5.00 / 1 oy

Araçlara Uygulanan Seramik Kaplamanın Aşamaları Nelerdir?

Sıfır da olsa ikinci el de olsa aracınızın boyasının canlı görünmesi için seramik kaplama yapılması gereklidir (bunun için ayrı bir başlık da açacağım). Ama seramik kaplama dediğimiz uygulama, sadece kaputun üzerine sıkılan bir sıvıdan ibaret değil. Farklı şehirlerde farklı oto kuaförlerde herkes aklına estiği gibi seramik kaplama yaptığını ve seramik kaplama uygulamasının kendi yaptığı şekliyle doğru olduğunu iddia ediyor ama çoğu doğru değil, seramik kaplama uygulamasının öncesinde ve sonrasında yapılması gereken işlemler var ve bu işlemler de bu uygulamanın olmazsa olmaz birer parçası.

Seramik kaplama öncesi araç yüzeyinin temizlenmesi gereklidir. Daha raba sıfır, ben bile binmedim diye düşünebilirsiniz ama araç henüz sürülmemiş olsa da fabrikadan çıktığı gibi ssize ulaşmıyor. Sıfır araç da satın alsanız, satın aldığınız araç bayide beklerken ya da tır üzerinde bayiye gelinceye kadar demir tozları üzerine ya da içindeki fren balatalarına yapışıyor. Bu yüzden yüz binlerce lira para harcayarak satın aldığınız araçta ilk yapılması gereken işlem demir tozu temizliği. Demir tozu temizliği için de demir tozu spreyi adı verilen bir ürün kullanılmaktadır ve aracın üzerine sıkılarak uygulanmaktadır, sonrasında da tazyikli su uygulanarak aracın üzerindeki demir tozunun gitmesi sağlanmaktadır. Instagram'da araçların seramik kaplama öncesi üzerlerinden aktığını gördüğünüz kırmızı sıvılar işte bu aşamada ortaya çıkmaktadır.

Demir tozu temizliği bittikten sonra araç köpüklenerek yıkanır ve kurulanır. Bir sonra yapılması gereken işlem ise kil temizliği. Adından da anlaşılabileceği gibi kil kullanılarak yapılan bu temizlikle aracın üzerine yapılmış olan reçine ya da yapışkan toz benzeri istenmeyen maddeler temizlenmektedir.

Araçta varsa hare ve çizikler (maalesef sıfır araçlarda da böyle boya kusurları sık sık gözlemlenebiliyor) giderildikten sonra parlatma ve polisaj temizliği işlemleri yapılıyor. Aracın seramik kaplama öncesi en son aşaması burası ve profesyonel seramik kaplama firmaları bu aşamada araca birisinin çıplak elle elle dokunmasına bile izin vermemelidir (çünkü eller ve parmaklar da yağlıdır ve araç boyasında leke bırakırlar).

Seramik kaplama konusunda farklı markaların farklı ürünleri var. Hangi markanın uygulandığına göre kaç kat seramik kaplama yapılacağı değişiklik gösteriyor. Boyanın daha sert, korunaklı ve parlak olmasını sağlayan işlemler de bu seramik kaplama katmanları ile birlikte yapılmış oluyor.

Edit: Sıfır Arabaya Seramik Kaplama Yaptırmak Gerekli mi?

H.Gölpınar

16.09.2020 00:29

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Araçlara Uygulanan Seramik Kaplamanın Aşamaları Nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.