21.04.2013

İnsanları Anlamak - Bölüm 2 - Saygı

Tekrar merhabalar. Geçen yazımızda insanları anlayabilmek için sahip olunması gereken 10 kişilik özelliğinden biri olan empatiden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise diğer bir özellik olan saygıya değineceğiz.

Nitelik 2: SAYGI

Saygı, bir önceki yazımızda açıkladığımız empati kavramının üzerine inşa edilir. Öncelikle birey olarak kendimize ve koyduğumuz kurallara ve sınırlara saygı duymalıyız. Ancak bu şekilde başka insanlara ve onların koyduğu kurallara ve sınırlara saygı duyabiliriz. Kendine saygı duymak, özgüvene sahip olmanın da bir ön koşuludur. Özgüven sahibi olan insanların hemen hepsi “kendine saygı” kavramını etüt etmişlerdir. Benzer şekilde kendine saygı, insanın kendisini motive edebilmesi için uğraması gereken duraklardan biridir. İnsan başka birisini memnun etmek için değil, aksine kendisini memnun etmek için saygı duyar.

 

İnsanları anlama konusunda saygı tamamen karşılıklıdır. Karşınızdakine ne kadar saygı duyarsanız daha fazlasını ondan duymanız olasıdır. Gerekli olduğu durumlarda ilk saygı gösteren siz olun. İnsanlara duyduğumuz saygıyı geliştirmenin önemli bir yolu da onları dinlemekten, doğrudan gözlerinin içine bakmaktan geçer. Sizin için kayda değer anlam taşıyan insanların fikir ve görüşlerini dikkatlice dinleyin ve hoşunuza gittiğinde sahiplerine iltifat edin. Genellikle saygı ve bilgi kavramları birbirini takip eder. Bir insan hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olursanız, paralel şekilde o insana benzer oranda saygı duyarsınız.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

İnsanları Anlamak - Bölüm 2 - Saygı
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 3793 kez okundu

21.04.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • musluhan
  17.08.2018

  duyguların kilit noktasıdır saygı. bir anahtardır tüm kapıları açan. önceliği ise kendine saygı duymaktan gelir. sonra başkalarına saygı duyabilirsiniz ancak.

 • esmersu
  15.01.2017

  Saygi, aile oetaminda, is yerinde, okulda nerede olursaniz olun ilk sirada yer almali. Sevgi zaten kendiliginden gelir saygi saglaninca.

 • alp_39
  18.11.2016

  Insanlari anlamamanin nedenleri diye kitap yazacagim ben de.

 • paradoks
  20.01.2016

  saygı empati duygusundan beslenir, başkasını anlamaya çalışmak için çabalamayan bencil bir toplum olduk sonuçta, saygı görmeyince saygı duyası da gelmiyor insanın, işte bunlar hep kısır döngü

 • elif oslo
  11.11.2014

  o zaman siz de saygıyı haketmeyenlerdensiniz, siz karşıya ne verirseniz size de karşıdan o gelir

 • kartal20
  27.10.2014

  herkes saygıyı haketmiyor maalesef, dolayısyla adamına göre muamelecilik bence daha mantıklı

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.