29.11.2013

TPE Marka Başvurusu Nasıl Yapılır?

Marka Başvuru Formu Nasıl Doldurulur ?

Bir marka yaratmaya karar verdiniz. İnternetten marka başvurusu süreci hakkında bilgi almak için araştırmaya başladınız, ama o da ne? Google, marka yaratma süreci ile bilgilerden çok bu işten para kazanmak üzere kurulmuş şirketlerin reklamları ile dolmuş taşmış! Ancak öncelikle şunu belirtmeliyim ki, marka başvurusu işlemi o kadar kolay ki, siz de zahmetsizce yardım almadan kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

Yaklaşık 2 ay önce ben de aynı sürece aynı Google araması ile başladım ve bende oluşan ilk kanaat, “bu iş o kadar zor olmalı ki, insanlar bu başvuruları kendileri yapmayı başaramadıkları için onlarca şirket bu işten ekmek yiyor” olmuştu. Ama araştırmalarıma biraz daha devam edince, 3 kuruşluk işlemi 10 kuruşa yapmaya değmeyecek kadar kolay bir işlem olduğunu farkettim. Marka başvuruları, sadece Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından gerçekleştirilmektedir ve tüm marka tescil firmaları da aslında sizin de kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz aşağıdaki form doldurma işlemini gerçekleştirerek sizin yerinize TPE’ye giderek bu işlemi gerçekleştirmektedirler. Tekrar etmek istiyorum, marka tescil süreci gerçekten çok kolay ve kendi başınıza gerçekleştirebileceğiniz bir süreç ve bu yazıda aradığınız tüm bilgiler mevcut.

Bu yazıda, yaptığım marka başvurusu sonucu edindiğim tecrübeleri ve bir marka oluşturmak için yapmanız gereken tek şey olan Marka Başvuru formunun nasıl doldurulacağını her aşamasında anlatmaya çalışacağım. Umarım, sizler de aslında bu kadar kolay olan marka başvuru işlemini bu yazının da faydasıyla kendiniz oluşturabilirsiniz.

Marka başvurusu sürecini adım adım başlıklar halinde sırasıyla inceleyelim:

Marka Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Marka başvurusu sürecinin ilk adımı, oluşturmayı düşündüğünüz markanın, benzer alanlarda faaliyet gösteren ve ismi aynı olan bir örneğinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Bu sorgulamayı yapmak için ise başvurusunu yapmak istediğiniz marka için bir isim listesi (en çok istediğiniz isim en yukarıda olacak şekilde) hazırlamanızı tavsiye ederim. Daha sonra ise, listenizdeki isimlerin kullanılıp kullanılmadığını aşağıdaki gibi TPE (Türk Patent Enstitüsü) marka sorgulama ekranını kullanarak araştırabilirsiniz.

TPE marka sorgulama sayfasına bağlanmak için tıklayın

TPE marka sorgulama ekranı

Yukarıdaki bağlantıya tıkladığınızda, açılan sayfada resimdeki gibi bir sorgulama formu göreceksiniz. Bu ekranda sorgulamasını yapmak istediğiniz markayı (örneğin ABC), marka adı kutucuğuna yazarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulamanızı, hem “içinde geçen”, hem de “eşit olan” şeklinde ayrı ayrı yapmanızı ve olası benzer markaları not almanızı tavsiye ederim.

Marka tecili yaparken, önemli olan aynı sınıf içerisinde aynı isimli marka olmamasıdır. Bu sebeple, eğer sorgulamasını yaptığınız markanın sınıfları ile benzer marka isimlerinin sınıfları farklı ise sorun olmayacaktır. Aynı ya da benzer olması durumlarında ise, markanızın TPE tarafından incelenmesi sürecinde itirazlar gelecektir ve olası sorunlar yaşanabilir. Sınıflandırma konusundaki detaylı bilgileri, bu yazının sonuna erteleyerek TPE marka başvuru formunun nasıl doldurulacağı hakkında bilgiler paylaşmak istiyorum.

TPE Marka Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Bu formun doldurulması biraz karışık olabileceği için tüm aşamalarını tek tek açıklamaya karar verdim. Ancak öncelikle dikkat etmeniz gereken konu, bu formu bilgisayar ile doldurmanız gerektiğidir. Güncel marka başvuru formunu doc word formatında indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

TPE Marka Başvurusu Barkod Alanı:

Formun hemen sağ üst kısmında bulunur. Bu bölüme bir şey yazılmaması gerekmektedir.

TPE Marka Başvurusu Referans No:

Boş bırakacağımız bir diğer alandır.

TPE Marka Başvurusu Toplam Sayfa Sayısı:

Formumuzu doldurmayı tamamladıktan sonra yazacağımız toplam sayfa sayısı bilgisidir ve TPE tarafından olası başvuru sayfalarının kaybolması durumuna karşı hazırlanmıştır. Hiç bir ek sayfa kullanılmadan formumuz 2 sayfa, kullanacağımız ek sayfa sayısına göre de sayfa sayısı kadar yazılacaktır.

TPE Marka Başvurusu Toplam Sayfa Sayısı (Enstitü tarafından doldurulacaktır):

Bizim yazdığımız sayfa sayısının sağ tarafında bulunan bölümdür ve bu bölüme bizim tarafımızdan bir şey yazılmayacaktır.

TPE Marka Başvurusu Marka Bilgileri:

Markamız hakkında temel bilgileri vereceğimiz başlıktır. Sırasıyla incelemeye devam edelim:

TPE Marka Başvurusu Marka Örneği:

Markamızın logo/şekil bilgilerini bu alana taşmadan/tam oturacak şekilde yapıştırmamız gerekmektedir. Eğer bir logomuz yoksa da herhangi bir metin editörü yardımıyla marka ismimizi azcık şekillendirerek (örneğin altı çizili ya da bold yapmak gibi) hazırlamamız da yeterlidir.

TPE Marka Başvurusu Marka Örneğindeki Yazılı ibare:

Marka örneğinde yapıştırdığımız resim içerisindeki yazı, yani başvurusunu yaptığımız markanın adıdır.

TPE Marka Başvurusu Latin Alfabesi Karşılığı:

Marka örneğinde yapıştırdığımız resim içerisinde, latin alfabesi dışında bir harf kullandıysanız bu kısımda açıklamasını yazmanız gerekmektedir. Ancak örneğin ABC turizm gibi sadece latin harfleri kullanarak bir başvuru yapmaktaysanız bu kısmı boş bırakabilirsiniz.

TPE Marka Başvurusu Ortak Marka Şartnamesi Bölümü:

Ortak marka şartnamesi bölümünün doldurulmasından önce ortak markanın ne olduğu hakkında kısaca bilgi verelim:

Ortak Marka Nedir?

Ortak marka, kısaca bir markanın birden fazla sahibi olması anlamına gelmektedir.

Eğer başvurusunu yaptığınız markayı tek başınıza oluşturmak istiyorsanız, bu kutucuğu işaretlememeniz gerekmektedir.

TPE Marka Başvurusu Garanti Markası Bölümü:

Garanti markası bölümünün doldurulmasından önce garanti markasının ne olduğu hakkında kısaca bilgi verelim:

Garanti Markası Nedir?

Garanti markası, İSO belgesi vb. gibi kalite garantisi veren markalardır.

Başvurusunu yapacağınız marka herhangi bir garanti markası içermiyor ise bu kutucuğu da boş bırakmanız gerekmektedir. Aksi taktirde, garanti markası şartnamesini de formunuza ekleyerek kutucuğu işaretlemelisiniz.

TPE Marka Başvurusu Başvuru Sahibi:

Marka başvurunuzun bireysel ya da tüzel kişilik üzerinden yapıldığının seçiminin yapıldığı bölümdür. Özetle, yapacağınız marka başvurunuzu bir limited ya da anonim şirket gibi tüzel bir kişilik üzerinden yapıyorsanız tüzel kutucuğunu, birey olarak yapıyorsanız ise gerçek kutucuğunu işaretlemeniz gerekmektedir.

TPE Marka Başvurusu TPE Sahip No:

Eğer bu TPE’ye ilk başvurunuz ise bu kutucuğu boş bırakmanız gerekmektedir. Eğer TPE’ye daha önce de bir başvurunuz oldu ise, bu alana TPE tarafından size verilmiş olan TPE sahip numarasını yazınız.

TPE Marka Başvurusu Adı Soyadı veya Ticaret Ünvanı

Eğer yaptığınız başvuru gerçek kişi üzerinden ise bu bölüme başvuru sahibinin adı ve soyadının; tüzel bir kişilik üzerinden ise şirketin tam ünvanının yazılması gerekmektedir.

TPE Marka Başvurusu Uyruğu/Kayıtlı Olduğu Ülke

Eğer yaptığınız başvuru gerçek kişi üzerinden ise bu bölüme başvuru sahibinin uyruğunun; tüzel bir kişilik üzerinden ise şirketin kayıtlı olduğu ülkenin yazılması gerekmektedir.

TPE Marka Başvurusu T.C. Kimlik No

Bu bölüm, sadece başvurusu gerçek kişi olan başvurular tarafından doldurulacaktır ve başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası yazılacaktır.

TPE Marka Başvurusu Vergi Dairesi

Bu bölüm, sadece başvurusu tüzel kişi olan başvurular tarafından doldurulacaktır ve başvuru sahibi şirketin bağlı olduğu vergi dairesi yazılacaktır.

TPE Marka Başvurusu Vergi Numarası

Bu bölüm, sadece başvurusu tüzel kişi olan başvurular tarafından doldurulacaktır ve başvuru sahibi şirketin vergi numarası yazılacaktır.

TPE Marka Başvurusu Adres, Semt-İlçe, İl, Posta Kodu, E Posta, Telefon No, Faks No

Bu bölüm, başvurunuz neticesinde TPE’nin size tüm bildirimleri ulaştıracağı bilgileri içerir ve dikkatli doldurulması gerekmektedir. Olası bir yanlış yazım durumunda TPE’nin gönderdiği bildirimler tarafınıza ulaşmayacaktır.

TPE Marka Başvuru sahibi birden fazla ise bu kutucuğu işaretleyiniz Bölümü

Marka sahiplerinin birden fazla olabileceğinden bahsetmiştik. Bu bölümde de birden fazla sahibi olan marka başvuruları için kutucuğu işaretlemek; tek sahipli başvurular için işaretlememek gerekmektedir.

TPE Marka Başvurusu Vekil Bilgileri

Bu yazıyı okuyarak kendi başvurunuzu kendinizin yaptığını düşünürsek, bu kısımda YOK seçeneğini işaretlemeniz yeterlidir.

TPE Marka Başvurusu Ödeme ve Fatura Bilgileri

Bu bölümde “dekont ektedir” kutucuğunu işaretlemeniz yeterlidir. Aşağıda takip eden alanlarda ise ödemeyi yapan (başvuru sahibi), ödemenin yapıldığı banka ve şubesi, dekont numarası, dekont tarihi, ödeme şekli bilgileri girilmelidir.

Aslında başvurunuzun en hassas bölümlerinden birisi de burası. Kendi yaptığım başvuruda TPE içerisinde bir vezne olacağını umarak ödemeyş yapmadan gitmiştim ancak ödemelerin sadece TPE’nin banka hesaplarına yapılabileceğini öğrendim. Ek olarak TPE içerisinde dekontunuzu çıktı alabileceğiniz bir printer yok, daha doğrusu var ama bozuk!!

TPE başvurularının ödemesini yapmak için en ideal yol, önceden internet bankacılığı üzerinden havale/EFT yapmak ve dekontun çıktısını almak. TPE banka hesap numaraları ve IBAN numaraları da aşağıdaki gibidir:

TPE Türk Patent Enstitüsü Banka Hesap Numaraları

TPE banka hesap numaraları

TPE Marka Başvuru Ön Yazı Talebi Ücreti Ne Kadar?

Başvurularda sıklıkla atlanılan bir bölüm de burası. Eğer yapacağınız başvuru neticesinde başvurunuz sonuçlanıncaya kadar (1 yılı bulabilir) marka başvurunuzu belgelemeniz gerekiyorsa bu belgeyi istemeniz gerekmektedir. TPE ön yazı talebi ücreti 30 TL olmakla birlikte, başvurunuzdan yaklaşık 2 saat sonra alabiliyorsunuz.

TPE Marka Başvurusu Ön Yazı Talebi Ne işe Yarar?

Örneğin bir marka tescili için başvurunuzu yaptınız, ancak markanızı kullanmak için başvurunuz sonuçlanıncaya kadar beklemek istemiyorsunuz ve com.tr uzantılı bir alan adı satın almak istiyorsunuz. İşte bu aşamadan nick.tr (com.tr alan adı dağıtıcısı) sizden marka başvurunuzu yaptığınıza dair bir belge talep ediyor. Marka başvurularında ise bu belge, önyazı belgesidir.

TPE Marka Başvurusu Rüçhan Hakkı Nedir?

Rüçhan hakkı, ilgili başvurunuz için diğer ülkelerde de paralel isim hakları sağlamanıza izin veren haktır. Rüçhan hakkı kullanmak istemiyorsanız, kısaca bu alanı boş bırakabilirsiniz.

TPE Marka Başvurusu-Sınıf, Mal ve Hizmetler Bölümü

Bu bölüm, markanızın faaliyet göstereceği alanları belirtmektedir ve dikkatlice doldurulmalıdır. İlgili marka sınıflandırmaları için de bu hafta içerisinde detaylı bir yazı hazırlamaya çalışacağım.

TPE Marka Başvurusu-Adı Soyadı, Tarih ve imza Bölümü

Bu bölümde de, gerçek kişi başvuruları için ad-soyad-tarih imza bilgileri yazılabilir. Tüzel kişilik başvurularında ise firma kaşesine ek olarak şirket yetkilisinin imzasının atılması gerekmektedir.

TPE Marka Başvurusu Ücretleri Ne Kadar?

Marka başvuruları için özetle;

- tek sınıflı başvuru 150 TL ve tek sınıfa ilave edeceğiniz her bir sınıf için 150’şer TL ödemeniz gerekiyor.

- Yukarıda belirttiğim gibi ön yazı talep etmeniz durumunda ise ekstra 30 TL ön yazı ücreti vermeniz gerekecektir.

Sonuç

İşte, marka başvurusu yapabilmek için tüm gerekenler bunlar. Çok da zor değilmiş değil mi.. Tek sınıflı bir başvuruyu 150 TL’ye kolayca yapmak varken, aracı firmalara yüzlerce TL vermenin de gereksiz olduğunu böylece hep birlikte görmüş olduk. Başvurular ile ilgili istisnai durumlar oluşursa aşağıdaki yorum bölümüne yazmanız halinde yanıtlamaya çalışırım.

TPE Marka Başvurusu Nasıl Yapılır?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 16734 kez okundu

29.11.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • bulelebun
  04.08.2021

  franchising verebilmek için marka başvurusu aşamasında yapılması gereken farklı bir işlem var mıdır yoksa her marka kendi marka adının kullanımını franchise olarak verebilir mi? artık yeni markalar yaratmak yerine güvenilen markaların kolu olmayı tercih ediyor çünkü yeni işletmeler ve burada ciddi bir potansiyel var

 • ismaillkarat
  21.04.2021

  marka başvurusu süresi geçerliliği hala 10 yıl mı? bir de online marka başvurusu yapılabiliyor mu pandemi süreci boyunca yoksa halen TPE'ye gidip evrakları teslim etmek mi gerekiyor bilen ya da yakın zamanda marka başvurusu yapan kişiler bilgi verebilirlerse sevinirim

 • msecer
  10.05.2020

  artık TPE gibi kurumların marka başvurusu gibi işlemleri tamamen internet üzerinden yapabilecek online ortamları hazırlaması ve evden çıkmadan herkesin kendi başvuru evraklarını hazırlayarak kendi başvurularını yapabilmeleri gerekiyor. Normalleşmeye çalışsak da halen tedavisi bulunmamış bir virüs ile mücadele ettiğimizi lütfen unutmayalım

 • week85
  26.02.2020

  marka sınıfları konusunda okunması gereken uzunca dokümanlar var, insanlar da her şey 5 dakikada bitsin istedikleri için bu sınıfları okumaya üşeniyorlar ve çoğunlukla bu işlem için marka ve patent konusunda aracılık yapan danışmanlık şirketlerine ulaşıyorlar. ortada haksız bir durum yok çünkü bu marka ve patent firmaları da müşterileri en doğru sınıflandırma ve isim seçimi gibi konularda bilgilendirmiş oluyorlar. ama marka ve patent firması tavsiyesi desen bir tane bile söyleyemem, sadece olması gerekeni söylüyorum

 • joker_26
  26.02.2020

  herkes kendi marka başvurusunu bu kadar kolay yapabiliyorsa peki bunca aracı firma ne işe yarıyor? tek yaptıkları bana doldurttukları formu Türk Patent Enstitüsü'ne iletmek ise onu ben de yaparım. ama benim marka tescilimden sonra benzer bir marka başvurmak istediğinde bunu takip edip bana bilgi vereceklerse o zaman anlamlı bir danışmanlık hizmeti olmuş olur

 • yayvçuaz
  27.02.2019

  sektördeki aracılar konusunda yıllardan beri bitmeyen söylentilerden dolayı sanki kendi başınıza marka ya da patent başvurusu yapmanız mümkün değilmiş gibi lanse ediliyor ama inanmayın, tüm işlemler oldukça kolay ve herkes tarafından gerçekleştirilebilir

 • gizemnur
  01.12.2018

  mükemmel bir ticari fikir atıyorum İspanya için çok mantıklı olabilir, belki fikir sahibini milyoner bile yapabilir ama Türkiye'ye uymayabilir, her fikri kendi coğrafyasına ve şartlarına göre değerlendirmek gerek

 • alanc
  04.11.2018

  güzel fikir, hatta her yeni patent başvurusunu da vergi indirimleri ya da hibe ve destek ödemeler ile devletin de özendirmesi girişimcileri yurt dışına kaçmaktan alıkoyabilir

 • fatih55
  04.11.2018

  kafalardaki ilk soru halen patent ile bir fikir ya da ürünü korumaya almak ne kadar güvenli ya da acaba bu fikri verirken dinleyenler gizlice alıp başkalarına fısıldayabilirler mi önce onu bir anlatmak lazım kamu spotları ile

 • kaanbey
  06.09.2018

  bir defa başvururken bir defa da belgeyi teslim almaya gidiyorsunuz doğrudur, ancak arada başvurunuza bir şikayet gelirse size haber veriyorlar ve sınıflarınızı güncellemeniz isteniyor o kadar

 • cakmakderya
  06.09.2018

  bu kendin yap makalesinin 2018 yılı için de geçerli olduğunu söyleyebilirim, süreç bire bir aynı, aracı firmalar kötüdür falan dediğim de yok ama açıkçası 2 defa gidip halledebildiğiniz bir süreçte fazla para vermenin manası da yok

 • Edgar Allen Poe
  18.08.2018

  bir şirketine 5 marka alan bir şirket faturasına da istediği markanın logosunu basabilmiş mi oluyor yoksa seri numaraları birbirini takip edecek şekilde 5 farklı fatura koçanı bastırarak da fatura kesebiliyor mu?

 • filiz nahya
  18.08.2018

  com.tr uzantılı bir internet domain adresini nic.tr'den alabilmek için en pratik yol sanırım marka başvurusu yapmak oluyor, ama bu şekilde her şirket istediği domain'i alabilmek için istediği kadar marka yaratamaz mı?

 • enstantane53
  16.04.2018

  satır satır resimli olarak örnek vererek anlatmışsınız, peki marka başvurusu yapan şirketler nasıl sizin bu başvurunuzdan haberdar olup arka arkaya telefon açmaya başlayabiliyorlar? avaba içerinden müşteri bilgilerinin sızdırılıyor olması mümkün olabilir mi?

 • serseri0981
  19.05.2017

  Yonlendirmeleriniz ve tavsiyeleriniz icin cok tesekkurler. Cok isime yaradi.

 • yilmaz
  14.08.2015

  Ne kadar da kolaymis. Ben sürekli erteliyordum. Ilk firsatta basvurayim daha fazla geciktirmeden.

 • guzel
  31.05.2015

  bence de boşuna aracılara para vermeye gerek yok, hatta işsiz kalındığında siz bile danışmanlık yapabilirsiniz

 • adiaphorie
  31.05.2015

  adım adım anlaşılır olarak izah etmişsiniz çok faydalı oldu

 • remzi
  04.11.2014

  Bana da çok yardımcı oldu. her aşamasını yazmışsınız teşekkürler.

 • ismail coşan
  05.12.2013

  bir çok sitede alakasız yazılar ile karşılaştım fakat sizin yazınızı okuduktan sonra adımları neler yapmam gerektiğini daha iyi anladım. teşekkürler.

 • levo35
  03.12.2013

  Ellerinize ve de bilginize sağlık, gayet yararlı bir yazı olmuş.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.