gece de burada kaybetmiş oldum, halbuki hiç gerek yokmuş. OBS Studio programını Windows 10 işletim sistemi ile birlikte kullandım ve ücretsiz olarak bu aşamayı da çözmüş oldum. Mac (MAC OS) için de yine aynı programı kullanabilirsiniz.

Uygulama:

- Kablo bağlantılarını yaptıktan sonra bilgisayarınızdan OBS Studio programını açın.

- Kameradan gelen ses ve video girdilerini OBS Studio'ya tanıtmak için önce Sources (Kaynaklar) bölümünde artı tuşuna basarak video capture device ekleyin ve açılan seçenekler arasından da av to usb seçeneğini seçin. Çözünürlük gibi ek ayarları yine burada bulabilirsiniz ama anolog kayıtlarda zaten çok yüksek bir görüntü kalitesi olmadığı için yüksek bir görüntü kalitesi beklemeyin

- Kameradan gelen sesi de eklemek için yine sources kısmına gelerek artı tuşuna basın ve audio input capture seçeneğini seçin. Ayarlar bölümünde de AV to USB seçeneğini seçin.

- Girdilerimizi aldığımıza göre artık kamerada play tuşuna bastığımızda hem sesin hem de görüntünün bilgisayarda obs studio programında da oynuyor olması gerekir. Ses gelmiyorsa da alt kısımdaki ses ekolayzırında oynama olup olmadığına bakın. Eğer var ise siz duymasanız da kayıt esnasında sesler de videoya kaydedilecektir.

- Videoyu kaydetmek için kameranızı başa sarın ve play tuşuna basın, obs studio'dan da recorf tuşuna basın, işlem tamam :) Video bittiği zaman da video kaydını sonlandırın. OBS Studio videolarını nereye kaydediyor derseniz doğrudan videos (videolar) klasörüne bakabilirsiniz.

hasan

27.12.2020 21:22

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
EasyCAP ile kameradan bilgisayara video aktarımı yapmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.