24.12.2013

Adolf Oyunu Hakkındaki Yorumlarım

Bir ay öncesinden en ön sıralardan bilet aldığım ve merakla beklediğim oyun “Adolf” u nihayet dün  Ankara’da izleme fırsatı buldum. Açıkçası oyunu izlemeden önce okuduğum “Hitler’in sığınağında kendi ölüm kararını verirken yaşadığı iç çekişmeler” sözünden benim anladığım ve de oyunda izlemeyi beklediğim kareler ile oyunun başlamasından bitişine kadar olan süreçte anlatılanlar pek de birbirine yakın değildi. Ben biraz daha fazla iç çekişme, sorgulama, belki de biraz pişmanlık beklemiştim yaptıklarına ya da yapamadıklarına dair… Hatta oyunun Hitler’in intiharı ile biteceğini düşünmüştüm, yanılmışım… Kısacası bu uzun bekleyişin ardından benim yaşadığım sadece hayal kırıklığıydı diyebilirim…

Adolf oyunu

Tek kişilik oyunları hem oynamak hem de oyun boyunca izleyiciyi sıkmadan oyunda tutmak zor. Bu sebeple Adolf Hitler’i canlandıran Burak Sergen’in performansını tebrik etmemek insafsızca olur, oyun boyunca döktüğü terlerin de izleyenlerin gözünden kaçmadığını düşünüyorum. Hitler’in halka seslenişlerindeki keskin ve abartılı mimik, el-kol hareketlerini Burak Sergen’in oyun esnasında verilen ses kayıtlarında başarılı bir şekilde canlandırdığını söyleyebilirim. Oyunda bunlar dışında ışık ve ses efektleri de gayet başarılı kullanılmış.

Burak Sergen

İlginç yanları da yok değildi oyunun, Burak Sergen’in önde oturan izleyicilere beyaz mendil sallattırması, tam bitti derken “oyun henüz bitmedi” deyip faşizm hakkında yaptığı konuşma, izleyiciye yönelttiği sorular ve oyun sonunda Levent Özdilek’in sahneye çıkması oyunu hareketlendiren anlardı. Bir de sanırım bir müddet “küçük” kelimesini duymak istemeyebilirim! oyunu izleyenler anlamışlardır.

Her şeye rağmen gidip izlenilmesi gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum.

Adolf Oyunu Hakkında

“Adolf” oyununun yazarı Pip Utton birçok ülkede “Adolf” oyununu oynamış ve birçok ödül almıştır. Oyun “Kavgam” ve “Vasiyetname” den alıntılar yapılarak yazılmış ve oynanmış.  “Adolf” oyununda Hitler’in Berlin’deki sığınağında geçirdiği son 12 saati anlatılıyor. Hitler’in ayakta durabilmek için aldığı ilaçlar ve iğneler halüsinasyonlar görmesine sebep oluyor.

Burak Sergen

İnsanlık tarihinin en acımasız diktatörlerinden, ırkçılığın ve faşizmin sembolü olarak gösterilen Adolf Hitler’i Burak Sergen canlandırmaktadır. Yönetmen ise her oyunun bitiminde Burak Sergen’e destek olarak, izleyici ile buluşan Levent Özdilek. Oyunun tek perde ve yaklaşık olarak bir buçuk saat sürüyor.

Adolf Oyunu Hakkındaki Yorumlarım
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 4652 kez okundu

24.12.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • rmysa
  22.06.2019

  tek kişilik oyunlar her zaman daha zor olmuştur oyuncu için de seyirci için de. izleyiciyi oyunda tutmak oyuncunun performansı kadar senaryonun çekiciliğine de bağlıdır. bazen oyun sizi sürüklese de merak içinde bıraksa da oyuncunun mimik ve ses kontrolü sizi oyunun dışında bırakabilir. işte adolf oyunu da benim için böyleydi oyuna dahil olamadığım bir oyundu.

 • gizemulusoy
  29.12.2018

  bir delinin hatıra defteri oyununda erdal beşikçioğlu'nun inanılmaz performansını destekleyen üç unsur daha var, birincisi inanılmaz bir ışık ve aydınlatma teknolojisi, ikincisi ses, üçüncüsü ise mekanik teknolojisi (gidenler ne demek istediğimi anlarlar), bunlar olmadan tek kişilik performanstan aynı tadı alabilmek istiyorsanız biraz daha gerçekçi olmanız gerek

 • zarko777
  25.08.2018

  son zamanlarda bir delinin hatıra defteri, yastık adam ve adolf adından en çok söz ettiren tiyatro oyunları oldu, en azından herkes bana bu oyunlardan bahsetti, insan hollywood kafasında olunca nete düşsün de izleyeyim diye bekliyor tabi, biraz daha kültür sanata adapte olmam gerekecek sanırım

 • buket98
  14.05.2018

  özel tiyatrolar da gösterim sayısı neden bu kadar az. bir oyunu vaktinde izledin izledin izleyemezsen bir daha göremezsin yaklaşımı mı var. merak ettiğim oyunlardan biri olduğu için bu kadar tepki gösteriyorum evet soranlarınız için.

 • nidax
  26.08.2016

  acayip sıkılarak izlediğimi hatırlıyorum ama belki dd farklı bir oyuncu ve scriptteki ufak dokunuşlar oyunun tadını güzelleştirebilir

 • pakturk
  26.12.2015

  Ben çok sevmiştim o oyunu. yine olsa yine giderim.

 • kuzu
  12.03.2015

  bence harika bir oyundu. oyuncunun performansı da ayrıca takdir edilmeli. evet belki tükürükler biraz daha az olsa daha iyi olabilirdi.

 • aylincim
  16.11.2014

  ben hiç beğenmemiştim, aklımda tek kalan şey oyuncunun tükürükleri ve "küçücük" deyiş şekli

 • narin
  20.10.2014

  oyun bu sene de oynayacak mı bilen varsa haber versin plzz

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.