5.00 / 1 oy

Biçimlendirme işlemi başarılı olarak tamamlanmadı hatası ve çözümü

Flash bellek, harici hard disk ya da micro sd kart formatlama işlemi yapmak istediğinizde biçimlendirme işlemi başarılı olarak tamamlanmadı (The Format Did Not Complete Successfully) hatası alıyorsanız bu problem ile yeni zaman kaybetmiş birisi olarak bu hatanın çözümü konusunda bilgi vermek amacıyla bu yazıyı hazırladım.

Tüm dosyaları silmenize rağmen dosyalarınızı görmeye devam ediyorsanız ya da defrag işleminde dahi hata alıyorsanız ilk yapmanız gereken şey sürücünüzü biçimlendirmektir. Ancak formatlamak istediğiniz belleğe sağ tıklayarak özellikler menüsü altından biçimlendir seçeneğini seçtiğinizde aldığınız hata muhtemelen aşağıdaki gibidir.

The Format Did Not Complete Successfully

Öncelikle eğer biçimlendirme hatası aldığınız sürücüde bir sorun varsa ya da aldığınız hata bağlantı problemlerinden (kablo, adaptör vb) kaynaklanıyorsa bu çözümler işe yaramayacaktır.

Çözüm 1: Windows'ta (ben Windows 10 kullanıyorum ama eski sürümlerde de aynı şekilde) Masaüstünde bilgisayar simgesine sağ tıklayın ve Yönet (Manage) aracını açın. Formatlamak istediğiniz belleği seçin ve önce buradan formatlamayı deneyin. Aynı hatayı almaya devam ederseniz Delete Volume yapın ve sonra volume'u tekrar ekledikten sonra biçimlendirme işlemini yapmayı deneyin (NTFS, EXFAT ya da FAT32 gibi).

Çözüm 2: MiniTool Partition Wizard gibi biçimlendirme programlarını kullanabilirsiniz.

Çözüm 3: Biçimlendirme işlemini Linux işletim sistemli bir bilgisayarda deneyebilirsiniz.

Çözüm 4: HDD Low Level Format işlemi uygulayabilirsiniz. Bu işlem için HDD Low Level Format Tool gibi programları internetten bulmak mümkün.

hdd low level format

Çözüm 5: CMD komut satırını açın ve aşağıdaki kodları yazın. (x sürücüsü yerine formatlamak istediğiniz sürücünün harfini yazın)

Salt okunur ve gizli dosyaların bu özelliklerini kaldırmak için birinci adım:

attrib -r -h -s ./s x:\*.*

Komutu çalıştıktan sonra ikinci adım olarak da aşağıdaki kodu çalıştırın:

FORMAT X: /FS:FAT32 /Q /V:PenDrive

Öz Hakiki Bumblebee

15.12.2020 12:43

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 12 Nisan 2022 12:12
    0

    hard diskte fiziksel bir sorun varsa gayet olağan bir durum, bu hatayı aldığınız bir hard diske kıymetli verilerinizi emanet etmeseniz daha iyi olur

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Biçimlendirme işlemi başarılı olarak tamamlanmadı hatası ve çözümü

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.