05.11.2013
4.33 / 24 oy

PES 2014 incelemesi

PES (Pro Evolution Soccer) 2014

Commodore'da Kick Off, Amiga'da Sensible Soccer ve 2000'li yılların ortalarına kadar FIFA serisi ile futbolun bilgisayara taşındığı geçmiş yıllardan bugüne son 5-6 yıldır FIFA serisi ile PES serisinin kıyasıya rekabeti sürerken, her iki oyun da 2014 sürümleri ile piyasadaki yerlerini aldılar.

PES 2014

FIFA 2014 incelemesini başka bir yazıya saklayarak PES (Pro Evolution Soccer) 2014'ün bize neler getirdiğini ve ömrümüzden çalacağı onlarca saati hakedip haketmeyeceğini incelemeye başlayalım.

PES 2014, oyun motorundaki güncellemeler ve yapay zekasındaki bazı geliştirmeler ile 2013 oyunundan oldukça farklı bir görünüme ve oynanışa bürünmüş. Oyunda ilk farkedilen değişiklik, standart olarak sunulan ve üçüncü parti bir yükleme gerektirmeden kullanılabilen Türkçe menü. Menünün yapısı sadelikten öte yetersizliği çağırıştırıyor. Ama kullandıkça yeterliliğini ve KONAMI'nin aslında bilinçli bir değişiklik yaptığının anlaşılması gecikmiyor.

PES 2014'te Yenilikler

2011 yılından beri, özellikle FIFA serisinin 360 derece oyun motoru teknolojisinin kattığı üstünlükler sebebiyle yarışta geri kalmaya başlayan ve kan kaybeden PES 2014 için yıl boyunca çok çeşitli söylentiler çıkarılmıştı. Bu söylentiler arasında yeni oyun motorunun yağmur yağması efektini desteklemediğinden futbolcuların gol sevinci yaşayamayacaklarına kadar ilginç söylentiler bulunduysa da PES serisi, 2014 model yeni ürünü ile kötü söylentilerin çoğunu boşa çıkarmış ve ikili yarışta ben de varım demiş durumda. Öncelikle "true ball tech" isimli teknolojisi ile 2011 yılından beri FIFA serisinde olduğu gibi artık PES 2014'te de 360 derece bir akış mevcut. Bunun bizim için anlamı ise daha etkili ara paslar, gerçekçi hava topu mücadeleleri ve etkileyici bir oyun akışı.

PES 2014

True ball tech teknolojisi ile yapılan bir diğer güncelleştirme ise duran toplarda kullanıln Fox isimli teknoloji. Serbest vuruş kullanmak ve uzaktan şut çekmek PES serisinin başından beri kronik bir sinir sebebi olmuştur. PES 2014, Bu durumun üstesinden yüzde 100 gelememiş olsa da artık tüm frikiklerin baraja takılması sendromu aşılmış vaziyette. Fox grafik motorunun bir diğer olumlu etkisi ise, özellikle ikili mücadelelerdeki gerçeklikte göze çarpıyor. Futbolcuların ikili mücadelelerinde omuz darbelerinden tutun da durup yeniden hareketlenmeleri gibi işlemler oldukça gerçekçi, adeta televizyonda maç izler gibi...

PES 2014

Yıl içerisinde duyurulan ve merakla beklenen bir diğer geliştirme işlemi ise, daha önceki oyunlarda rakip takımın ceza sahasında en fazla 2 oyuncunun kendi aralarında mikro yapabiliyor olmasıydı. Combination Play adlı geliştirme ile bu sayı artık üçe çıkmış durumda.

Özellikle menajerlik oyunlarından alışık olduğumuz ve gerçek hayattaki tutarlılığı da inkar edilemez bir gerçek dinamik olan moral durumu da PES 2014'te dikkate alınmış. Heart adı verilen bu durum ile artık futbolcular deplasman fobisi ya da gol atamama tribi gibi moral/motivasyon durumlarından etkilenebilir duruma gelmişler.

PES 2014

Oyunda gerçekçiliği azaltan bir nokra ise, lisans anlaşmalarının yapılamaması sebebiyle örneğin bazı stadyumlarının isimlerinin alınamaması ile gerçekleşmiş. Lisans anlaşmalarından söz açılmışken bir diğer üzücü nokta ise; PES 2013'te Türkiye ligi oyunda yer almasa da Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor ve Bursaspor'a oyunda yer verilmişti. PES 2014'te Türkiye ligi olacak söylentileri bizleri fazla gaza getirmiş olacak ki, biz PES 2014'te Türkiye ligini beklerken yeni oyunda Türkiye ligi olmadğı gibi Galatasaray dışındaki takımlar da bulunmuyor. KONAMI'nin hem oyuna Türkçe menü desteği koyması, hem de Türk takımlarını oyundan çıkarması oldukça çelişkili bir durum olmuş.

FIFA mı PES mi?

Bu sorunun yanıtını ne ben verebilirim ne de benim diyen dergi editörü. Zira fifa ile pes alışkanlığı artık farklı marka araba kullanmak kadar markalaşmış ve farklılaşmış durumda. Ama şahsi kanaatim olarak 90'ların ortalarından beri FIFA serisi ile bilgisayarda futbol ihtiyacını gidermiş birisi olarak açıkçası halen FIFA tercihim devam ediyor. Ama en iyi Fifa oyunu hangisi diye sorarsanız da Fifa 99 derim o da apayrı bir konu :)

PES 2014 incelemesi
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 3906 kez okundu

05.11.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • frezer
    02.03.2019

    kendi gitti ama pes atmaya gitmek tabirini de bize bıraktı, playstation'un adını halen pes zanneden insanlar görüyorum ben

  • hamdi
    27.02.2019

    pes'in pes olduğu zamanlarmış, şimdi fifa ortalığın tozunu attırıyor ama pes belki de 2014 sürümünden beridir hala aynı pes, oynanabilirlik de görsel teknolojiler de yerinde saydı

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.