5.00 / 1 oy

Excel dosyasından şifre nasıl kaldırılır? (Resimli Anlatım)

Dün Excel dosyasının açılışına şifre koyarak veri içeren çalışmalarımızın istemediğimiz kişiler tarafından açılmasını engellemiştik. Bugün de şifresini bildiğimiz Excel dosyalarının şifresini nasıl kaldırabileceğimizi göstermek için resimli bir kılavuz hazırlayarak paylaşıyorum. Şifresini bilmediğimiz excel dosyalarının şifrelerinin nasıl kaldırılabileceği ile ilgili de en kısa sürede bir kılavuz hazırlamaya çalışacağım.

 

Adım adım Excel belgesinden şifre kaldırmak

1. Excel dosyasını açın ve açılışta sorulan şifreyi yazın.

2. Excel belgesinin üst kısmında yer alan menüden Dosya > Bilgi seçeneğine tıklayın. Eğer İngilizce Excel kullanıyorsanız karşılık gelen ifadeler File > Info olarak görünür. Burada Excel belgemizin şifrelenmiş olduğunu Korumalı Belge (Protected Workbook) ifadesinden de görebiliyoruz.

excel şifre kaldırmak

3. Excel dosyasından şifreyi kaldırmak için de şifre koyarken kullandığımız prosedürü takip edeceğiz. Belgeyi Koru (Protect Document) simgesine basınca açılan Parola ile Şifrele (Encrypt with Password) seçeneğine tıklayın ve açılan şifre yazma kutucuğuna biçbir şey yazmadan tamam butonuna tıklayın. Şifre yazmadan tamam tuşuna bastığımızda artık kayıtlı olan şifre silinmiş olacak.

4. Excel belgesini kaydederek (save ederek) kapatın. Tekrar açtığınızda açılışta şifre sormadığını kontrol edebilirsiniz.

Öz Hakiki Bumblebee

29.04.2020 23:31

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Excel dosyasından şifre nasıl kaldırılır? (Resimli Anlatım)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.