26.04.2013
4.56 / 43 oy

RSS Kullanımı ve RSS Araçları

RSS Nedir?

Sıklıkla simgesini gördüğümüz ya da adını işittiğimiz RSS nedir ve neden bu kadar sıklıkla kullanılmaktadır? Gerçekten herkesin kullanmak isteyeceği kadar kullanışlı mı ve kullanımı kolay mı? RSS gerçekten de kullanımı çok kolay olan ve ne işe yaradığını farkettikten sonra tüm internet kullanıcılarının kullanmak isteyeceği türden bir teknoloji..Real Simple Syndication ya da  Rich Site Summary kelimelerinin baş harflerinden oluşan RSS; farklı internet siteleri tarafından yayınlanan  içeriklerin (haber, blog vb...) tüm güncellemelerinin tek bir ortamdan toplu halde izlenebilmelerine olanak sağlayan bir içerik besleme yöntemidir. XML fotmatında yayınlanan RSS verileri ile, ilgili güncellemeler hakkındaki temel bilgilere (tarih, başlık ve içeriğin bir kısmı gibi) erişerek bir çok farklı kaynaktaki haber kaynaklarının takibi çok daha kolay olmaktadır.

RSS Nasıl Kullanılır?

Rss, online ya da masaüstü çeşitli araçlar yarımıyla kolaylıkla kullanılabilir. Genel olarak tercih edilen yöntem ise online RSS okuyucular yardımıyla beslemelerin takip edilmesidir.

En İyi RSS Okuyucular

Google Reader

Haziran 2013’te kapanacak olan, mevcut en popüler RSS okuma aracı.

Flipboard

Özellikle iPad’de oldukça tutulan, yeni versiyonuyla birlikte kendi derginizi de hazırlamanıza izin veren oldukça bararılı bir araç.

Pulse.me

Flipboard’a rakip olabilecek, müzikten spora tüm gelişmeleri takip edebileceğiniz bir araç.

Feedly

Mobil uygulamaları ve tarayıcı eklentileriyle birlikte tüm beslemeleri takip edebileceğiniz, ancak dağınık yapısı nedeniyle alışmanız gereken bir diğer popüler RSS aracı.

The Old Reader

Google Reader’ın kaldırılacak olması sebebiyle ona en benzer RSS okuyucu olmak amacıyla üretilmiş bir diğer RSS okuyucu.

Taptu

Rakipleri kadar popüler olmasa da, başarılı arama sonuçları ile dikkate alınması gereken bir okuyucu.

Bloglovin

Pek popüler olmamakla birlikte, popüler blog yazılarını takip edebileceğiniz bir araç

Newsblur

Açık kaynak olması ile rakiplerinden farklı olan bir araç.

Netvibes

iGoogle benzeri yapısıyla size özel bir Dashboard sunan faydalı bir araç.

 

RSS Kullanımı ve RSS Araçları
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 3052 kez okundu

26.04.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • dolphin
  19.04.2021

  ben rss kullanabilmek için yıllarca çaba harcamış, rss okuyucu programlarını ve telefon uygulamalarını kurup içine de takip ettiğim rss kaynaklarını eklemiş birisi olarak bir türlü düzenli olarak kullanamamış birisiyim. teorik olarak varlığı harika bir teknoloji ama pratikte bir türlü kullanışlı bulamadım

 • fatih55
  19.04.2021

  bu kadar mantıklı ve faydalı bir teknoloji nasıl oldu da herkes tarafından kullanılmadı hiç anlam veremedim, bugün bile adını bilip de nasıl kullanıldığını bilmeyen çok kişi olduğuna eminim. ama sosyal medyanın artık internet sitelerindeki blog'ların yerini alması gibi bir durum oldu ve artık herkes sadece instagram'da ve twitter'da önüne düşenlerle yetiniyor

 • sabotay
  13.01.2019

  bir dönem podcast'lerle birlikte kullanımları çok moda olmuştu, hatta her program (outlook gibi) bir anda rss okuyucu eklentiler falan eklemişti kullanıcıları kaçırmamak için, sonra akıllı telefonlara yağan bildirimler de bayınca sanırım herkes eski usul bookmark yaparak manuel takip etmeye devam etti, çevremde rss okuyucu kullanan kimseyi görmüyorum ben en azından

 • ogün
  23.04.2018

  facebook, twitter ve instagram'ın bitmez bilmeyen kullanıcı içeriklerinden dolayı insanlar artık kaynak takip etmekten yoruldu gibi gözlemliyorum, kimse artık çok fazla siteyi takip etmek istemiyor çünkü özetle bu mümkün değil, gündelik yaşamınızda yemeye, içmeye ve çalışmaya da birazcık olsun zaman ayırmak istiyorsanız bu haber ve paylaşım yağmurundan kendinizi kurtarmanız gerekiyor

 • sero
  28.03.2016

  bi türlü alışamadım şu rss denen zımbırtıyı kullanmaya ama zamanı da geçti artık sanırım, daha podcast'in anlamını bile hala bilmiyorum desem?

 • yavuzlar
  26.11.2014

  google reader mefta oldu ama rss halen güncel bir teknoloji olma özelliğini koruyor tabii ki

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.