5.00 / 1 oy

CPU sıcaklığı kaç dereceye kadar normaldir kaç dereceden sonrası tehlikelidir?

Bilgisayarı nasıl olsa fazla yormuyorum, çok fazla oyun da oynamıyorum diye sıcaklığını pek takip etmezdim. Kırk yılın başı bir merak edip bakayım dedim, bu sefer de windows'ta program kurmadan bakmanın bir yolunu bulamadım. Mecburen Open hardware Monitor adında bir program kurarak kontrol ettim.

işlemci sıcaklığını öğrenmek

Muhtemelen işlemcinin 4 eşzamanlı işlem yapabilme özelliğinden dolayı (multithread) 4 farklı işlemci sıcaklığı görüntüledim. Ben normal sıcaklık değerlerini 50 küsürlerde olur diye biliyorum, bu sıcaklık testini yaptığımda da sadece tarayıcı açık ve sistemde herhangi bir zorlanma belirtisi yok. Peki 60-70 derecelerde çalışan bir işlemci sıcaklığı normal midir yoksa fazla mıdır? Tehlikeli olma seviyesine yakınlaştıysam termal macunları değiştirsem sıcaklıklar düşer sanırım değil mi?

zirzop

17.05.2020 10:03

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 25 Kasım 2021 06:21
    0

    bilgisayar tipi kasa da olsa notebook da olsa sürekli olarak yüksek sıcaklıklarda çalışan bilgisayarların işlemci ve ekran kartını yorma ve verimliliğini düşürme gibi bir etkisi oluyor. bu yüzden termal macunlarınızı yenileyin, fanlarınızı temiz tutun ve bilgisayarınızı da fazla yormayın.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
CPU sıcaklığı kaç dereceye kadar normaldir kaç dereceden sonrası tehlikelidir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.