29.05.2019

Python Kurulumu (Anaconda ve Atom) | Python Dersleri 1

Python Anaconda Distribution Kurulumu

Takip edecek python dersleri boyunca Python Anaconda distribution’u kullanılacaktır. IDE olarak ise Windows ya da Mac işletim sistemlerinde Atom IDE’si kullanılacaktır. İsteyen kullanıcılar Linux kullanarak da bu eğitimi takip edebilirler.

Anaconda distribution’u için yeterli alanı olmayan kullanıcılar Miniconda’yı da kurabilirler.

Anaconda’nın istenilen sürümü https://www.anaconda.com/distribution/ adresinden indirilerek ücretsiz kurulabilir (Windows, macOS ya da Linux). Tavsiye edilen sürüm ise bu yazının yazıldığı tarih itibari ile 3.7’dir, ilerleyen zamanlarda da 4. kararlı sürüm çıkıncaya kadar 3.x (3.7+) olarak devam edecektir.

Distribution Nedir?: Distribution (dağıtım olarak çevrilebilir), faydalı ek kütüphaneler içeren program sürümleridir.

IDE Nedir?: IDE, (integrated development environment / Entegre geliştirme ortamı), bizim geliştirme ortamımız, yani edötürümüzdür. Güncel IDE’lerin kod yazma, debug etme ya da compile etme aşamalarında geliştiricilere sundukları avantajlar gittikçe arttığı için 3. parti eklentileri de destekleyen IDE’lerin kullanılması zamandan kazanç sağlamaktadır. Python eğitimleri boyunca tüm anlatımlar Atom IDE üzerinden yapılacaktır.

Atom’un terminal desteği de sunması sayesinde terminal kodlarını IDE içerisinde yazmak mümkündür.

 

Atom’a Package Eklemek

Atom’a 3. Parti bir uygulama (package) eklemek için welcome ekranından “Install a package” seçeneği seçilmelidir. Open Installer mavi butonuna tıklandığında en popüler eklentiler, kurulu eklentiler vb. sol tarafta görünür olacaktır.

Welcome sekmesinde değilseniz, File/Settings/Install yolu ile package ekleme ekranına erişilebilir. Buradaki arama kutucuğuna yazılacak arama terimi (terminal gibi) ile ilgili alanda daha önceden hazırlanmış olan eklentiler, hazırlayan kullanıcılar, açıklamaları ve popülerlikleri (indirilme sayıları) görüntülenebilir. Mavi Install tuşuna basıldığında ise eklenti Atom’a kurulmuş olacaktır.

 

Python Anaconda için Atom IDE Eklentileri

Atom IDE Python Terminal eklentisi: platformio-ide-terminal

Atom IDE Python otomatik tamamlama (autocomplete) eklentisi: language-python (önden kurulu gelir) ve autocomplete-python

Atom IDE Django Eklentisi: Atom-Django

 

Python Kurulumu (Anaconda ve Atom) | Python Dersleri 1
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 4978 kez okundu

29.05.2019 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • hamzasaka
  16.08.2020

  sorular kısmında daha kapsamlı ve örnekli bir python serisi var, adminler bir etiket sistemi yapsalar da tek seferde python ya da hangi konu olursa olsun tek bir seferde ne varmış neredeymiş görebilsek. böyle ara ara bak bu da varmış diye gezinmek çok yorucu ve hiç efektif değil

 • koroglu
  13.09.2019

  tam başlar gibi olmuşken bu dizi de mi yarım kaldı? her şeyin girişi hakkında onlarca makale var ama kimse sonuna kadar devam ettirebilecek iç disiplini ve zamanı ayıramıyor demek ki. bu yorumu kırıcı değil de hatırlatıcı ve destekleyici bir motivasyon olarak değerlendirmenizi rica ediyorum

 • bill gates
  21.06.2019

  Python bir çok çalışma alanında aktif olarak kullanılan ve öğrenen kişiye çok kapılar açabilecek bir programlama dili, öncelikle böyle bir seriye başlama cesareti gösterebildiğiniz için sizi tebrik ederim. Django, Deep Learning gibi ilgili uzantılara da referanslar vererek nerelerde fayda sağlanabileceği gibi büyük resmi gösteren bilgiler de paylaşarak devam edebilirseniz tüm okuyucular tarafından daha faydalı bir seri olmuş olur. devamının gelmesi ve verimli bir seri olmasını diliyorum

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.