5.00 / 1 oy

Arabalardaki Çift Bölgeli Klimaların Çalışmaması

Araba dediğimiz araç istediği kadar geniş ya da dar olsun, yanınızdaki kişi ile aranızda en fazla 30-40 cm mesafede oturarak birlikte seyahat ediyorsunuz. Çift bölgeli klimalar ise solda ve sağda oturan kişilere farklı sıcaklıklarda iklimlendirme yapma iddiası ile uzun yıllardan beri (önceleri sadece premium araçlarda vardı ama artık hemen her araçta var) pazarlama argümanı olarak otomotiv sektörü tarafından pazarlanıyor.

Bugüne kadar çift bölgeli kliması olan en az 30-40 araba kullanmışımdır ve sürekli olarak her ortamda terleyen birisi olarak benim klimam hep en düşük sıcaklıkta beni serinletmeye çalışırken yanımdaki oturan kişi bu durumdan şikayetçidir. Zaten iddianın mantıksal olarak çalışabilmesine imkan yok, 30 cm mesafe ile bir taraf 17 derece iken diğer taraf nasıl 26 derece sıcaklıkta olabilir?

Araçların ön koltuklarının iklimlendirmesi hemen tüm araçlarda aynı şekildedir. Havalandırma kanalları her iki koltuk için de alttan, camın altından, kapıya yakın ızgaradan ve orta bölümdeki menfezden sağlanır. Çift bölgeli klimaların tek yaptığı da bu menfezlerden farklı sıcaklıklarda hava üflemek, ama doğrudan temas eden hava dışında (istediğiniz kadar terleyin ama sakın arabanın klima soğuğunu doğrudan üzerinize çevirmeyin, hasta etme garantilidir) havaya karışan bu iklimlendirme etkisi, sonuç olarak aracın içinde ortalama bir sıcaklık değeri oluşturuyor ve iki tarafı da memnun etmiyor.

Özetle araba gibi sınırlı bir fiziksel alan içinde çift bölge klima ile farklı sıcaklıklarda iklimlendirme yapmak zaten mümkün değil, bu yüzden bana sorarsanız çift bölgeli klima özelliğini opsiyonel olarak satan araçların sırf bu özelliği için fazladan 3-4 bin lira para ödemeyin.

melihcan

09.10.2020 10:39

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 11 Kasım 2021 12:34
    1

    teorik olarak çalışıyor ama pratikte o kadar küçük bir alanda bir tarafın 25 derece diğer tarafın 20 derece olabilmesi zaten mümkün değil. ama ben üşüdüm klimayı kapat tantanasını bitirmesi açısından bile faydalı bir özelliktir, bir tarafa ılık diğer tarafa soğuk hava üflemeyi mümkün kılar.

  • 5 Ocak 2022 06:23
    0

    çalışmaması deyince bozuk gibi anlaşılıyor, bunun yerine işlevsizliği denmesi bence daha doğru olur

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Arabalardaki Çift Bölgeli Klimaların Çalışmaması

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.