4.11.2017
5.00 / 1 oy

Excel’de Rastgele Sıralama Yapmak

Excel’de Rastgele Sıralama Nasıl Yapılır?

Excel sıralama işlemleri konusunda daha önce Excel’de Veriler Nasıl Sıralanır? makalesini hazırlamıştım. Ancak Excel’in sunduğu sıralama seçeneklerinin tümü, bir sütunun alfabetik ya da sayısal değerleri üzerinden artan ya da azalan şekilde sıralama yapmamıza izin veriyor. Ancak rassal sıralama, gündelik excel kullanımında sıklıkla kullanma ihtiyacı duyduğumuz bir özellik.

Excel’de birazdan paylaşacağım yöntem, aslında rasgele sıralama yapmak için Excel içerisinde dahili olarak sunulan bir fonksiyon ya da özellik olmamasından dolayı, dolaylı olarak geliştirilmiş ve oldukça pratik bir uygulama.

Excel’de Verileri Rastgele Sıralamak

Sıralamasını yapmak istediğimiz veriler metinler, tarihler ya da sayılar olabilir. Aşağıdaki yöntemin uygulanışı tüm veri türleri için aynı olacağı için, ben rasgele isimler üzerinden örneklendirme yapacağım.

Örnek: Aşağıdaki görselde listelenen arama motorlarını rasgele olarak sıralayalım.

excel rastgele sıralama

Çözüm: Az önce de bahsettiğimiz gibi, excel’in standart sıralama özellikleri arasında rasgele sırala adında bir özellik yok. Peki ne yapacağız?

Pekala, biz elimizdeki bir veriyi sıralamak için bir alternatif bulamaz mıyız? Örneğin B sütununu sıralamak için illa da B sütununu mu kullanmalıyız? Elbette hayır, o zaman neden rastgele sayılar yaratıp onları sıralamıyoruz? İşte bu çok mantıklı! Excel’de rastgele sayılar üretmek amacıyla bir çok fonksiyon zaten mevcut. Bu değer üretme teknikleri konusunda bilgi almak isterseniz Excel Rastgele Sayı Üretme Yöntemleri yazısını incelemenizi tavsiye ederim.

Madem öyle, A sütununda rasgele sayılar üretelim ve işe yarayacak mı diye bir bakalım.

Üreteceğimiz rassal değerlerin hangi aralıkta olacağı hiç farketmeyeceği için 0 ile 1 arası rastgele sayılar üretebileceğimiz RAND fonksiyonunu kullanabiliriz.

excel rastgele sırala

Problemi çözdük sayılır, artık tek yapmamız gereken A sütunundaki değerlere göre sıralama yapmak. Böylece B sütunu da otomatik olarak rastgele olarak sıralanmış olacak.

excel rastgele sıralama örneği

Sıralama işlemini, anlaşır olması amacıyla Data/Filter alanından A ve B sütunlarına filtre ekleyerek bu alandan A sütununa sıralama gerçekleştirerek uyguladım.

Eğer bu sıralamanın rastgele olmayabileceğini düşünüyorsanız tekrar düşünün derim, çünkü A sütununda yarattığımız rastgele değerlerin aynı olması neredeyse imkansız. Hatta aynı olması bizim için bir problem bile teşkil etmiyor, sadece farklı sıralarda olması yeterli. Bu şart da her zaman sağlanacağı için problemi başarıyla çözdük demektir.

Excel’de Rastgele Sıralama Yapmak
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2269 kez okundu

4.11.2017 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • Muammer Doğan
  Muammer Doğan
  2.9.2018

  örneğin sınavdan önce öğrenciler için rastgele oturma çizelgesi yapmak istiyorsanız excel bu ihtiyacınızı en iyi giderebilecek araç oluyor, rastgele sırala düğmesi olmasa da rastgele sayıları sıralayınca da aynı sonucu elde etmiş oluyorsunuz

 • sadık
  sadık
  2.8.2018

  excel bir programlama dili olmadığı için zekadan çok yeterli excel kullanma bilgisi önemli, kapasitesi olmayan kişi için bile çözüm üretebileceği bir ortam sağlıyor sonuç olarak

 • harpoon
  harpoon
  2.8.2018

  program ne kadar işkev sağlarsa sağlasın, sonunda kullanan kişinin zekası kadar kullanışlı olabiliyor

 • ertan16
  ertan16
  21.6.2018

  rastgele sayılar yaratıp onları sıralamak gerçekten çok zekice bir çözüm :) Excel'in neden sort random gibi bir özellik koymadığını ise açıkçası anlayamadım

 • geylani
  geylani
  5.5.2018

  Korkmamak lazımmış meğer. Okuyunca aslında ne kadar kolay olduğunu gördüm. Uygulama şart ama.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz