28.11.2013
4.61 / 31 oy

Sql Server'da Kayıt Güncelleme İşlemi

Veritabanında sakladığımız veriler, güncelliklerini yitirdiklerinde sıklıkla güncelleştirilme işlemlerine ihtiyaç duyarlar. Sql Server'da güncelleme işlemlerimizi gerçekleştirdiğimiz update komutu ile veri güncelleştirme işlmi, aşağıdaki kod yapısı ile gerçekleştirilebilir:

Update < tablo_Adı > set < kolon_Adi>=< Yeni_Değer >,  < kolon_Adi2 > =< Yeni_Değer2 >...

Where < Koşul_Kuralı >

Yukarıdaki temel kod bloğu ile, belli bir şartı sağlayan içeriklerin verileri güncellnebilir. Where koşulunu koymamamız halinde tüm içerikler güncelleneceği için veri güncelleme işlemlerinin dikkatlice yapılmasında fayda vardır.

Sql Server Update Komutu (Veri Güncelleme) Örneği

Önceki örneklerimizde kullandığımız tbl_personel tablomuz üzerinden, 2 no'lu ID üyelik numarasına sahip üyemizin yaşadığı şehri Kocaeli olarak güncellemekistersek, Sql server update komutu aşağıdaki gibi olaaktır:

update tbl_personel set Sehir='Kocaeli' where ID=2

Sql Server'da Kayıt Güncelleme İşlemi
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2071 kez okundu

28.11.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • Ahmet Demir
  31.03.2019

  unique primary key id değerlerini bir daha güncelleyemeyeceğinizi bilerek giriş yapın, sonra 10000 tane kayıt içinde 10 tanesini başa sona kaydırmanız gerekirse geçti borun pazarı derler yoksa, en azından sıralama işlemleri için farklı tarih ya da int sütunlar açın ve id değerlerini sadece eşsiz olma özelliğinden ötürü kullanın

 • xulkar
  03.05.2018

  update with select gibi farklı tablolardaki değerler dikkate alınarak yapılabilecek daha karmaşık işlemler için de örnekler ekleyebilirseniz kılavuz niteliğinde güzel bir makale olabilir

 • htasdelen
  08.02.2016

  temel mantık olarak bütün tsql dillerinde aynı işlemle gerçekleştirilebilir

 • romik
  29.05.2015

  daha karmaşık güncelleme işlemlerine ilişkin de yazılar paylaşırsanız keyifle okunacaktır

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.