10.01.2019
5.00 / 1 oy

Gremse Altın Nedir?

Gremse Altın ve Özellikleri

gremse altın ön ve arka yüzü

Yıldan yıla artış gösteren fiyatları ile birlikte altın her zaman iyi bir yatırım aracı olarak yerini korumayı başarıyor. Çeşitli altın türleri (gram altın ya da çeyrek altın gibi) tasarrufları değerlendirmek için güzel birer alternatif olarak yerlerini korumaya devam ederlerken pek bilinmeyen ve hem boyut olarak hem de fiyat olarak diğer altınlardan ayrılan gremse altın konusunda biraz araştırma yapmışken bunu yazılı ve görsel olarak burada da paylaşmak istedim.

Gremse, çeyrek, yarım ya da tam altın kadar çok bilinmeyen, daha büyük ve dolayısıyla daha pahalı bir altın türüdür.  

Gremse altın, 10 çeyrek altın büyüklüğündeki altına verilen isimdir. Dolayısıyla 2.5 tam altın ve 5 yarım altın büyüklüğündedir.

 

Gremse Adı Nereden Gelmektedir?

Gremse altının adının Alman imparatoru Kremintz'den geldiği söylenmektedir. Kelime anlamı olarak ise iki buçukluktur.

gremse altın ön yüzü Atatürk

 

Gremse altınların ön yüzlerinde Atatürk portresinin etrafında 32 adet yıldız ve yıldızın da üzerinde çelenk motifi bulunmaktadır. Arka yüzünde ise yine 32 yıldız çelenk tarafından çevrilmekte, içerisinde ise Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi ibaresi ile altının basılma yılı yer alır.

gremse altın arka yüzü

 

Çeyrek altın gibi gremse altın da 22 ayardır ve 0.916 saflığında altın kullanılarak T.C Darphanesi tarafından basılmaktadır.

Gremse Altının Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

- Gremse altın 22 ayar altın kullanılarak basılmaktadır.

- 0.916 saflıktadır

- Has ağırlığı 16.05 gramdır

- Kulplu gremse altının ağırlığı 18.15 gramdır

- Çapı 40 mm’dir

 

Gremse Altının Avantajları Nelerdir?

- Gremse altın fiyatının yüksek olması sebebiyle alımı çok yaygın bir altın türü değildir, ancak değerli bir tasarruf ve yatırım aracıdır.

- Temin edilmesi diğer altınlarda olduğu gibi kolaydır, kuyumculardan, döviz bürolarından ya da altın satışı yapan bankalardan tıpkı diğer altınlar gibi satın alınabilir.

- Düğünlerde çok sayıda altın takmak isteyen aile yakınları için takılması ve taşınması daha pratiktir, benzer şekilde kınalarda da tercih edilmektedir.

- Gremse altın boyna takılarak bir takı olarak da kullanılabilmektedir, bu şekilde kullanılmak istenirse bir ip geçirebilmek için alırken kulplu versiyonundan istenmelidir.

- Güzel bir ziynet eşyası ya da tasarruf aracı olarak saklanabilir.

- Altın günlerinde toplanan altınları ya da paraları bozmadan saklamak için gremse altınlara çevrilebilir ve böylece günler de tasarruf amacı için daha iyi değerlendirilmiş olabilir

- Gram altın ya da çeyrek altın ufak parasal sıkışıklık durumlarında nasıl olsa yerine koyarım duygusu ile kolaylıkla bozdurulabiliyor ama yerine koyma konusunda bozdururken olduğumuz gibi tez canlı olamayabiliyoruz, gremse altını bozdurmak diğer altın türlerinde olduğu gibi oldukça zahmetsiz ve kolay olsa da değerli olması ve yerine konmasının zor olacağı bilinci ile bozdurma kararı o kadar kolay verilememektedir, bu da belki de gereksiz alışverişlerin yapılmasının önüne geçecek ve güzel bir ek tararruf tedbiri olmuş olacaktır.

 

Gremse ile Çeyrek Altın Kıyaslaması

Yazmıl olduğum gibi 1 gremse altın 10 çeyrek altın büyüklüğündedir. Bir çeyrek altın ile bir gremse altını yan yana koyacak olursak:

gremse çeyrek altın karşılaştırma

 

Gremse Kaç Gramdır?

10 çeyrek altın büyüklüğündeki gremse altının has ağırlığı 16.05 gram, kulplu bir gremse altının ağırlığı ise 18.15 gramdır.

 

Gremse Altın Nerede Bozdurulabilir?

Diğer altın türleri gibi gremse altınlar da kuyumculardan, anlaşmalı bankalardan, döviz bürolarından ya da sarraflardan bozdurulabilirler.

 

Gremse Altın Fiyatı Ne Kadar?

Gremse altınların fiyatları da tüm diğer altınlar ile birlikte sürekli olarak değişmektedir. Bu makalenin yazıldığı tarih itibariyle 1 gremse altının fiyatı yaklaşık 4.000 TL’dir.

Fikir vermesi açısından geçtiğimiz 3 yıllık gremse fiyatlarını da birer yıllık ara ile yazalım:

15 Ocak 2016: 1.835 TL

16 Ocak 2017: 2.369 TL

15 Ocak 2018: 2.714 TL

9 Ocak 2019: 3.748 TL

Elbette bu fiyat artış oranlarını ons altın fiyatları ile yapmak daha doğru olur ama tasarrufun değer kazanması açısından bu verileri de paylaşmak istedim. Bu verilere göre 15 Ocak 2016 tarihinde 9.175 TL değerinde (5 adet) gremse altın almış olsaydınız bugün itibariyle (3 yıllık süre sonunda) %100 getiri sağlamış olacaktınız ve18.740 TL değerinde gremse altınınız olacaktı, yani değerini ikiye katlamış olacaktı.

gremse fiyat grafiği

Hatta 13 Ağustos 2018 tarihinde 1 gremse altın fiyatı 4532 TL idi, ancak fiziki altınların al-sat yapılmadan saklanması gereken kıymetler olduğunu düşünmediğim için grafikte bu veriye yer vermedim.

Gremse Altın Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 27395 kez okundu

10.01.2019 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • Mustafa Mert
  21.11.2019

  altın fiyatlarının önü alınamaz yükselişi daha ne kadar devam edecek ben de hayretler içerisinde izlemeye devam ediyorum. 4600 TL civarına satılan gremse altınlar alması zor yatırım olarak bence çok mantıklı yatırım araçları, çünkü altın fiyatlarının artmasından fayda sağlarken bir yandan da zorunlu olarak tasarruf yaptırmış oluyor

 • ahmet çelik
  12.09.2019

  güncel fiyatını da sırf karşılaştırma yapabilmek için açıp kontrol ettim ve eylül 2019 tarihi ile 1 gremse altının fiyatı 4.800 TL imiş. Yani bu yazının yazıldığı9 ocaktan beri geçen yaklaşık 8 aylık süreçte fiyatı 1000 TL daha artmış. tabii ki bu altının değerinin artmasından kaynaklı ama yüzde verince şaşan kafalar 1000 TL'yi görünce belki anlarlar artışın miktarını

 • zizou
  21.05.2019

  her altın almaya niyetlendiğimde fiyatı çok fazla, azıcık düşsün de öyle alayım dedim ama ben her düşüş beklediğimde fiyatları daha da arttığı için sonunda artık fiyatına bakmadan her ayın belirli bir günü almaya karar verdim, amaç düzenli birikimdir, al sat yapan insanlar değiliz sonuçta

 • haticekadir
  21.05.2019

  3 aylık sürede %5'ten fazla getiri sağlama amacıyla altın ya da arklı bir finansal emtia alırsanız birkaç kez arka arkaya dönemsel ekonomik durumlar sizi mutlu edebilir ama sonunda zarar da edebilirsiniz, bu tip yatırımlar uzun dönem yatırım amaçlanarak değerlendirilmelidir, altın alınan para unutulmalı, en az birkaç yıl nadasa bırakılmalıdır ki sonra ev almak ya da düğün yapmak gibi büyük bir para harcanması gerektiğinde değeri ile bir anlam katsın

 • yayvçuaz
  21.05.2019

  24.02.2019 tarihinde yapılan yorumda o zaman gremse altının fiyatının 4000 TL olduğundan ve ne kadar çok değer kazandığından bahsedilmiş, hatta çok pahalı olduğu yazılmış. 3 ay bile geçmeden bugün itibariyle 1 adet gremse altının fiyatı 4.250 TL, yani yaklaşık %6'lık bir fiyat artışı gerçekleşmiş. altın halen mantıklı bir yatırım aracı bence, ister gremse formunda olsun ister gram altın hiç fark etmez. 3 ayda %6 kazandıran başka bir enstrüman daha var mı?

 • comcero
  06.04.2019

  gremse altın ya da tam altın filan alınırken küçük bir hesaplama ile daha karlı bir alışveriş yapabilirsiniz. bazı siteler çoklu alımlarda daha uygun fiyatlar sunabiliyorlar mesela 4 tane çeyrek altın bir tam altından daha uygun fiyatlı olabiliyor ya da tam altın bazen 4 çeyrek altından daha uygun olabiliyor. yatırım amaçlı alıyorsanız bu tutarlara dikkat edebilirsiniz.

 • dirik
  01.04.2019

  seçim sonuçları açıklandı her ne kadar resmi veriler henüz tam olarak ilan edilmese de altın ve döviz de piyasanın açılış saatlerinde en merak edilen konularından biri olmuştur her zaman, bu seçimde olduğu gibi. şu an hafif yukarı yönlü olsa da ilerleyen saatlerde belirleyici olacaktır.

 • opevren
  24.03.2019

  internetten altın almak güvenli mi? bazı büyük alışveriş siteleri altın satıyor, elbette kuyumcuda satılandan daha fazla bir tutara satıyorlar fakat hem fiyat karşılaştırması yapabilmek hem de evinize kadar gelmesi insanı online alışverişe yönlendiriyor.

 • oya
  15.03.2019

  şu kriz döneminde en doğru yatırım altın olacak gibi geliyor. fakat almak için de fazla yüksek şu an. biraz inse fiyatları hemen tam altınları gremseleri bir köşeye biriktirmek lazım. hele bir de şansınıza altın tahvili çıkarsa hiç beklemeden verin bankaya.

 • emrahguner
  08.03.2019

  tek parça bir altın gramajına göre elbette 4000 de olabilir 4.000.000 da olabilir bunda şaşılacak ne var anlamadım? fiyat artışı olarak fiyatı bu kadar artabilir mi diye sorsanız bir derece makul olabilir ama kıymetli madene de çok kıymetli diye şaşıranı ilk defa görüyorum :)

 • hilalpoyraz
  28.02.2019

  getiri oranlarını sağlayan şeyin altın madeninin kendisi olduğuna dikkat çekmek gerek, yani gram altın da almış olsanız gremse altın da almış olsanız elde edeceğiniz getiri, oransal olarak aynı olmuş olacaktır. sadece gremse ile daha fazla yatırım yapmış olacağınız için getiriniz de hacmen daha fazla olur

 • H.Ünal
  24.02.2019

  tek parça bir altın 4000 TL olabilir mi ya? külçe altın falan diye gelmeyin, benim bahsetmek istediğim fiyat artışı, geçen yıl bu zamanlarda 2500 TL civarlarında olduğunu çok iyi hatırlıyorum, makalenin her yıl güncellenmesi güzel olabilir

 • Birgül.Belen
  20.01.2019

  alım satım fiyatı arasındaki farktan dolayı aldıktan sonra satma kararından emin olmak çok zor, ama altın fiyatlarının hızla arttığı zamanlarda da oldukça getirisi yüksek ve mutlu eden bir altın biriktirme seçeneği

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.