5.00 / 1 oy

Bilgisayarı hızlandırmak için neler yapılabilir?

İlk alındıklarında canavar gibi çalışan, en zorlu programları bile multitask olarak çalıştırırken bana mısın demeyen bilgisayarlarımız birkaç ay/yıl içerisinde yavaşlama belirtileri göstermeye başlar ve sonunda o eski halimden eser yok şimdi şarkısı eşliğinde sinir krizlerine yol açarlar. Bilgisayarların yavaşlamasının arkasındaki nedenleri anlarsak hızlandırmak için de pratik çözümler üretebilmemiz mümkün olur. Peki bilgisayarlar neden yavaşlar ve nasıl hızlandırılabilirler?

- Antivirüs programları bilgisayarlarımızın hem en yakın dostları, hem de arkalarındaki ağır kuyruk görevi görürler. Atanan görevlere göre bilgisayarımızın açılışını, internetten indirdiğimiz bir dosyayı ya da bağladığımız bir harici belleği tararken zaman içerisinde daha fazla yavaşlamaya neden olurlar. Bu nedenle hem güvenli, hem de bilgisayarı yormayan antivirüs programları tercih edilmeli ve hangi görevleri yerine getirirken sistemi ne kadar yavaşlattığı takip edilmelidir.

- SSD harddiskler, geleneksel harddisklere göre çok büyük performans artışları sağlayabiliyorlar. Bu sebeple bilgisayarınızda eğer SSD harddisk yoksa kendinize ve bilgisayarınıza yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden birisi SSD harddisk almak olacaktır.

- Markalı bilgisayarlar işletim sistemine ek olarak içlerinde çeşitli programlar kurulu olarak gelirler. Bu programlardan bir kısmı, satın aldığınız bilgisayar markası ile sponsorluk anlaşması yapmış olan normalde kullanmayı tercih etmeyeceğiniz programlardır, bir kısmı da üreticilerin kullanım istatistiklerini takip etmek için ekledikleri yarı masum programlardır. Yeni aldığınız bilgisayarın Windows işletim sistemini sıfırlayarak yeniden kurmak, bilgisayarınız için kızgın kumlardan serin sulara kavuşma etkisi yaratacaktır.

- Arka planda çalışan programların sayısı arttıkça sistemdeki yükleri de artar ve işlemciyi, ram'i ve yazma/okuma işlemleri ile harddisk'i daha fazla yormaya başlarlar. Bu sebeple chrome ya da sürekli servis çalıştıran programlar kullanılmadıklarında kapatılmalı ve sistem açılışından da kaldırılmalıdır.

- Bilgisayar kasaları zaman içerisinde toz tutarak içlerindeki fanların yeterince serin hava sirkülasyonu oluşturamamasına sebep olurlar. Bu sebeple özellikle havalandırma kanallarının girişleri sürekli olarak biriken tozlardan arındırılmalıdır.

- Havalandırma sistemi, ısınan işlemci ve ekran kartına bir kanal üzerinden iletilir ve sıcaklıkların düşürülmesi amaçlanır. Bu kanalın işlemciye ve ekran kartına temas ettiği noktada etkisini artırmak için termal macun adında sentetik bir sıvı kullanılır ve bu sıvı, bilgisayarlar fabrikadan ilk çıktıklarında zaman zaman yeterli miktarda kullanılmamş olabilir. Kullanılmış olsa da 2-3 yıl içerisinde verimliliklerini yitirirler ve bilgisayarınızın fanının daha fazla çalışmasına rağmen soğutma işlevini yeterince yerine getirememesine sebep olurlar. Eğer eliniz vida tutuyorsa ve bilgisayarınızın garantisi sona erdiyse bu kanala kendiniz termal macun sürebilirsiniz, ya da daha iyi bilgisayarınızı bir teknik servise götürerek termal macunlarının yenilenmesini isteyebilirsiniz.

 

RainingCodes

30.04.2020 12:39

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bilgisayarı hızlandırmak için neler yapılabilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.