08.07.2019

Golden Retriever Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Golden Retriever, büyük ırk köpek türlerinden birisidir. Oldukça sevecen, sosyal,  sıcak kanlı ve akıllı aile köpekleridirler. Avcı ve bekçi köpeği türlerine ait sınıflandırlamalar yapılsa da tüm canlılarla çok iyi anlaşabilen arkadaş canlısı köpeklerdir.

golden retriever ve yavruları

Golden Retriever’ın Tarihçesi

Golden Retriever İsmindeki retriever kelimesi ise “retrieve etmek”ten gelmektedir. Retrieve ise kelime anlamı olarak getirmek olarak Türkçe’ye çevrilebilir. Retriever kelimesi de av sırasında vurulmuş ördek ya da kuş gibi hayvanları getirebilen köpeklere verilen bir isimdir. Golden retriever gibi bir diğer popüler av köpeği de Labrador Retriever cinsi köpeklerdir. İsimlerindeki Golden ise, renklerinin açık altın renginden koyu altın rengine kadar bir renk skalasına sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Golden Retriever’lar 19. yüzyıl ortalarında İngiltere’nin İskoçya sınırında geliştirilmiş bir türdür, türün geliştirilmesinden sorumlu olan kişi olarak da Lord Tweedmouth gösterilmektedir. O dönemlerde İskoç sosyetesinin popüler eğlence aktivitelerinden birisi yabani kuş avlamaktı. Ancak o döneme kadar geliştitilmiş olan retriever köpek cinsleri, hem suya hem de karaya düşen yabani kuşları getirmekte yetersiz kaldıkları için Golden Retriever’ların geliştirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Golden Retriever’ların genetiklerini aldıkları köken ise, bugün artık nesilleri tükenmiş olan Russian Retriever (Rus izci köpekleri) köpeklerdir. Sonraki yıllarda ise bu kökene Tweed Spaniel, Irish Setter, Bloodhound gibi köpek cinslerinin de eklenmesi ile bugün bildiğimiz Golden Retriever’lar üretilmişlerdir.

 

Retriever Ne Anlama Gelir?

Retriever, geri getiren anlamına gelmektedir. Golden Retriever’ların çapraz çiftleştirmeler sonucu üretildiğini ve genetik olarak bu özelliğini rus izci köpeğinden aldığından bahsetmiştik.

 

 

Golden Köpeklerin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Golden köpekler, iri ırk bir köpek ırkıdır. Uzun, yumuşak ve düz bir tüy yapısı vardır. İki farklı tüy tabakasına sahiptirler ve ikinci tüy tabakaları su geçirmez. Burunları siyahtır, kafatasları biraz bombelidir ve geniştir. Göğüs yapıları geniş, kuyrukları düz ve uzun, kulakları da düşüktür.

golden retriever

 

Golden Retriever Karakteristik Özellikleri

Golden Retriever’lar yüksek özgüvenli, sosyal ve sabırlı köpeklerdir. Bu yüzden başka köpeklerle arkadaşlık etme konusunda hiç sıkıntı çekmezler. İnsanlarla ya da kedi, köpek gibi başka canlılarla sosyal olarak aktif tutuldukları sürece şımarıklıkları ve oyunculukları dışında hiçbir zorlukları yoktur. Öte yandan yalnız kalmaya mahkum edilirlerse depresyona girme eğilimleri de yüksektir.

Dünyanın en akıllı köpek ırklarından birisidir. Oldukça zeki köpeklerdir ve verilen eğitimlere oldukça olumlu yanıt verirler. İtaat etme ve verilen komutları kolaylıkla öğrenerek uygulamaları konusundaki bu başarılarından dolayı eğitmeye en müsait köpek ırklarından birisi oldukları söylenebilir. Golden’lar bekçi köpeği olabilmek için fazla sevimli köpekler olsalar da oldukça iyi birer terapi ya da rehber köpek olarak yetiştirilebilirler.

 

 

Golden Retriever Türleri Nelerdir?

Üç tür Golden Retriever bulunmaktadır. Bu türler:

- İngiliz Golden Retriever (BritishGolden Retriever): Beyaza daha yakın açık renkte ve daha iri golden’lardır.

- Amerikan Golden Retriever (AmericanGolden Retriever): İnce ve uzun yapılı golden’lardır

- Kanada Golden Retriever (Canadian Golden Retriever): İngiliz Golden’lara nazaran oldukça koyu renktedirler. Ancak boy olarak daha küçüktürler.

 

 

 

Golden Retriever'ların Olumsuz Yanları

Golden Retriever’lar çok hareketli ve duygusal köpekler oldukları için zamansal açıdan sahiplerinden çok fazla ilgi görmek ve bu enerjilerini boşaltmak isterler. Köpek bakımı konusunda bilgisiz, ya da köpeğine ayıracağı yeterince zamanı olmayan insanlar tarafından da bu ihtiyaçlarından dolayı en çok terk edilen köğek ırklarından birisidir. Bu sebeple eğer bir golden köpek sahiplenmek isterseniz öncelikle barınaklara gitmeniz daha doğru olacaktır, çünkü barınaklarda çok sayıda golden retriever bulunmaktadır. Unutmayın ki tüm köğek ırkları için satın almak yerine sahiplenmek çok daha doğru bir seçimdir.

 

Eğer ev içinde sakinliği ve dinginliği seven bir yapınız varsa, bir golden retriever sahibi olmak yine size göre olmayabilir. Çünkü evin içerisinde gezerken, otururken, televizyon izlerken, tuvalete ya da banyoya girerken, hatta uyurken ve sabah yatağınızda uyanmayı beklerken bile sürekli olarak yanıbaşınızda sizi takip eden ve sizden ilgi ile oyun bekleyen bir ev arkadaşınız olacak demektir. O kadar mı diye merak ediyorsanız, tahmin bile edemezsiniz. Ev eşyaları konusunda titizlik etme gibi bir yapınız da varsa bir şeylerde duran kırılabilecek korumasız eşyalarınızın da bir kısmını gözden çıkartmalısınız. Son olarak golden’lar ev içinde oyuncakları ile zaman geçirmeyi de çok sevdikleri için bir evi yaramaz bir çocuk kadar dağıtabilirler, tüm bunlara da hazırlıklı olmanız gerekecek.

 

Golden Retriever’ların en olumsuz özelliklerinden birisi, tüy yapıları neticesinde çok fazla tüy dökmeleridir. Uzun tüylü bir köpek ırkı olduğu için Golden’ların tüyleri haftada en az 3-4 kez taranmalıdır. Bu durum aynı zamanda alerjik kişilerde problem olabilir.

 

Golden Retriever’lar, bekçi köpeği olarak düşünülmesi gereken en son köpek türlerinden birisidir. Gece evde oluşan bir tıkırtıya havlayabilirler ancak tek olumlu yanları da muhtelemen bu olacaktır çünkü tıkırtının kaynağına gidip tanımadıkları bir yabancıyı görürlerse muhtemelen ona kendilerini sevdirmek isteyeceklerdir. Hırsızların da köğek türleri konusunda bilgi sahibi olabileceklerini düşünürsek, evin girişine “dikkat köpek var” yazıp da üzerine bir golden retriever fotoğrafı koyarsanız, muhtemelen bu çok kötü bir fikir olacaktır. Eğer ev için de bekçilik görevi yapacak bir köpek almak istiyorsanız Alman Çoban Köpeği ya da Doberman, sizin için daha mantıklı köpek türleri olabilir.

 

Golden Retriever'ların Psikolojiik Özellikleri

Golden’lar duygusal köpeklerdir ve bekledikleri ilgiyi göremezlerse çok çabuk depresyona girebilirler. Bu yüzden evde uzun süre yalnız bırakılmaları da pek uygun değildir.

Sıcakkanlı bir aile köpeği olmanın da ötesinde, çocuklu aileler için en uygun köpeklerden birisidir. Hem tamamen zararsız köpeklerdir, hem de evdeki çocuklarla birlikte karşılıklı olarak oynayarak zaman geçirebilecek ve enerjilerini boşaltabilecek enerjiye sahiptirler. Çocuk bakıcılığı konusunda yine yaygın olarak golden’lardan destek alınmaktadır.

 

 

Golden Retriever Bakımı Nasıl Olmalıdır?

golden retriever painting

Tüyleri çok parlak ve çok güzel görünmektedir ancak uzun tüylü oldukları için tüylerini haftada 3-4 kez fırçalamak gerekir. Aksi takdirde tüyleri topaklanabilir ve tüyleri traş olmak zorunda kalabilir.

Banyo konusunda da golden’ları en az 2-3 haftada bir banyo yaptırmak gerekir.

Sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde de tüy döktükleri için ev içerisinde bu sürece hazırlıklı olunmalıdır.

Golden’lar her gün egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar. Bu şekilde hem enerjilerini boşaltabilirler, hem de kap getir tarzı oyunlar ile eğlenebilirler. Bu oyunlar sırasında eğitimsel aktiviteler de yapılırsa zihinsel olarak da mutlu olurlar.

Sosyal açıdan aktif kalmaya en muhtaç köpeklerden birisi olduğu için sürekli olarak iletişim kurabilecekleri canlılar ile iç içe ortamlarda bulunmalıdırlar. Tüylü yapıda olmaları demek doberman gibi ırklara kıyasla soğuğa daha dayanıklı oldukları anlama gelebilir, bu açıdan evin dışındaki bir kulübede hasta olmadan kalabilmeleri daha mümkündür. Ancak sosyal açıdan evin içerisinde aile ile birlikte olmak isterler ve sağlıkları açısından da bu daha uygun bir seçimdir.

 

 

Golden Retriever Sağlığı

Golden’ların sağlıksal açıdan en büyük tehditleri kanserdir. Bunun haricinde kas, iskelet, göz, kalp ve sindirim hastalıkları da Golden’larda en sık görülen rahatsızlıklardır.

yavru golden retriever

 

Golden Retriever Beslenmesi

Golden’lar yemek yemeyi çok sevdikleri için kilolarına dikkat edilmelidir. Yemek düzenleri sahipleri tarafından kontrol altında tutulmalı ve aşırı beslenmeden uzak tutulmalıdırlar.

Kaliteli kuru mamalarla beslenmeli, öğünleri dışında bakıldıkları evdeki yemekler tercihen verilmemelidir. Ayrıca mamalarını yedikten sonra bile kahvaltı ya da yemek öğünlerinde yemek yiyen ailesinin yanında duygu sömürüsü yapabilirler, onlara öğünlerinin dışında yemek vermemenin yine onların sağlığı için olduğunu hatırlayarak bu duygu sömürülerine göğüs germelisiniz.

 

 

 

Golden Retriever Eğitimi

Golden Retriever’lar itaat etmeyi çok seven aile köpekleridirler. Bu yüzden sonunda ödül olan itaat eğitimlerinden çok hoşlanırlar.

Golden’lar ortalama iki aylık kadar olduklarında eğitime başlayabilirsiniz. Golden’lar için sahiplerini mutlu etmek, bir nevi varoluş sebebi gibidir. Bu yüzden sizin eğitimlerden aldığınız olumlu tepkilere vereceğiniz mutlu tepkiler, golden köpeğinizi daha da şevkle öğrenmeye motive etmiş olacaktır.

Tuvalet eğitimi konusunda da sahiplerini en az üzen köpek türlerinden birisidir. Ortalama iki aylık kadarken edineceğiniz bir golden yavrusunu, henüz aşıları tamamen yapılmadığı için dışarı çıkartmamak gerekir. Bu da tuvalet eğitimini henüz bebekken evde vermeniz gerektiği anlamına geliyor. Köpeklerin tuvalet eğitimlerinde ana kural, köpeklerin de kendine göre içgüdüsel ihtiyaçları olduğunu anlamak ve karşılıklı olarak anlaşmaktır. Golden’lar öğrenme konusunda çok becerikli ve akıllı köpekler oldukları için eğer tuvalet eğitimi konusunda bir problem yaşıyorsanız, bu sizin de onu anlamayı kabul etmiyor olmanızdan kaynaklanıyor demektir. Golden gibi tüm köpeklerde de tuvalet eğitimi bu şekilde verilmelidir, köğek sahibi de köpeği izleyerek onun içgüdülerini öğremeye ve anlamaya çaba sarf etmelidir.

Köpeklerin alışkanlık süreçleri de insanlar gibidir. Nasıl insanların bir şeyi alışkanlık olarak belleklerine yazabilmeleri için aynı işlemi 30-40 kere tekrarlamaları gerekiyorsa, aynı durum köpekler için de geçerlidir. Bu yüzden bebeklik dönemlerinde olan köpeklerin tuvalet alışkanlıklarını kazanıncaya kadar eski gazetenin üzerine toprak serip bir süre arkasında koşmak gerekebilir. Özellikle de ailesinin yanında büyümeyen köpeklerde bu tuvalet eğitimi süreci daha zor olabilir ama alışkanlıklarını kazanan bir köpek sizi hiçbir yerde mahcup etmeyecektir. Evde de olsa parkta bahçede de olsa alışkanlıkları çerçevesinde tuvaletini hep sizin gösterdiğiniz şekilde gidermeye devam edecektir.

Köpeklerdeki tuvalet problemleri, pet shop’larda kafeslerde uzun süre beklemek zorunda kaldıklarında da yerleşebiliyor. Bu problemler bazen kendini boşaltım sistemlerinde rahatsızlık olarak gösteriyor, bazen de yattığı yere tuvaletini yapmaya devam etmesi gibi şekillerde. Bu tip zorlu durumlarda da ödüller ile köpeği olumlu yönde motive ederek doğru tuvalet alışkanlıklarının kazandırmaya çalışılmalıdır. Ortalama 1-2 ay sonunda tuvalet eğitimleri başarıyla tamamlanmış olmaktadır. Bu süre bazı köpeklerde strese bağlı olarak uzayabilir de. Bu yüzden yine ev içine tuvalet yapma durumlarında köpeklere kızmamak gerekir. Alternatif olarak köpek lazımlığı gibi ürünler de kullanılabilir.

Enerjilerini boşaltabilmeleri için dışarı bahçe gibi alanlara çıktıklarında da tenis topu gibi oyuncaklarla tut-getir tarzı oyunları oynamayı çok severler. Yoruluncaya kadar oynarlar, ama siz yoruluncaya kadar, çünkü bu oyundan neredeyse hiç sıkılmazlar ve yorulmazlar. Genetik miraslarından dolayı ağızlarında bir şey taşımak da onları mutlu eder, aynı zamanda bulup getirmek de bir diğer genetik miraslarıdır. Yüzmeyi çok seven köpekler oldukları için fırsat bulundukça su içerisinde de benzer aktiviteler yaptırabilirsiniz.

Golden Retriever’ların çok akıllı ve uysal köpekler olması demek, kötü sahiplere sahip olmaları durumunda da durumu idare edebilecek olgunluğa sahip olmaları anlamına gelmiyor ne yazık ki. Her insan ya da her köpek türü gibi golden retriever cinsi köpekler de bilinçsizce sürekli olarak sevildiklerinde ve yönşendirilmediklerinde aşırı şımarma eğilimi gösterebilirler. Dolayısıyla bir kez daha, kötü köpeğin olmadığını ama kötü köpek sahibinin olabileceğini buradan hatırlatalım.

 

 

 

Golden Köpekler Hakkında Yanlış Bilinenler

Golden köpeklerin ev yemekleri ile beslenebileceği, bu yüzden kuru mamaya ihtiyaçları olmadığı çok yanlış bir bilgidir. Kuru mamaya masraf olarak değil, köpeğin sağlıklı kalması için bir gereklilik bakmak gerekir. Bu sayede köpeğiniz hem fazla kilo almamış olur, hem de aşırı tüy dökme problemleri yaşamaz.

 

Golden Köpekler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

S: Golden Köpekler apartmanda beslenebilir mi?

Y: Aslında herhangi bir köpek türünü dört duvar arasına sıkıştırmak çok uygun değildir, ancak şartların bu olduğunu düşünerek ve apartman dairesinin de hareketli ve iri bir köpeğin koşturmacasına müsait olduğunu düşünerek golden’ların uygun apartman dairelerinde beslenebileceği sonucuna varılabilir.

 

S: Golden Köpekler soğuk havaları sever mi? Soğuk ortamda beslenebilmesi mümkün müdür?

Y: Golden’ların sibirya kurdu gibi soğuk havalara karşı özel bir düşkünlüğü yoktur ancak tüylü yapıları sayesinde doberman gibi çok kısa tüylü köpeklere kıyasla soğuk havalara toleransı biraz daha yüksektir.

 

S: Bahçeli bir evde Golden Retriever beslemek istiyorum ama Golden bahçede kulübede mi yatmalı?

Y: Golden fiziksel alan olarak geniş alanlarda oynamak ister ama her Golden için en önemli kriter, sahibine yakın olmaktır. Bu yüzden evin içinde yatmak bir Golden için tercih sebebi olacaktır.

 

S: Golden Köpeklerin aşıları nelerdir?

Y: Köpeklerin standart aşı takvimlerini golden retriever’lar için de uygulayabilirsiniz:

 

4 haftalıkken: iç ve dış parazitlerin tedavisi

5 haftalıkken: Puppy DP aşısı

8 haftalıkken: Birinci karma aşı ve birinci bronchine aşısı

9 haftalıkken: Birinci Corona virüsü aşıısı

11 haftalıkken: Karma aşı ve ikinci bronchine aşısı

12 haftalıkken:kuduz aşısı ve ikinci corona virüsü aşısı

 

S: Golden Köpek alırken ya da sahiplenirken nelere dikkat edilmelidir?

Y: Öncelikle bir köpek sahiplenmek istediğinize emin olmalısınız, ondan sonra köpeğe ilişkin kontrol aşamaları başlamalıdır. Unutmayın ki edindiğiniz şey bir köpek değil, 10 yılı aşkın bir süre yanınızda olacak bir arkadaş, bir aile bireyidir.

Eğer bir köpek sahiplenmeye eminseniz ve bu köpeğin bir yavru olmasını istiyorsanız o zaman golden olsun ya da başka bir cins köpek olsun, sağlığının iyi olduğundan emin olmalısınız. Bunun için köpeği sahipleniyor olduğunuz kişilerden ya da barınaktan iç ve dış parazit durumu ve aşı ile ilgili bilgi veya varsa karnesini talep edin. Bu bilgileri varsa edindikten sonra veteriner hekime gitmeli ve köpeğin sağlık kontrolünden geçmesini sağlamalısınız.

Yine tüm köpekler için geçerli bir diğer durum, sadece sağlıklı köpeklerin canlı ve hareketli olmalarıdır. Huysuzluk ya da hareketsizlik gibi tespitleriniz olursa bunlar da henüz teşhis edilmemiş rahatsızlıkların göstergesi olabilir. Aşırı saldırganlık ya da aşırı çekingen/ürkek tavırlar da yine iyi göstergeler değildir, özellikle yavru köpeklerin uzatılan ele gelmeleri beklenir. Aynı anneden doğan birden fazla yavru köpek arasında en küçüğünün ürkek olması ya da en büyüğünün diğerleri üzerinde baskı kurmuş olması da yine normal durumlardır.

Ek olarak köpeğin fiziksel olarak incelenerek yapılması gereken kontrollerde deri ve tüyler olası yaralara karşı kontrol edilmeli, gözleri canlı bakmalı ve el harekerlerine reaksiyon göstermeli, el çırpma sesine kulakların tepki verdiğinden emin olunmalı, tüm dişler beyaz renkli ve eksik olmamalı, dışkısında da parazit olup olmadığı yine kontrol edilmelidir.

 

S: Golden Köpekler için mama tavsiyesi verebilir misiniz?

Y: Kaliteli kuru mamalar arasından seçim yapabilirsiniz. Acana, N&D, Orijen, Wildfield, Brit Care gibi markaların yemlerine güvenebilirsiniz. Köpeğiniz zaten sevmediği mamaları yemek istemeyecek ya da sevdiği mamalardan da zaman zaman sıkılacaktır. Bu sebeple mama yeme alışkanlıklarını ve düzenlerini takip etmek gereklidir.

 

 

S: Golden Köpeklerin tüy yapıları nasıldır?

Y: Golden’ların çift katlı uzun tüyleri vardır. Uzun tüylü köpeklerin tüy bakımlarına daha fazla dikkat etmek gerektiği için Golden Retriever cinsi köpeklerin tüylerinin de düzenli olarak fırçalanması ve taranması gereklidir. Aksi takdirde kaşınma ya da tüy dökme problemlerine ek olarak tüylerde topaklanma sorunları da başlayabilir.

Golden’ların tüylerini yaz aylarında sıcaktan daha az etkilensinler diye kısaltmak da hatalı bir davranıştır çünkü Golden’ların tüyleri, onları kışın sıcak tutarken yazın ise derisini güneş ışınlarının zararlarından korur.

Golden’lar mevsim geçişlerinde (özellikle de ilkbahar ve sonbahar) tüy dökerler. Köpeklerin tüylerini düzenli olarak bu süreçlerde de taramanız yine faydalıdır, böylece ölü tüyleri de kolaylıkla toplamış olursunuz.

Aşırı tüy dökme problemleri gözlemlenirse bu beslenme problemleri, hatalı mama ya da yemek seçimleri, deri hastalıkları ya da stres göstergeleri olabilir.

 

bebek ve golden retriever

S: Çocuklu evde Golden Köpek bakmak uygun mudur ya da tehlikeli midir?

Y: Golden Retriever, bebeklerle ve çocuklarla en iyi anlaşan köpeklerden birisidir. Agresif bir yanları olmadığı gibi toleransları da oldukça yüksektir, saldırı tehlikeleri yoktur.

 

S: Golden Retriever bekçi köpeği olması amacıyla alınabilir mi?

Y: Havlayarak haber vermesi yeterliyse evet, ama daha fazlasını beklemeyin.

 

S: Golden Retriever kedilerle anlaşabilir mi?

Y: Golden ile bir kedinin ilk tanışması biraz zor geçebilir, bu kedinin türüne ve karakterine de bağlı. Ancak golden kadar naif karakterde bir köpeğin neredeyse geçinemeyeceği bir canlı yok gibi bir şeydir. İnanılmaz cana yakın, hoşgörülü ve uysal köpekler oldukları için yine kedinin yapısına da bağlı olarak gayet güzel arkadaş olabilirler.

 

 

Künye

Enerji Düzeyi: Yüksek

Egzersiz İhtiyacı: Yüksek

Taranma İhtiyacı: Çok yüksek

Oyunculuk: Çok yüksek

Koruyuculuk: Düşük

Soğuğa Dayanıklılık: Orta-Yüksek

Sıcağa Dayanıklılık: Orta

Eğitime Uygunluk: Çok yüksek

Ortalama Ağırlıkları: Erkek golden’lar için 30-40 kg, dişi golden’lar için 25-30 kg

Ortalama Yükseklikleri: Erkek golden’lar için 55-60 cm, dişi golden’lar için 50-55 cm

Yaşam Süresi: 11-12 yıl

Bakım zorluğu: Orta

Renkleri: Kremden, altın renginin farklı tonlarına kadar olan renkler

Golden Retriever Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 102902 kez okundu

08.07.2019 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • yildirim
  14.07.2021

  tiktok'ta köpeğini direğe bağlayıp giden ve daha sonra başka insanlar tarafından sanki bulunmuş da sahiplenilmiş gibi tiyatrolar çevrilen köpek de golden sanırım. sahibini işe giderken bile bırakmak istemeyen böyle bir canlıyı tamamen sokağa bırakma fikri bile çok zalimce

 • onurözdemir
  14.07.2021

  sürekli olarak dizinizin dibinde olmak isteyen, oyun ve sevilmek isteyen, gece yatarken de sabah kalkınca da tuvalete giderken de yanınızda olabilmek için türlü denemeler yapan inanılmaz dost canlısı ve akıllı bir köpek ırkı. bence psikolojik testten geçmeyen insanların sahiplenmesine izin verilmemeli, çünkü gerçekten bir çok insan bu köpeğe sahip olmayı hak etmiyor

 • opevren
  29.06.2021

  market çıkışlarında sahibini bekleyen golden'lar gördüğümde seviyorum ben de, ama gözleri hep marketteki sahiplerinde oluyor, yeri geliyor o ilgi delisi hayvanlar pas bile vermiyorlar. bu kadar sahibine sadık ve akıllı bir köpek ırkı daha pek yoktur tahminimce

 • eliff
  24.05.2021

  ben de her gördüğümde keşke benim de bir golden'ım olsa diye çok istiyorum ama ondan sonra mesuliyetleri aklıma gelince kendimi frenliyorum. bir canlının yaşamına tamamen mesul olmak çok büyük fedakarlıklar gerektirir ve bu şartları özellikle zamansal açıdan yerine getiremeyecekseniz en iyisi uzaktan sevmektir

 • patriotic27
  30.04.2021

  her cins köpeği beslemek isteyen farklı cins insanlar var. mesela daha saldırgan olan köpekleri beslemekten keyif alan ve kendi niyetleri de bozuk olan insanlar bu gibi ehliyetlerden yine kaçacaklardır. golden gibi daha naif köpek türleri için ise belki terk edilmemeleri için düzenli kontrol şartı getirilebilir

 • erhanc
  30.04.2021

  kedi ve köpeklerin istismar edilmesi hakkında yakın zamanda çok fazla kötü haber gördük, ama köpek sahiplenme ehliyeti gibi bir konu sosyal medyada gündeme geldiyse de mecliste tartışılabilir bir gündem olarak bildiğim kadarıyla değerlendirilmedi. bence insanların parayla köpek almaları yasaklanmalı ve köpek sahiplenebilecek kişiler de eğitimden ve psikolojik testten geçtikten sonra ehliyete bağlanmalı

 • oslemm
  30.04.2021

  yaz aylarında benim de en çok üzüldüğüm konu budur, yavru köpekleri insanlar satın alarak yazlıklarında 2-3 ay besliyorlar ve sonra da evlerine dönecekleri zaman doğaya salıyorlar. hem sahiplerinden ayrılmış, hem de doğada hayatta kalmayı bilmeyen bu canlılar ise kısa bir süre içinde ölüveriyorlar

 • mariadolores
  30.04.2021

  golden cinsi köpekler gerçekten inanılmaz uysal ve akıllı hayvanlar, bir ömür boyunca sahiplerinin peşinde gitmeyecekleri yer yok. ama her köpek gibi golden'lar da ilgi beklerler ve hatta belki her köpekten daha fazla bile ilgi meraklısı olabilirler. bu yüzden eğer zamanınız yeterli değilse köpek sevginizi başkalarının köpeklerini severek bastırmaya çalışın

 • jasper
  30.04.2021

  özellikle markete gittiğimde market kapısında sahibini bekleyen bir golden görünce çok sevimli buluyorum, seviyorum ve genelde sahipleri de sevecen insanlar oldukları için onlara sorular soruyorum. ama köpek sahiplenmek gerçekten çok büyük bir mesuliyet olduğu için bu kararı almaya da korkuyorum

 • kartopum19
  16.03.2021

  apartmanda birileri golden'larını gezdirirken denk geldiğimde işimi gücümü bırakıp bu tatlı hayvanlarla oynamaya iniyorum. çocuk gibi heyecanlı ve inanılmaz akıllılar. sabaha kadar oynasa dili dışarıda gene gelir ve enerjisi hiç bitmez. hiçbir canlıya da en ufak bir zararı olmayacak inanılmaz akıllı hayvanlar

 • kırasavcık
  11.01.2021

  yavruları açık ara en tatlı köpek türlerinden birisi, zaten köpekler üzerine paylaşım yapan siteler ve instagram hesapları ad genelde golden yavrularından yürüyorlar :) bir de adını bilmediğim ama golden'ların biraz daha tombik versiyonu olan bir köpek ırkı var. yavruları da inanılmaz tatlı ama golden'ın tombiği deyince adını da bulamadım haliyle

 • mr. faruk
  15.11.2020

  Apartman ortamında golden'a haksızlık etmeden yaşayabileceğimize inansam bir dk durmam alırım fakat biraz durup düşününce siz çalışmıyorken onun evde tek başına kalması hareketsiz dört duvar arasında durması, doğasına aykırı. sadece sizin bencilliğiniz ve oyun arkadaşı aramanız onun hayatına müdahale etmenizde sizi haklı çıkarmayacaktır.

 • G.Köle
  26.10.2020

  eğer kırmızı ışıklarda durmamak sadece ayıplanarak cezalandırılan bir şey olsaydı memlekette azımsanamayacak bir oranda ışıkları takmayan araç sürücüsü olurdu. sahiplendikleri köpekleri sokağa bırakan insanlar için de devlet eliyle bir ceza verilmediği sürece bu durumun önüne geçilmesi mümkün değil

 • yarenn_26
  26.10.2020

  eskiden sosyal medya da yoktu ve kimin ne yaptığını da kimse bilmezdi. ama şimdi bir aile böyle bir şey yapınca komşusu hemen durumu sosyal medyadan herkesle paylaşıyor. ama belli ki ayıplama ve rezil etme ile de yüzleri kızarmayan insanlar var ki bu duyarsızlık her yıl tekrarlanmaya devam ediyor

 • paratoner
  26.10.2020

  sadece köpekler için değil, maalesef kediler için de geçerli bir durum bu bahsettiğiniz durumlar. yazın başında yavruyken sahiplendikleri kedileri ve köpekleri yazın sonunda büyüdükleri için sokağa bırakan çok aile var. doğuştan aile konforuna alıştırılan bu canlılar sonra sokakta hayatta kalamayacakları için resmen ölüme terk edilmiş oluyorlar

 • ertan16
  26.10.2020

  uygar kısmına şu şekilde katılıyorum, yazlıkçılar kendi şehirlerine döndükten sonra yine her yıl olduğu gibi yazlık beldelerde yüzlerce köpeği sokaklara bırakarak terk etmişler. bu insanlar dışarıdan bakıldığında toplumun aydınlık yüzünü temsil eden insanlar ama uygar bir canlı başka bir canlıyı ailesine aldıktan sonra geri kovmaz

 • merve
  26.10.2020

  hırsız olmayan bir ülke maalesef yok, medeniyet kısmı ancak sokakta laf atılmadan yürüme kısmını karşılayabilir. ama parkta elinde bir pitbull ile civardan geçenlere sataşan çakalların olduğu bir yere de medeni denmesi bence mümkün değil. daha uygar toplumların beslemesi gereken bir köpek diyelim bence

 • mira
  26.10.2020

  golden'lar bana medeniyeti temsil eden köpeklermiş gibi gelmişlerdir hep. çok akıllı ve tatlı köpekler ama evi koruma özellikleri yok diye eleştiriliyorlar. evi köpeklerin korumak zorunda olmadığı ülkeler için çok güzel bir köpek demek ki golden. sokaklarda rahat gezebildiğiniz ve evinize hırsız gireceğinden korkmadığınız ülkeler ne güzeldir kim bilir

 • pusu
  28.09.2020

  rottweiler konunun çok dışında bir köpek türü, çok zeki hayvanlar ama inanılmaz dengesizler ve kontrol edilemez bir güce sahipler. ama iyi bir eğitim ile nispeten beslenebilen canlılar. pitbull ise kesinlikle beslenmemesi gereken bir tür. golden ve husky gibi türler çok sevecen ve uysaldır ama kötü niyetli eğitimlerle maalesef bu hayvanlar da hırçınlayabiliyor

 • mimoza2727
  28.09.2020

  kötü niyetli kişiler genelde pitbull ya da rottweiler gibi köpekleri sahiplenmeyi tercih ediyorlar (tüm rottweiler sahipleri kötü niyetlidir demiyorum) , eğitim süreçlerinde de eğitim değil dayak atıyorlar hayvana zaten ve hayvanlar da zaten doğalarında hırçın olmak olduğu için sokakta insanlara saldırıyorlar

 • savage_
  28.09.2020

  golden'lar eğitim almadıklarında bile çok uysal hayvanlar ama maalesef her canlı gibi kötü ya da kötü niyetli bir eğitim aldıklarında golden'lar bile hırçın ve kestirilemez köpeklere dönüşebiliyorlar. bu yüzden temel itaat eğitimleri her köpek için çok önemlidir ve köpek sahiplenebilmek için de herkese bu imkan tanınmamalıdır

 • caner.bagci
  11.09.2020

  sadece golden türü köpekler için değil, köpek edinmek isteyen herkes için psikolojik testler ve kişilik ölçümleri yapılmalı. iyi bir sahibin elinde bir dogo çok uysal ve akıllı bir köpekken kötü bir sahip olduğunda vahşi ve saldırgan bir köpeğe dönüşebiliyor. bu husky ya da doberman da olsa fark etmez, tüm köpek türleri için geçerli

 • es-es
  11.09.2020

  insanlar için fazla demenizde bir mantık hatası var çünkü golden retriever doğal yaşamda kendisine bakabilecek sertlikte bir köpek türü değil. insanların kendilerini beslemesine ve bakımlarını yapmalarına muhtaç bir cins. ama her köpek edinmek isteyene de golden verilmemesine katılabilirim

 • rockland
  11.09.2020

  golden cinsi köpekler her yaşta tatlılıklarını korudukları için aileler açısından bakıldığında yanlış bir önerme. son günlerine kadar çocuk gibi heyecanlı ve oyuncu olan bu köpekler aynı zamanda inanılmaz uysal, duygusal ve akıllılardır. insanlar için fazla desem sanırım abartmış olmam

 • Chevron
  11.09.2020

  özellikle yazlık beldelerde tatil yapan ailelerin çocuklarına hediye olarak aldıkları ve dönerken de kışın biz buna bakamayız diye orada bıraktıkları köpek türü olması açısından çok üzüntü verici. acaba bu aileler sevimlilikleri bittiğinde kendi çocuklarını da gidip hastaneye bırakıyorlar mı diye merak ediyorum

 • solitary man
  03.08.2020

  barınaklarda en sık bulunan köpek cinslerinden birisi olarak herkes golden diyor zaten, sokak kameralarında ise arabasıyla ıssız bir yere giderek köpeğini oraya bırakan insanlar da var ama , hepsi üzücü ve her birisi bir trajedi. insanların köpek sahibi olmalarına bu kadar kolay izin verilmemeli

 • eftellyaa
  03.08.2020

  yaz geldi ve yine instagram'da yavru golden'lar gördükçe benim içimi bir dert kaplamaya başladı. bu güzelim canlıları yazlığa giderken alıp da sonra apartmanda bakamayacağı için barınaklara bırakan kimi tanıyorsam açıp ağzıma geleni söylüyorum. geçici olarak bir köpeğe ev sahipliği yapıp sonra bırakmak zalimliktir

 • fatma aydın
  07.02.2020

  köpekleri bir ömür boyu sahiplendiğinizi unutmadan sahiplenin, köpeklerin yavru olma süreci taş çatlasa birkaç ay sürer. ondan sonra yetişkinlik dönemi başlar. 10 yaşında bir köpeğiniz var ise artık yaşlı bir arkadaşa bakmanız gerektiğini bilmelisiniz ve bu farkındalığı köpeği daha ilk sahiplenirken anlamalısınız

 • obenozer
  07.02.2020

  her bir köpeğin bir birey olduğunu bilmeden ve kendi köpek bakabilme gücüne/enerjisine/maddi gücüne hiç bakmadan çok tatlı diye herkes köpek sahibi olmak isterse maalesef sonunda olacak olan da budur. bence ehliyet sistemi getirilmeli ve bütün bu mesuliyet gerektiren şeyler için de zorunlu kılınmalı. araba sürmek için değil, trafiğe çıkmak için psikolojik testler de yapılmalı mesela ehliyet başvurusu yapanlara. aynı zamanda evlenmek isteyen kişilere, çocuk sahibi olmak isteyen ailelere, köpek sahiplenmek isteyen ailelere... tümden akli ehliyet şartı getirilmeli

 • dağhan
  07.02.2020

  zaten golden istemeyen kimseyi görmedim ben bugüne kadar, herkes bir başkasında görüp kendisi de yavru bir golden sahibi olmak istemiş. ama köpek sahibi olmak, başkasının köpeğini arada denk geldikten sevmekten çok daha fazlasını gerektirdiği için maalesef barınaklara en çok terk edilen köpek cinsi de golden'larmış

 • seli
  07.02.2020

  golden'lar şımarık ama çok tatlı çocuklar gibi, sadece sahipleri için evin çocuğu olmaktan da öte koca bir sitenin ya da mahallenin de sevgisini kazanırlar. herkesle oynamaya çok isteklidirler ve en ufak bir zararları da dokunmaz kimseye. bitmek tükenmek bilmez bir enerjileri ve sürekli güler gibi görünen ağız yapıları ile çok farklı bir yerdedirler benim için de

 • ezel
  13.08.2019

  haftada en az 3-4 kez tüylerini taramak mı. ben nasıl gezdiririm acaba diye düşünürken.. bir de tüy döktüğü için temizlemek zorundasın tabii sürekli. nasıl olacak bu iş bilmiyorum sanırım almaktan vazgeçmek en akıllıca karar olacak.

 • alaza_20
  12.08.2019

  hayatı oyun ve yemek yemek üzerine kurulu, kaç yaşına gelirse gelsin asla büyümeyen çocuklar gibidir golden retriever'lar, hadi ailesini geçtim de bari keşke kendini koruyabilme özelliği olsaydı diyorum bu hayvanlar için, çünkü köpek hırsızlarına karşı sürekli tetikte olmanız gerekir ve olası bir tehlikede hırsıza kapıyı açma nezaketi bile gösterebilirler

 • serkan engin
  28.07.2019

  başkasının köpeği ile oynamak eğlenceli ve durdurulabilir bir eylemdir. işim çıktı deyip kaçabilirsiniz ya da hayvan tuvaletini yaptığında tiksiniyorum deyip tuvaletini sahibine temizletebilirsiniz, sabah erkenden kalkmanıza gerek yoktur, sürekli yeni şeyler okuyup öğrenmeniz gerekmez, köpeğin keyfinin neden olmadığı üzerine kafa patlatmanız gerekmez. ama köpek sahibi olduğunu an bu anlattıklarım gibi binlerce iş tamamen sizin mesuliyetinizdedir ve yapmama ya da kaçma gibi lüksleriniz de yoktur. eğer kendinizde bu enerjiyi gördüğünüze emin değilseniz lütfen köpek sahiplenmeyin, sokakta sevecek bir sürü köpek var, istediğiniz kadar sevin ve evinize dönün

 • iremyağmur
  25.07.2019

  koruyucu özelliği olmasa da sıcak kanlı aile köpeği olma anlamında akla gelen ilk köpektir golden. gezdirmeye çıkardığınızdaki oyun hevesi ile size enerji verir, moraliniz bozuk olduğunda hemen anlar ve size moral vermeye çalışırcasına dizinizin dibinde gözlerinizin içine bakarak size güçlü olmanız gerektiğini söylemeye çalışır. yeni tanıyanlar için bir pet değil bir arkadaştır, tanıdıktan sonra arkadaştan da öte aile olur

 • baharkara
  16.07.2019

  bahçe köpeği olmaya çok uygun köpekler değiller, daha çok ev içinde zaman geçirmeyi seviyorlar. tabi bu aileye yakın olmak istediklerinden de olabilir. bahçede koşup oyun oynamayı da yine insanlarla birlikte seviyorlar, tek başlarına oyuncakları ile bıraktığınızda hemen sıkılıveriyorlar. diğer köpeklerle çok güzel arkadaşlıklar yapabilirler ve o kadar sıcak kanlı köpeklerdir ki inanamazsınız

 • kizil_elma
  11.07.2019

  golden'lar inanılmaz akıllı köpekler, otur kalk yürü dur bekle gibi komutları çok erken yaşta kolaylıkla öğrenebiliyorlar. sahiplerine itaatleri de çok üst düzeyde. aşırı sevecen olmaları karakter sahibi olmadıkları anlamına da gelmiyor yanlış anlaşılmasın, ama kendisini herkese sevdirmeye bu kadar gönüllü bir golden bir de husky vardır muhtemelen

 • demetalev
  10.07.2019

  bir anlık hevesle yavru köpek alanların bilinçsizliği yüzünden bu güzel canlılar sokaklara atılıyor :( daha önce de bir yerlere yazmıştım, hem hayvanların para ile satılması engellenmeli, hem de kedi köpek gibi hayvanları sahiplenmek isteyenlere bir tür ehliyet uygulaması getirilmeli. örneğin çocuğu sınıfı çok güzel bir karne ile geçti diye karne hediyesi olarak eve köpek almak büyük bir hatadır, o köpeğin bakımı ve diğer tüm mesuliyetlerinin de aileye kalacağının bilincinde olunmalı ve bu konuda da hem psikolojik olarak sağlıklı olmaya hem de köpek bakımı ile ilgili bilgiye sahip olunması gerekir. böylece herkese can emanet edilmemiş olur, dolayısıyla da bu masum canlar üzerinden üretimhane kurup ticaret yapanlara da çözüm bulunmuş olur

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.