19.01.2021

Excel OR (YADA) Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri

VitaDemy Türkiye youtube kanalında paylaştığım Microsoft Excel OR (YADA) Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri | Excel Dersleri #7 videosunda OR (YADA) fonksiyonuna ilişkin bilgi vererek kullanımını da örneklendirmiştim. Bugün de bu video hakkında kısa bir özet bilgi vererek videoda kullandığım excel çalışma dosyasını yazının sonunda paylaşacağım.

Benzer bir diğer yazı için bkz: Excel AND (VE) Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri

OR (YADA) mantıksal ifadesi, matematikte ve programlama dillerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Çalışma prensibi ise parametre olarak bir ya da daha fazla boolean (DOĞRU/YANLIŞ) (TRUE/FALSE) ifade arasından en az birisi DOĞRU ise sonuç olarak DOĞRU değerini döndürür. Ancak içindeki tüm ifadeler YANLIŞ ise YANLIŞ sonucunu döndürür. Bu sebeple de adı YADA'dır.

Youtube'da paylaştığım videoda da taksi durağı örneği verilerek YADA operatörü için kullanışlı bir uygulama senaryosu verilmiştir. Aynı zamanda OR ile AND fonksiyonlarının aynı boolean parametrelerini aldıklarında verdikleri farklı sonuçlar da karşılaştırılmıştır.

Videoda kullandığım excel çalışma dosyasını indirmek için: Excel OR (YADA) Fonksiyonu

 

Excel OR (YADA) Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:

Yorumlar

  • Bu makaleye henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.