06.12.2013
4.50 / 42 oy

Sanatçı ile ilgili Söylenmiş Güzel Sözler

sanatçı

Gerçek sanatkar, eserinin anlaşılıp anlaşılmayacağı sorusunu düşünmez bile.

Albert Stifter

Sanat doğanın içindedir; sanatçı, onu oradan çıkarabilendir.

Albert Dürer

Sanatçıya, iki göz yetmez.

Alphonse de La Martine

Sanatçı, yaşamını yaşadığı gibi anlatmamalı; ama sonraları anlatacağı biçimde yaşamalı.

Andre Gide

Bir sanatkar için sadece tek duruş vardır: Dimdik.

Dylan Thomas

Sanatkar, merkezini kendi içinde barındırandır.

Friedrich Schlegel

Sanatkar, duyacağı yerde düşünürse adileşir.

Gustave Le Bon

Taviz veren bir sanatkar; eserine değil, kendisine ihanet etmektedir.

Jean Cocteau

Eserini tamamlayabilenin ardından, tamamlayamadığını gizleyebilen gelir.

John Heinrich Fussli

Eserini tamamladığı anı bilen kişi, sanatçıların ve insanların prensidir.

John Heinrich Fussli

Gerçek sanatçının görevi; dünyanın maddi güzelliklerini, ahlaksızlığını anlatmak değil, çirkinlikleri eleştirip gerçekleri aydınlatılmış bir biçimde aktarmaktır.

Lev Tolstoy

Zeka ile elin birlikte çalışmadığı yerde, sanatçı yoktur.

Leonardo da Vinci

Sanatçı; geçmişi, şimdiyi ve geleceği kavramak zorundadır.

Maksim Gorki

Bir ülkeyi; yalnız orduları değil, fikir adamları, şairleri, ressamları da korur. Bilgi ve sevgi de bir koruma vasıtasıdır, hem de en güzel en tesirli koruma vasıtası.

Mehmet Kaplan

Sanatçı, toplumda uzun çalışmalardan çabalardan sonra, alnında ışığı ilk duyandır.

Mustafa Kemal Atatürk

Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

Mustafa Kemal Atatürk

Bazen sanatkar hayatının, uzun ve tatlı bir intihar olduğunu düşünüyorum; ama pişman değilim.

Oscar Wilde

Hiçbir büyük sanatçı, hiçbir zaman çevresindeki şeyleri gerçekten oldukları gibi göremez, eğer öyle olsaydı, sanatçı olamazdı.

Oscar Wilde

Sanatçı, her yandan gelen duyguları algılayan bir anten gibidir.

Pablo Picasso

Sanatçı, kurallara uygun düzgün bir bütün kurabilmek için her şeyi düzene sokmak, bir parçayı öteki parça ile uyumlu kılmak zorundadır.

Socrates

Sanatçı ile ilgili Söylenmiş Güzel Sözler
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 94353 kez okundu

06.12.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • erdens
  17.10.2020

  Gerçek sanat ve sanatçıyı arıyorsanız doğaya çıkın ve çevrenize bakın, bir kelebeğin kanat desenleri, bir kuşun tüyü ya da ağaçların yapraklarındaki damarlar bile her şeyin ne kadar muntazam ve çeşitli olabileceğini size şaşırtıcı bir şekilde gösterecektir.

 • sultan
  21.12.2019

  benim en sevdiğim, başka hesaptan giriş yaparak kendi kendine övgü dolu yorumlar yazmak isterken yanlış hesaptan giriş yaparak kendi hesabına başkası gibi yazan şaşkınlar, bunun örneklerini de hem sanat hem de siyaset camiasından çok kişide gördük, bundan büyük bir fiyasko olabilir mi? :)

 • zeser
  21.12.2019

  akıl yetmesi deyince doğru bir şey gibi geliyor kulağa, bunun yerine yeterince psikolojisi bozuk olan demek bence daha doğru çünkü başkasına beni öv diye para vermek bence ancak bu şekilde açıklanabilir. pr çalışmaları da psikolojik bozukluk değil midir o zaman derseniz hayır değildir, yapılan işin çapı ve niteliği önemli

 • kaantuna
  21.12.2019

  artık insanlar kendileri için böyle güzel yakıştırmalar yapmak yerine başkaları eli ile kendilerini övdürüyorlar. aklı yeten kendine youtube izlenmesi satın alıyor, instagram'da takipçi satın alıyor ya da yorum yazdırıyor. aklı yetmeyen ya da parası olmayan ise binlerce hesap açarak kendi kendisine yorumlar yazıyor. neresinden bakarsan bak psikolojik bozukluk

 • vedat
  21.12.2019

  her insan zaman ve emek harcadığı şey için hürmet görmek ister. ben sanatçıyım inatlaşmasına girmek ise artık bu isteğin son aşamasındaki kapris boyutudur denebilir çünkü birinin kendi hakkında konuşmaktan fazla hoşlanması ve kendine güzel sıfatları uygun görmesi çok çirkin bir durum

 • teks1080
  13.12.2019

  sanatını sevdiren ve bir kişinin bile duygularında düşüncelerinde olumlu his oluşturan kişidir asıl sanatçı olan. kendisi için işini yaparken çevresine de faydalı olandır. var mı peki böyle sanatçılar diye soran olursa, geçim derdine düşen kişilerden beklenmemesi gereken bir durumdur.

 • comicrop
  30.11.2019

  sanatçı olmak, sadece popüler kültüre hitap eden dönemsel eserler üretmekle sorumlu olan kişiler değildir, aynı zamanda konuşmaları ve tepkileriyle de topluma yön vermese bile ışık tutan insanlar olmalıdırlar. hele ki artık bu kadar ulaşılabilir ve takip edilir insanlar olduklarında bu durumun ciddiyeti daha da artmış durumda

 • aenis
  25.05.2019

  işi ile ilgili kendinden ve çevresinden bir şeyler katabiliyorsa insan, yaratıyorsa yeni baştan bir şeyler sanatçıdır mesleği ne olursa olsun ya da çalışmıyor olsa da. sanat ve yaratıcılığı bu anlamda birbirinden ayırmamız mümkün değildir.

 • transporter
  19.03.2019

  virtüöz olmak ile sanatçı olmak kesişim kümeleri olan ama farklı kavramlardır, tanıdığınız sanatçı olmayan çoğu şarkıcının arkasında 20-30 yıllık duayen müzisyenler çalar mesela, hepsi de birbirini tanırlar ama çığlık çığlığa konserine gittiğin bu şarkıcının arkasında çalan kimsenin adını bilmezsin sen, ondan sonra da sanatçı diye önde şarkı söyleyen ama seneye adını kimsenin hatırlamayacağı kişiden imza istersin. sanatçı olmak demek konserin içinde ya da sonunda ekibini de alkışlatan ve mümkünse tanıtan kişidir, örnek olmak ve karakterli durmak gibi misyonları da vardır. özetle her mikrofonu eline alan sanatçı değildir

 • senol
  10.01.2019

  işini büyük bir özveriyle yapan herkes sanatçıdır aslında. kendinizden kattığınız bir küçük parça bile sizin sanatınızı, sizin imzanızı taşıyacaktır. kendinizi sanatçı olarak gördüğünüz zaman da güzel işler ortaya çıkacaktır.

 • libra34
  25.12.2018

  sanatçı gerçekten de toplumun aynasıdır, yerel kanallarda gördüğünüz krem reklamlarındaki türkücüler size kültürel olarak çok uzak gelebilir ama biraz düşünecek ve gezecek olursanız aslında doğru müşteri kitlesine en samimi söylemleri bu sanatçıların yapmakta olduklarını da görebilirsiniz

 • aramo
  15.02.2017

  Her donemin sanati farkli oldugu gibi sanatcisi ve hitap ettigi kitle de farkli oluyor. Hepsine saygi duymak gerek.

 • lazo
  01.06.2015

  mankenden bozma dingillerin eline mikrofon alıp ben sanatçıyım dedikleri bir yerde yaşıyoruz, daha twitter'da imla kurallarına uygun yazı yazamayanların toplumun sesi olmasını nasıl bekleyebiliriz ki?

 • pisicik
  31.10.2014

  artık herkes sanatçı geçiniyor, kime göre sanatçı neye göre sanatçı?

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.