5.00 / 1 oy

Bildiğiniz dart alıştırmaları nelerdir?

Dart tahtası aldım eve, şimdilik ancak aşağı mı yukarı mı atsam hassasiyetinde atabiliyorum. Profesyonel turnuvalarda ise 18-20 yaşında gençler arka arkaya 3 tane triple 20 atınca sevinmiyorlar bile, onlara o kadar normal bir durum olarak geliyor, ben becerebilsem muhtemelen şampiyonluk turuna çıkmış gibi sokakta sabaha kadar sevinç turu atarım. neyse sözün kısası dart oyuncularının kendilerini geliştirmek için kullandıkları periyodik alıştırmalar olmalı, belki bildiğiniz telefon uygulamaları varsa onları da deneyebilirim

ediz

07.05.2019 14:19

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 18 Haziran 2019 12:50
  74

  Dartın tüm alanlarına atış sağlayabiliyor olmak gerek, bunun için de sadece 18-19-20-Bull atmak çözüm değildir. 20'ye atarken kazara bir sağa giden okun değeri 1'dir ve X01 oynarken her ıskaladığınız atış sizi farklı bir puandan çıkış yapmaya zorlar. Bunun için de D20 için ne kadar kondisyonlu iseniz atıyorum D7 için de o kadar alıştırma yapmış olmanız gerek. Ben 1'den başlayarak 20'ye kadar Single-Double-Triple atma çalışması yapmaya çalışıyorum. Başarı yüzdem çok düşük olsa da hem house atma kabiliyetimi geliştiriyor hem de sürekli bahsedilen kas hafızasını tüm alanlar için çeşitlendiriyor. Kriket oyuncuları için de çok faydalı bir egzersiz.

  Duruş konusunda da oku tutuş konusunda da çok stabil olmak gerek. İlk atış ile ikinci ve üçüncü atışlar birebir aynı olmalı, örneğin ilk atışta elinizde okla atış duruşuna geçmemelisiniz, çünkü ikinci ve üçüncü atışlarınızda (sağ elle atanlar için) sol elinizden oku sağ elinize aktarmanız gerekecek. İlk atışa direk elde ok ile gelirseniz ilk atış ile diğerleri arasında farklılık oluşmuş olacaktır. Benzer şekilde 3. atış için son oku ele aldıktan sonra sol (ok tutan) bileği havada tutan bir oyuncu iseniz bileğinizi indirmemelisiniz, çünkü ilk 2 atışı bileğiniz havada yaptınız. Tüm atışlarınız birbiri ile homojen olmalı ki kas hafızanız gelişebilsin, sabit bir duruşta hangi şiddetle nasıl attığınızda okun nereye gideceğini vücudunuz da öğrenebilsin.

  Bir de dominant gözünüzün hangisi olduğunu tek gözü kapalı denemeler ile tespit etmek çok önemli. Phil Taylor sağ elle atış yapan birisi olmasına rağmen sol gözü dominant bir oyuncu olduğu için sol gözüne hizalayarak atış yapar mesela. Gary Anderson sağ gözü dominant bir oyuncudur ve atış öncesi okun flight kısmını gözüne milimetre kalıncaya kadar yakın tutarak atış yapar, muhtemelen gözlüğü olmasa çok kaza da geçirirdi. Peter Wright yine sağ gözü dominant bir oyuncu, dartı gözüne daha uzak tutarak pozisyon alır. Michael van Gerwen ise bir açı ile eğilerek sağ gözüne yakın tutarak atış yapar, bahsettiğim tüm bu oyuncular dünya şampiyonlarıdır, asla en doğru duruş ya da tutuş yoktur dartta, kendinize en uygun olan ekipmanı ve grip'i kendiniz zaman içerisinde bol bol deneme yaparak keşfetmelisiniz. Raymond van Barneveld yüzük parmağını okun ucuna koyarak atış yapar, bazı oyuncular bu tutuşu tercih ederler ve daha hassas atış yapabilmelerini bu tutuna bağlı olduğunu söylerler. Simon Whitlock da benzer şekilde yüzük parmağını okun ucuna yerleştirir ama atış öncesi okun ucunu havada tutarak farklı bir karakter sergiler. Her oyuncu hizalama ve nişan alma konusunda farklıdır. Adrian Lewis atışı nedeniyle birçok mizah videosuna konu olmuştur çünkü atarken ağzı ile garip bir hareket yapar ve japon balığı gibi ağzını açıp kapatır. Bu farkında olmasa da bir çok amatör dart oyuncusu tarafından yapılan bir eylem, kendisi de bunu yaptığını elbette fark etmiştir ama konsantre olma aşamasında bir faydasını görüyor olmalı ki yapmaya devam ediyor.

  Dart efsanelerinin tekniklerini dikkatle incelemek ve anlamaya çalışmak gerek. Dart koçluğu yapan yabacı insanlar var youtube'da, sıklıkla düz duruşun bilek hareketini kısıtladığını (tam geri çekince ok kafaya çarpıyor, dolayısıyla kişi kolunnu tam geremiyor) bu yüzden biraz da olsa yan durmak gerektiğini söyleyen de var, tamamen yan durarak darta en yakın mesafeden atış yapılması gerektiğini savunanlar da var. Ama dediğim gibi tüm tekniklerde şampiyonlar olduğu için önemli olan kendinizi en rahat hissettiğiniz atış stilini bulmak. Tam yan durduğunuzda sol ayağınız yerden kesiliyorsa atış yapamazsınız örneğin, çünkü dengeniz bozulur. 

  Bugünkü dart oklarının hazırlanmasında temel olarak kullanılan malzeme olan tungsten 90'lardan önce yoktu, dolayısıyla o dönemin şampiyonları da bugünküne yakın skorlar atabiliyorlardı ama tabir yerindeyse sosis gibi okları vardı, çünkü o zamanki oklar tungsten kadar ince tasarlanamıyorlardı. John LoweEric BristowBobby George gibi eski şampiyonların da belgesellerini izlemeyi ihmal etmeyin derim.

 • 22 Mayıs 2019 10:10
  44

  Dart oynarken doğru şekilde doğru yerde durmaya alışmalısınız, bence bulls eye atmak bir kas hafızası olayıdır, adamlar 501 oynarken 125 için bull/red bull/red bull atıyorlar, aradaki fark tam anlamıyla milimetrik.

  Ekipman seçimi de çok önemli, aynı zamanda da maalesef bir o kadar maliyetli. Kendi atış biçiminize en uygun oku, şaftı ve flight'ı bulmalısınız, bütün bu deneme süreci de maliyet demek. eskiden 21 euro'ya kadar olan ekipman ihtiyaçlarını dartscorner'dan karşılıyorduk ama şimdi gümrük vergisinin tüm fiyatlar için uygulanacak olması hem yurt dışından ürün getirecek olanları üzecek hem de bizdeki fiyatlar direk olarak artacak.

  Pratik yapmak için ise sürekli olarak triple 20 atmaya çalış diyebilirim sadece, düzenli olarak da dart board'unu çevirmeyi ihmal etme, yoksa 20, solundaki 5 ve sağındaki 1 sürekli olarak aşınacak ve dart board'u attığın okları üzerindeki kıllar deforme olduğu için tutamayacak. Board üzeeinde skorların yazılı olduğu demirler zaten sen bu çevirme işlemini yapabilesin diye yerinden kolaylıkla çıkartılabilir şekilde yapılmışlardır. Nazikçe bu telleri çıkartıp board'u çevirdikten sonra tekrar kolaylıkla takabilirsin.

  En azından haftada bir kere fıs fıs su makinesi ile bir kere nemlendirip 30 derece kadar çevirirsen aşınmayı tüm board'a yaydığın için board'u daha uzun süre verimli olarak kullanabilirsin, sadece belirli bir bölge aşınmamış olur yani. Bull bölgesi için yapacak bir şey yok haliyle, ikinci el dart board'larında hep bull bölgesine bakılır zaten, çünkü çevirsende ortası hep ortada kalır.

   

 • 17 Haziran 2019 23:19
  41

  Skor oynarken sürekli triple 20 atmaya çalışmak bence halen en işlevsel alıştırmalardan birisi. Ama çeşitlendirmek lazım çünkü ben bir ara %60 performansla T20 atarken 19 atamayabiliyordum çünkü sadece 20 atmaya çalışmaktan diğer puanları atamıyordum.

  Benzer şekilde skor oynarken double out yapmak gerekli olduğu için 150 ve aşağısı rakamların mümkün ise üçlü bitirme kombinasyonlarını bilmek ve iyi attığınızı bildiğiniz durumlara göre stratejiler geliştirmeniz gerek. İyi attığınız diyorum çünkü örneğin sağ eli ile atış yapan bir dart oyuncusu dartın sol yarısındaki double'lara daha yüksek bir isabet ile atış yapar çünkü az da olsa daha yakındır. Dolayısıyla genellikle D16 ile çıkış yapmak sağlak dart oyuncuları için daha pratiktir, ayrıca D8'e de yakın olduğu için yanlış yere düşerse yine aynı alana atış yapmak daha kolay olur. Bunun gibi (örneğin 141 ile çıkış yapmak demek T20 T19 D12 atmak demektir, mükemmel 9 dart atışı (perfect 9 darts) atanlar da genelde bu çıkışı tercih ederler zaten) kombinasyonlara hakim olmak gerek yani. Bu kombinasyonların yazılı olduğu kartlar ya da yer matları da mevcut.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bildiğiniz dart alıştırmaları nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.