5.00 / 1 oy

Katarsis Nedir? Psikanalizde ve Sinemada Ne Anlama Gelir?

Katarsis (Catharsis), ilk anlamı ile psikanalizde hastaların geçmişinde travmatik izler bırakan olayların tekrar hatırlatılması yoluyla zihinde bıraktığı olumsuz etkilerin tedavi edilmesi amacıyla kullanılan yöntemdir. Sahne sanatlarında ve sinemada kullanılan ikinci ve dolaylı anlamı ise, sahnelenen trajedinin izleyici üzerinde bıraktığı etki anlamına gelir ve ilk kez de Aristoteles tarafından Poetika eserinde trajedinin etkilerini betimlemek amacıyla kullanılmıştır. Psikanalizde kullanımı ise Freud'un ruhsal boşalımı betimlemesi ile başlamıştır.

Katarsis, bastırılmış travmaların aktarım yoluyla tekrar ortaya çıkmasını sağladığı için kişiyi bir şekilde korktuğu bilinmezlikten kurtarmaktadır. Tam olarak aynı şey olmasa da ağlayarak rahatlama, anlatarak duygu boşalması yaşama gibi psikolojik olaylar da kısmi birer katarsis olarak nitelenebilir.

Katarsis, kelime kökeni olarak yunanca katharsis (temizlenme, arınma) kelimesinden gelmektedir.

halukgta

26.12.2020 21:27

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Katarsis Nedir? Psikanalizde ve Sinemada Ne Anlama Gelir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.