5.00 / 1 oy

Wireshark nedir ve nasıl kullanılır?

Wireshark, network içerisindeki paket hareketlerini yakalamak amacıyla kullanılan ücretsiz ve açık kaynaklı bir ağ yazılımıdır. Ağdaki paket trafiklerini gözlemlemek ve network hatalarını gidermek, kullanım amaçlarından birisidir.

Wireshark programı; Windows, Linux, MacOS ve Unix tabanlı işletim sistemlerinde kullanılabilen bir çapraz platform programıdır.

Wireshark, terminal üzerinden kullanılan ağ yazılımlarına nazaran bir arayüze sahip olması ve ek işlevleri sayesinde network konusunda çalışma yapan kişiler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca ağlardaki paket trafiklerinin uçtan uca gözlemlenerek hataların giderilmesi için de oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Şifrelenmemiş ağlarda gezinen paketlerin yakalanarak çözümlenmesi gibi kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabilir bir özelliği de bulunduğu için şifrelenmemiş ağlarda gezinirken özellikle paylaşımlı ağlarda bireysel kullanıcıların daha dikkatli olmaları yerinde olur.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: DHCP Nedir?

bkz: NAT (Network Address Translation) Nedir?

bkz: CGNat (Carrier-grade NAT) Nedir?

bkz: TCP/IP Nedir?

bkz: internet nedir?

bkz: Modem üzerindeki WAN portu nedir ve ne işe yarar?

networkman

04.05.2021 01:13

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Wireshark nedir ve nasıl kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.