5.00 / 1 oy

Boyasız göçük düzeltme nasıl yapılır?

Yıllarca en ufak göçmede ya da hatta dolu yağması sonucu kaportada gamze oluşması durumunda bile kaportacılara hem düzeltme hem de boya parası verdik, bir de üstüne araba lokal boyalı olarak değer kaybetti. Sürekli yabancı videolarda görüp de bize ne zaman geleceğini merak ettiğim boyasız göçük düzeltme işlemi aslında çok yerde başlamış da benim haberim yokmuş. Reklam olmaması amacıyla nerede hangi fiyata yaptırdığımı yazmıyorum ama gözlemlerimi paylaşmak istedim.

Kendi aracımdaki düzeltmeleri sağlarken ustayı oldukça yakından takip ettim ve merak ettiğim şeyleri de öğrenmiş oldum.Süreç olarak önce vakumla çekme işlemi yapılıyor, sonra da gerekli çizgi gibi hatlarda gerekli müdaeleler yapılıyor. Teknolojiye de PDR (Paintless Dent Repairing) adı veriliyormuş. Cama zarar gelmemesi için camın aralığına bir plaka yerleştiriliyor. Sonrasında göçüğün tipine göre vakum makinesi göçüğün üzerine yerleştiriliyor (vantuz gibi tutunuyor) ve fön makinesi gibi bir alet ile tüm göçük yüzeyine sıcaklık veriliyor. Sonra da eşzamanlı olarak bir tel ile kapının arkasından ittirme,vantuz olan yerden de çekme işlemi uygulanıyor ve göcük tek bir hareketle (çok büyük ya da derin değilse) düzeltilmiş oluyor. Daha ufak çaplı göçükler için de daha küçük vantuzlar ve basınçlı olarak bu vantuzları çekmeye yarayan aparatlar var. Ama çukurlaşmanın giderilmesi, düzeltme işleminin tamamlandığı anlamına gelmiyor maalesef. Eski çukurun etrafında kalan kırılmalar için de ufak onarımlar gerekiyor. Asıl ustalık da burada başlıyor zaten. İncecik çizgileri görmek ve onarmak, ustalık zanaati gerektiriyor, öyle ben de evime bir tane vantuz alayım da göçük oldukça düzeltirim gibi bir durum yok yani.

maltinok

29.10.2019 23:31

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 19 Mayıs 2022 12:12
    0

    youtube'da arabadan ve kaportadan hiç anlamadan deneysel ürünleri kullarak fail olan çok video var, sadece güzel videoları izleyerek ben de yaparım demeden önce iki kere düşünün

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Boyasız göçük düzeltme nasıl yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.