01.02.2021

Gümüş neden bu kadar hızlı yükseliyor?

Kıymetli madenlerden olan “gümüş”ü takip edenler bilir, çok hızlı yükseliş ve düşüşe sahip bir yatırım aracı değildir (yatırım aracı dedim fakat gümüş, altın gibi madenleri yatırım aracı olarak kabul etmeyen bir kesim de bulunmakta). Bugün yani 01.02.2021 tarihinde gümüş madeninin hareketine baktığımızda ise sabah saatlerinde inanılmaz bir yükseliş olduğunu görüyoruz. %10 gibi bir oranda değer artışı gerçekleşti bile. 

Bu tür hareketler hisse senetlerinde yaşandığındae çok normal karşılanmadığını, arkasında büyük kuruluşların olduğunu ve manipülatif amaçlı hareket edildiğini bilmeyen yoktur artık. Fakat çok uzun bir süre önce değil sadece birkaç gün öncesinde Reddit’te organize olan küçük yatırımcıların hareketleriyle (yanlarına birkaç büyük yatırımcıyı da alarak yardım aldıkları söyleniyor) “Gamestop” hisselerini toplayarak, açığa satış yapan aç gözlü büyük yatırımcıların planlarını suya düşürerek “büyük balık küçük balığı yer” inanışını tersine çevirdiler. Şu an tüm dünya başarılması imkansız gibi görünen bu olayı konuşurken aynı tayfanın “gümüş”ü de harekete geçirdiği söylentileri etrafta dolanmaya başlandı. Fakat gümüş konusu bir firma hisse senedini hareket ettirmek kadar kolay olmasa gerek çünkü gümüş’ün çok büyük bir kısmının J.P. Morgan’ın elinde olduğu düşünülürse ya Reddit’te organize olan kişilerin kendi hareketleri olduğuna inanmalarını istiyor ya da Reddit hareketi gibi gösterip aslında kendilerinin ayarladığı bir manipülasyon. Her koşulda kazanan J.P Morgan olacağı için gümüşün hareket etmesinde bir sakınca olmadığını düşünüyor olmalılar.
 

Gümüş neden bu kadar hızlı yükseliyor?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:

Yorumlar

  • ipeknakliyat
    07.09.2021

    dönem dönem emtia fiyatlarında sert çıkışlar yaşanabiliyor, pandemi döneminde de insanlar güvenli liman olarak yine gümüş ve altına yönelmiş olabilirler ama bugünlü altın ve gümüş fiyatlarına baktığımda bir süredir stabil olduklarını görüyorum. dolayısıyla hiçbir dik çıkış aslında sürekli değil, hemen gaza gelip de varı yoğu ona yatırmamak lazım

  • dogruyaklasim
    28.06.2021

    emtia fiyatları kendi borsalarına ek olarak bir de dolar kuru ile hesaplandıkları için doların yükselmesi zaten tek başına altın ve gümüş gibi emtiaların fiyatların yükselmesi anlamına geliyor. 2 tl bandında olan gümüş bugün 8 tl'yi zorluyor ama ham gümüş fiyatlarında böyle bir artış olmadığını görebilirsiniz

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.