5.00 / 1 oy

ABS Fren Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır?

ABS (ABS'nin açılımı: Anti-lock Braking System - Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemi), araçlarda ani fren yapıldığı durumlarda araçların manevra yapabilmesi amacıyla frenlerin kilitlenmesini engelleyen güvenlik mekanizmasıdır. ABS'nin devreye girdiği durumlarda fren pedalından titreme ya da vurma gibi tepkiler gelmesi normaldir ve sürücü ayağını fren pedalından kaldırmadan manevrasını yapması gerekmektedir. Sürücünün fren pedalından ayağını kaldırarak tekrar basması (pompalama yapma) hatalı bir sürüş tercihi olur ve ABS'nin görevini yapmasını engellemiş olur. Öndeki aracın ani fren yapması durumunda kaygan bir zeminde arkasından fren yaparak manevra yapabilmek için ABS'nin olmadığı durumda araç kızaklama yapacak ve sürücü kontrolü elinden kaybedecektir.

Özellikle kaygan yollarda, buz üzerinde ya da karlı ve yağmurlu zeminlerde ABS'nin daha fazla devreye girdiğini gözlemleyebilirsiniz. Buz olan bir zeminde araç çok yavaş ilerlerken bile frene basma işleminde fren pedalından gelen tepkiler neticesinde ABS'nin devreye girdiği anlaşılabilir.

ABS, tıpkı EBD gibi fren basınçlarını düzenleme özelliğine sahiptir ve EBD de ABS ile birlikte çalışmaktadır.

xenix

09.08.2020 14:07

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 31 Aralık 2021 10:07
    0

    karda buzda yağmurda manevra kabiliyeti verebilmesi ne kadar güzelse alttan pat pat vurarak ani bir şekilde durmayı engellemesi de o kadar can sıkıcı bir teknoloji

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
ABS Fren Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.