5.00 / 1 oy

CCleaner Programı Güvenli Midir?

Uzun yıllar önce bilgisayarımdaki istenmeyen dosyaları kaldırmak için kullandığım ve ücretsiz olduğunu hatırladığım CCleaner uygulamasını bilgisayarıma kurmak isterken Antivirüs programı CCleaner içinde truva atı bulduğu uyarısı verdi ve kuruluma izin vermedi. Sonra internetten biraz araştırdım acaba benim antivirüs programım mı şizofren davranışlar sergiliyor diye ama birçok forumda yüzlerce insan benzer şikayetlerde bulunmuş. İnsanların güvenlik amacıyla bilgisayarlarına kurdukları bir programın kendinin güvensiz olması ve kullanıcıdan bilgiler toplamaya çalışması çok ilginç değil mi?

Edit: Biraz daha okuyunca şikayetlerin 2017 yılından itibaren başladığı anlaşıldı, 2003 yılında geliştirilen CCleaner programı 2017 yılına kadar oldukça yaygın olarak kullanılmaya devam etmiş ve insanların da güvenlik anlamında bir şikayeti olmamış. 2017 yılından sonra ise Avast isimli yazılım güvenliği şirketi CCleaner programını bünyesine kattıktan sonra yukarıda belirttiğim güvenlik şikayetleri başlamış. Program, truva atı gibi eklentilerle bilgisayarlarda girilebilir bir arka kapı oluşturmak ve bilgisayarı saldırılara açık hale getirmek gibi kötü niyetli uygulamalar yapmaya başlamış. Güncel sürümde de kapatılamayan aktif izleme özelliği ile kuruldukları bilgisayarlarda kullanıcıların mahremiyetlerini tehlikeye açık hale getirmektelermiş.

Programı antivirüs programı olanlar benm gibi kuramadılarsa şanslılar çünkü kurduktan sonra programı kapatmak ya da bilgisayardan kaldırmak da oldukça zormuş. Ücretsiz güvenlik uygulamalarına olan güvenimi bir kez daha yitirmiş oldum ve ücretli antivirüs programımı kullanmaya devam etme kararı vermiş oldum.

ferrari

23.06.2020 02:34

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
CCleaner Programı Güvenli Midir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.