En Kullanışlı Banka Uygulaması

En iyi Banka Uygulamaları

Bir banka uygulamasını iyi yapan faktörler nelerdir? Çoğu banka uygulamasını aynı anda aktif olarak kullanan birisi olarak bence:

- Uygulamaya girişin pratik olması: Örneğin Halkbank mobil uygulamasının şifre çiz özelliği sayesinde bence girişi en pratik banka uygulaması.

- Uygulama ve banka güvenliği: Örneğin geçtiğimiz haftalarda enpara'da meydana gelen habersiz yurtdışı harcamaları bir çok kullanıcının uykularını kaçırdı. Ama enpara ekibi tüm zararları karşılayarak kullanıcılarının güvenlerini tazeledi.

- Bankanın gecelik ve aylık faiz oranı: Günümüz itibariyle Cepteteb en yüksek gecelik faizi sunarak enpara'yı geçmiş durumda. Ek olarak gecelik döviz biriktirme imkanı da sunuyor.

- Teknik destek: Bankaya telefon açtığınızda en az tuşa basarak ve en az zamanı kaybederek size yardımcı olabilecek bir call center yetkilisine ulaşma süresidir. Favorim ortalama 20 saniye süre ile enpara.

- Banka sabit ücretleri: Artık şubesiz bankacılık sayesinde maaş müşterisi olmasanız bile enpara ve Cepteteb gibi uygulamalar ile sabit bir ücret ödemeksizin bankanın hizmetlerinden faydalanabiliyorsunuz.

- Banka kampanyaları: Yapı Kredi'nin ve Enpara'nın mobil şube kullanım kampanyaları kişisel tecrübelerim neticesinde şimdiye kadar en verici bankalardı.

- İşlem Kolaylığı: Kurumsal ya da bireysel tüm banka uygulamalarında düzenli olarak yaptığımız işlemleri otomatikleştirebilen, para gönderme ve alma işlemlerinde kesinti yapmadan en az tuşa tıklayarak çözüm üretebilmesi.

- Döviz Transferi imkanı: Döviz transferlerinde hem işlem hızı, hem de en düşük masraf ile çözüm üretebilmesi.

- Uygulama Hızı ve Aksamaması: Özellikle uygulamaların ilk zamanlarında sunucu yoğunluğu oldukça çöken ya da yavaşlayan çok sayıda application tecrübe ettik. Halen sık sık teknik bakıma giren uygulamalar ile karşılaşıyor olsak da neyse ki bu sıkıntımız görece azaldı.

- Döviz alış satış fiyatları: Dolar ya da Euro gibi para birimleri ile sık sık işlem yapmanız gerekiyorsa örneğin doları en ucuza satan banka olmak ya da euro'yu en yüksek fiyata alan banka olmak size düşük makaslı (düşük spread) banka olma özelliği kazandıracaktır ve bu sayede çok sayıda ilgili kullanıcıyı müşteriniz olarak kayıt etmeniz mümkündür. Yakın zamana kadar Enpara bu alanda en düşük makasla işlem yapma imkanı sunan banka idiyse de artık 7.5 kuruşluk makası ile avantajlı pozisyonunu kaybetti. Listede yer vermediysem de TFX'i incelemenizi tavsiye ederim.

- Hisse Senedi vb. işlemler: Tüm banka uygulamalarında yer almasa da hisse senedi alım satım işlemleri, tahvil, repo vb. işlemler bir çok banka kullanıcısı tarafından olmazsa olmaz öneme sahip.

Banka Uygulamaları Karşılaştırması ve Tavsiyeleri

Kişisel bilgi birikimlerimi paylaşayım derken taraflı gibi görünmemişimdir umarım. Bankaların uygulama geliştirme birimleri de aslında biz kullanıcılardan benzer feedback'ler beklediği için bu anketi açma gerekliliği hissettim. Yorum yazabilen üye arkadaşlar somut olarak uygulamaların eksilerini ve artılarını da yazabilirse harika olur.

* Anket puanları her 30 dakikada bir güncellenmektedir.

1 Garanti Cep Mobil Bankacılık Uygulaması
296
38
Garanti Cep Mobil Bankacılık Uygulaması
2 Enpara.com Cep Şubesi Uygulaması
255
16
Enpara.com Cep Şubesi Uygulaması
3 Yapı Kredi Mobil Bankacılık Uygulaması
154
32
Yapı Kredi Mobil Bankacılık Uygulaması
4 CEPTETEB Telefon Uygulaması
133
19
CEPTETEB Telefon Uygulaması
5 Ziraat Mobil Uygulaması
126
25
Ziraat Mobil Uygulaması
6 Akbank Direkt Telefon Uygulaması
104
22
Akbank Direkt Telefon Uygulaması
7 Halkbank Mobil Uygulaması
73
14
Halkbank Mobil Uygulaması
8 İşCep Uygulaması
63
11
İşCep Uygulaması
9 ING Bank Mobil Uygulaması
51
7
ING Bank Mobil Uygulaması
10 VakıfBank Mobil Bankacılık Uygulaması
37
9
VakıfBank Mobil Bankacılık Uygulaması
11 QNB Finansbank Cep Şubesi Uygulaması
28
6
QNB Finansbank Cep Şubesi Uygulaması
12 Şeker Mobil Şube Şekerbank Telefon Uygulaması
28
6
Şeker Mobil Şube Şekerbank Telefon Uygulaması
13 MobilDeniz Denizbank Telefon Uygulaması
26
8
MobilDeniz Denizbank Telefon Uygulaması
14 HSBC Mobil Bankacılık Uygulaması
32
16
HSBC Mobil Bankacılık Uygulaması
15 Türkiye Finans Katılım Bankası Mobil Şube Uygulaması
19
4
Türkiye Finans Katılım Bankası Mobil Şube Uygulaması
16 KUVEYTTÜRK Mobil Şube Uygulaması
22
9
KUVEYTTÜRK Mobil Şube Uygulaması
En Kullanışlı Banka Uygulaması
Bu anketin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
01.01.2017 tarihinde yazıldı
Reitix

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.