22.05.2013

ip Sorgulamak

ip Nedir?

İp terimi, İngilizce intrnet protocol (internet protokolü) kelimelerinin baş harflerinden oluşmakta olup; internet gibi ağlar içerisinde iletişimi sağlayan protokole kısaca verilen addır.

ip Adresi Ne Demek?

İnternet gibi ağlara bağlı tüm cihazların birbirleri ile iletişimde kullandıkları adreslere ip adresi (internet protocol address) adı verilmektedir. İnternete bağlı olan tüm cihazların bir ip adresi vardır ve bu cihaza ulaşılması işleminde ip adresi referans alınır.

ip Öğrenmek

Günümüzde ip adreslerini öğrenmek amaçlı internet siteleri de hizmet verir olduklarından, artık kullanıcıların ip adreslerini öğrenmeleri için işletim sistemi araçlarını kullanmalarına gerek kalmamıştır. İp adresi öğrenmek için hizmet vermekte olan bazı internet siteleri aşağıdaki gibidir.

ip Adresi Öğrenmek

- http://whatismyipaddress.com/

- http://www.whatismyip.com/

ip Adresi Nasıl Öğrenilir?

Yukarıda verilen internet siteleri, günümüzde dünya çapında en aktif olarak kullanılan ip öğrenme sayfalarıdır ve ilk açıldıkları anda ip adresinizi yazarlar. Dolayısıyla sayfayı açtıktan sonra herhangi farklı bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

ip Gizlemek (Hide ip)

İnternet üzerinde sörf yaparken, kullanıcıların ip adresini değiştirmek prensibine dayalı olarak anonim olarak gezinebilmeyi sağlayan internet siteleri ve programlar mevcuttur.

İp Gizleme Siteleri

Anonim kullanıcı olarak internette sörf yapmak için http://www.hidemyass.com/ internet sitesinden faydalanabilirsiniz.

ip Sorgulamak
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 4721 kez okundu

22.05.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • kemal2215
  04.08.2018

  linux sürümleri arasında bile ip ve dns işlemleri yapılabilme hassasiyetleri ya da arayüzleri arasında farklar var, kali iyi bir seçim olabilir mesela

 • Bonanza
  24.10.2016

  aypi şeklinde okunan protokolden bahsedeceksek IP şeklinde yazmak, okuyucular için de içeriklerin daha anlaşılır olmasını sağlayacaktır, ip mi atlıyoz diye bir an boş boş baktım resmen

 • gizemlimerve
  18.01.2016

  birisinin ip'sini öğrenmem başka hangi bilgilerini elde etmemi sağlar?telefonunu ya da adresini de bulabilirmiyim ip adresinden?

 • serkan1905
  21.10.2014

  whois sayfaları da böyle, bir kere hazırla bir ömüt boyu ekmeğini ye

 • alperen
  21.10.2014

  makale başlıkları garip olmuş biraz, ama daha garip olanınsa ilgili web sayfasının yıllardır popüleritesini korumayı başarmış olması, altı üstü ip dersiniz, ama adam süper fikirler turnayı gözünden vurmuş

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.