28.04.2013
4.47 / 38 oy

İnsanları Anlamak - Bölüm 3 - Kişisel Doğruluk

Merhabalar, yazı dizimize kaldığımız yerden tam hız devam ediyoruz. Bu hafta anlatacağımız niteliğimiz: Kişisel Doğruluk.

Nitelik 3: KİŞİSEL DOĞRULUK

 

 

Kişisel doğruluk olarak bahsettiğim şey, aslında dürüstlük ve güvenirlikten başka bir şey değil. Dürüstlüğün, hayatın tüm alanları için izlenebilecek bir politika olduğu su götürmez bir gerçektir. "Yalancının mumu yadsıya kadar yanar" diye bildiğimiz atasözümüzü bu kavramla bağdaştırabiliriz. Başkalarının size güvenmesi ve sizinle uzlaşabilmesi için sizin dürüstlük ve güvenirlik gibi niteliklere sahip olmamız gerekmektedir. Bu niteliklere sahip olduğumuz zaman ancak güvenilebilir olarak değerlendiriliriz. Peki nasıl kişisel doğruluk gibi bir niteliğe sahip olabiliriz?

 • Toplumsal normları takip ederek. (en ufağından başlayarak)
 • Anlaşmalarımıza sadık kalarak. Birisine bir söz verdiğinizde, sözünüzde durun. Ayrıca sözümüzü tutarken gecikmeden ve herhangi bir hatırlatma olmadan bunu yapalım.
 • İnsanlarla iletişim kurarken asla bir şeyleri yanlış göstermeyelim. Belli bir soruya cevap vermemek ya da bir bilgiyi ifşa etmek tamamıyla kabul edilebilir bir davranış. Ama yalan söylemek asla.

Dürüst ve güvenilir insanlar, kimseyi suçlamadan, kimsede kusur aramadan kendi hayatlarının, fikirlerinin, seçimlerinin, duygularının, hareketlerinin sahibi olurlar. Bu insanlar hiç yanılgıya düşmeden önemsedikleri içten değerleri bilirler ve güç için asla bulundukları mevkilere, statülere güvenmezler.

 

İnsanları Anlamak - Bölüm 3 - Kişisel Doğruluk
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 3801 kez okundu

28.04.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • dogruyaklasim
  26.12.2015

  Siz ne kadar dogrudunuz da baskalarindan dogruluk bekliyorsunuz?

 • hüseyin56
  19.11.2014

  önce insan kendisine karşı dürüst olmalı, bence fevzi çakmak adlı arkadaş da en azından bunu başarmış

 • kiratali
  14.11.2014

  sen insanlara güvenmiyorsan onlara dürüst de davranmıyorsun demektir, bir de üstüne etrafımda dürüst insan yok diyorsun, e ne olacaktı?

 • fevzi çakmak
  14.10.2014

  insanlara fazla güveniyorsunuz bence, kaçınızın etrafında gerçekten bu kadar doğrucu ve dürüst insanlar var? benim yok açıkçası

 • sedakspgl
  14.10.2014

  kendine karşı dürüst olmak aslında fazlasıyla yeterli

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.