28.05.2013

Omegle Nedir?

Random Chat

Bir internet sitesine bağlanan kullanıcıların birbirleri ile rastgele karşılaştırılarak görüntülü chat yapmalarına olanak sağlayan internet siteleri, yakın zamanlarda oldukça popülerler. Yaratıcı katılımcıların da iştirakiyle zaman zaman oldukça eğlenceli zaman geçirmenize olanak sağlayan bu sitelerde, cinsel içerik sağlanması amacıyla erişim sağlayan kullanıcılar ile karşılaşmanız da mümkün. Açıkçası, trafiğin büyük bir kısmı da bu katılımcıların varlığı ile sağlanmakta.

Webcam Chat

Msn gibi masaüstü yazılımlar aracılığıyla 2000’li yılların başında Türkiye’de de popüler halen gelen kameralı sohbetler, tarayıcıların da zaman içerisinde gelişmesi ile birlikte internet sitelerinden de erişilebilir oldu. Bununla birlikte bir kısmı cinsel temalı, bir kısmı ise sosyal medya ya da arkadaşlık temalı olmak üzere yüzlerce internet sitesi kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Omegle Chat

Omegle de, aynı ülkeden tanımadığınız kullanıcılar ile rastgele eşleşerek görüntülü konuşma yapmanıza olanak sağlayan internet sitelerinden birisi. Omegle’yi türevlerinden ayıran özelliği ise, size dilediğiniz ilgi alanı ile ilgilenmekte olan kullanıcılar ile eşleşme imkanı sağlaması.

Kameralı Chat

Omegle internet sitesini ilk açtığınızda size, hangi ilgi alanıyla ilgili kullanıcılarla eşleşmek istediğiniz sorulacaktır. Seçiminizi yapmanızın ardından sol altta sizin görüntünüz, sol üstte ise rastgele olarak karşınıza çıkan kullanıcının görüntüsü ve sağ tarafta da yazışma ekranı olacak şekilde omegle ana ekranı açılacaktır. Eğer karşınızdaki kullanıcıyı değiştirmek isterseniz de tek yapmanız gereken next tuşuna basmak. Next tuşuna bastığınızda karşınızdaki kullanıcı ile bağlantınız kesilecek ve karşınıza rastgele yeni bir kullanıcı gelecektir.

Görüntülü Konuşma

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak gelişen görüntülü konuşma sitelerinin fonksiyonları, yaratıcı hayal gücüne sahip insanların varlığıyla da birlikte oldukça ilginç fikirler doğurmaya devam etmektedir. Sürecin başladığı noktadan bugüne kadar geçen süreçte önce popüler hale gelen, sonra da daha üstün versiyonlarının çıkmasıyla popülerliğini yitiren internet sitelerinin ve araçların evrimini izlemeye devam ediyor olacağız. Bakalım bir sonraki aşama ne olacak?

Omegle Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 14108 kez okundu

28.05.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • murattdostist
  03.07.2020

  anlaşılan eski bir cam2cam platformu ama google'da aratıldığında pek hoş videolar gelmediği için kapatılması bence isabetli olmuş gibi görünüyor. özgürlük ve teknoloji konularında destekleyen birisiyim ama her yaştan herkesin birbirini suistimal edecek şekilde internette yayın yapabilmelerinin mümkün olmaması daha isabet olmuş

 • alex_uk
  24.08.2019

  internette nedir diye arama yapınca amacının dışında kullanılan ve bu yüzden de aktif olduğu dönemde bu kadar tanınır olmuş olması muhtemel bir görüntülü görüşme platformu. şimdi yerini ise periscope aldı ve artık bilgisayara bağlı bir web kamerasına bile ihtiyaç yok, herkes elindeki kameralı cep telefonu ile yayın açabiliyor. bu ne kadar sağlıklı derseniz bence daha tehlikeli olamazdı. rtük'ün netflix'ten önce bu yayınları kontrol altına alması gerek bence

 • canergemveren
  16.06.2018

  omegle'nin 18 yaşında bir genç tarafından kurulmuş olması zaten içeriğindeki motivasyonu yeterince belli ediyordur, internette geçmiş kayıtlarına bakarsanız ne demek istediğimi anlayabilirsiniz

 • eliff
  21.02.2016

  internetten aratılırsa görüleceği gibi farklı konulara çarpıtılmış olan platformlardan birisidir

 • blondy
  06.12.2015

  Gunumuz goruntulu konusma tekniklerinden biri.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.