05.03.2019

Psikolojik Deneyler ile ilgili 20 Mükemmel Film

Bir Grup insan Üzerinde Yapılan Psikolojik Deneyler ile ilgili Filmler

Çoğunlukla tek bir mekanda geçen, türüne çok sık rastlayamadığımız, içerik olarak da sınırları zorlayan ya da öngörülemeyen parametreler nedeniyle kontrolden çıkan psikolojik deneyleri konu alan 20 filmi sizler için listeledim. Bilmediğimiz benzer filmler için aşağıya yorum bırakabilirseniz rehber niteliğinde güzel bir makale olarak yıllarca kullanabiliriz diye umuyorum.

 

20. Circle (2015) (IMDB: 6.0)

circle 2015

Konusu itibariyle türün en özgün filmlerinden birisi. Bir grup insan bir odada uyanırlar ve birbirlerine dokunmalarının ve hareket etmelerinin yasak olduğu bir yapı içerisinde olduklarını anlarlar. Circle adı verilen sistem, 50 kişinin arasında en çok kimin hayatta kalmayı hak ettiğine insanların karar vermesi için onlara bir şans vermektedir.

 

19. The Kovak Box (2006) (IMDB: 5.9)

The Kovak Box (2006)

Fragmanı ile oldukça merak ettiren, izledikten sonra da daha güzel olabilirdi ama yine de izlediğime pişman değilim denebilecek filmlerden biri.

 

18. Unknown (2006) (IMDB: 6.5)

Unknown (2006)

Hafızasını kaybetmiş 5 adam bir odada uyanırlar ve hayatta kalabilmek için kafalarındaki bir dizi sorunun yanıtını bulmak ve neyin ne olduğunu anlamak durumunda kalırlar. Tek mekanda geçen filmleri sevenler için güzel sayılabilecek seçeneklerden biri.

 

17. Nine Dead (2010) (IMDB: 5.5)

Nine Dead (2010)

9 kişi kaçırılırak bir odaya konur ve birbirleri ile olan ilişki ile neden kaçırıldıklarını bulmaları istenir. Kurbanlardan her 10 dakikada biri öldürülecektir, bu yüzden hızlı olmaları gerekir. Özgünlük ya da sinematografi açısından çok matah bir film olmasa da türdeki filmlerin sayıca azlığı dikkate alındığında ilk 20’ye girer.

 

16. House of 9 (2005) (IMDB: 5.5)

House of 9 (2005)

Cube filmine benzerliği ile dikkat çeken, daha iyi yapılabilirdi denebilecek bir film. Türün tüm örneklerini tüketip de başka ne var diye arayanlar için denenebilir.

 

15. Devil (2010) (IMDB: 6.2)

Devil (2010)

Adını görünce ben bu filmlerden çok gördüm artık yeter diyesi geliyor insanın ama fragmanını izleyince aslında işlerin hiç de öyle olmadığı anlaşılmış oluyor. Asansör gerilimlerini seven izleyicilerin de izlemesinde fayda var.

 

14. The Jacket (2005) (IMDB: 7.1)

The Jacket (2005)

Adrien Brody’nin başrolünde olduğu oldukça başarılı bir film. Bir hata sonucu Akıl hastalıkları kliniğine gönderilen birinin doktorların deneylerine konu edilmesi fikri ile izleyiciye oldukça gergin bir 100 dakika sunuyor.

 

13. The Killing Room (2009) (IMDB: 5.7)

The Killing Room (2009)

Dört kişinin bir psikolojik araştırmaya para kazanmak için başvurması ile başlayan ve zaman içerisinde deneyin farklı parametreleri olduğunu öğrenmeleri ile şiddetin dozajının arttığı filmlerden birisi. Kendini izletmeyi başarsa da daha iyi olabilirdi hissi uyandırıyor.

 

12. Truth or Die (2012) (IMDB: 5.6)

Truth or Die (2012)

Parti yapmak için bir grup genç bir odaya kendilerini kapatırlar ancak partilerindeki bir yabancı, oyunlarını bir intikam meselesine dönüştürerek kabusa dönüştürür. Türün örneklerinin çok fazla olmadığı dikkate alındığında izlenebilecek bir film olarak değerlendirilebilir.

 

11. Compliance (2012) (IMDB: 6.4)

Compliance (2012)

Gerçek bir hikayeye dayanan filmlerden bir diğeri. Bir restoran müdürüne, çalışanının hırsızlık yapmakta olduğunu söyleyen bir telefon gelir. Söylenenler aslında bir telefon şakasıdır ama sebebiyet verdiği sonuçlar ile izleyiciyi oldukça geren bir senaryoya dönüşür.

 

10. The Wave (2008) (IMDB: 7.6)

The Wave (2008)

Nzi dönemindeki kitlesel çılgınlığın nasıl mümkün olabildiğini bugün biz bile anlayamıyoruz. Die Welle (Dalga) isimli gerçek olaylara dayanan bu film de öğrencilerine 2. Dünya savaşı dönemini daha iyi anlatmaya ve bu çılgınlıkların insanlar tarafından nasıl benimsenebildiğini öğretmeye çalışan bir öğretmeni ve öğrencilerini konu alıyor.

 

9. The Method (2005) (IMDB: 7.3)

The Method (2005)

İspanyol yapımı bir film. İş başvurusu için başvuran adaylar bir odaya kapatılması sonucu gelişen olaylar oldukça zekice bir senaryo ile işlenmiş.Çoğunlukla diyalog üzerinden geçen bu film, izleyiciye nefes aldırmadan kendisine bağlamayı başarıyor. Modern ve sanatsal bir kapitalizm eleştirisi olarak da yorumlanabilir.

 

8. Exam (2009) (IMDB: 6.9)

Exam (2009)

Kalifiye bir işe alım sınavında 8 aday bir odaya kilitlenir ve onlara sadece tek bir soru sorulur. Sınav kurallarının süre geçtikçe daha net anlaşılacağı ve insan psikolojisinin hangi durumlarda nelere nasıl tepki verebileceğinin çok net olarak işlendiği 100 dakikalık bir film.

 

7. 13 Tzameti (2005) (IMDB: 7.4)

13 Tzameti (2005)

Fragmanı izlendikten sonra filmin tamamının izlenmeden durulamadığı ender yaratıcı filmlerden birisi. Siyah beyaz olması da etkisini artıran özelliklerden birisi. Spoiler olmaması amacıyla yorumsuz olarak tavsiye etmekle yetiniyorum.

 

6. The Stanford Prison Experiment (2015) (IMDB: 6.9)

The Stanford Prison Experiment (2015)

24 erkek öğrenci rasgele olarak mahkum ve gardiyan rolünü üstlenecekleri şekilde seçilirler ve hayali bir hapishaneye konurlar. Zimbardo deneyi olarak da bilinen ve Das Experiment filminin de konu ettiği rolü kabullenme davranışı üzerine çekilmiş başarılı bir yapım.

 

5. Cube (1997) (IMDB: 7.3)

Cube (1997)

Birbirinden tamamen farklı kişilik yapılarına sahip 6 kişi kendilerini tuzaklarla dolu küp yapısındaki bir labirentte bulurlar. Cube 2 ve Cube 0 filmleri de ilerleyen yıllarda filmin hayal gücünü daha da ileri taşıdı.

 

4. The Belko Experiment (2016) (IMDB: 6.1)

The Belko Experiment (2016)

Türünün en underrated filmlerinden birisi, en az 7 üzeri bir puanı olması gereken bir film. Kolombiya’da faaliyet gösteren bir Amerikan şirketinin 80 çalışanı, aşırı güvenlikli binalarında mahsur kalırlar ve gizemli bir ses onlara hoparlörlerden ya ölmeleri ya da hayatta kalmak için öldürmek gerektiğini söyler.

 

3. Fermat's Room (2007) (IMDB: 6.7)

Fermat's Room (2007)

Birbirlerini daha önce hiç görmemiş 4 matematikçi tanımadıkları birisinden bir davet alırlar ve kendilerini bir odada bulurlar. Sonradan anlayacaklardır ki o odadan sağ çıkabilmek için birbirleri ile ne şekilde ilişkili olduklarını çözmeleri gerekecektir.

 

2. Battle Royale (2000) (IMDB: 7.7)

Battle Royale (2000)

Gelecekte geçen bu filmde Japon hükümeti 42 lise öğrencisini bir adaya birbirlerini öldürmeleri için seçerek gönderir. Kurallar gereği sadece bir öğrenci hayatta kalmalı, kalan tüm diğer öğrenciler ise ölmelidirler.

 

1. Das Experiment (2001) (IMDB: 7.7)

Das Experiment (2001)

Bir gazete ilanı ile 20 katılımcının bir kısmının mahkum, bir kısmının da gardiyan olarak gerçek olmayan bir hapishanede 2 hafta süreyle rollerini benimseme düzeylerini test etmek amacıyla yapılan bir psikolojik deneyi konu almaktadır. 2010 yılında çekilen ABD versiyonu yerine orijinal versiyonu olan Alman yapımı bu filmi henüz izlemeyenleriniz varsa tavsiye ediyorum.

Psikolojik Deneyler ile ilgili 20 Mükemmel Film
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 15111 kez okundu

05.03.2019 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • avukat24
  10.09.2021

  coronavirüs ile ilgili gelecekte muhtemelen çok efsane filmler de çıkacaktır, bunun kalıcı psikolojik etkileri de her yaştan insanda farklı düzeylerde oldu zaten. insanların yıllarca evde asosyal vaziyette kalması ne demek düşünmek bile halen çok ilginç geliyor. ilk fırsatta sona ermesi ve tümünün hatırlanmak istemeyen geçmiş olarak kalması dileklerimle

 • va12
  10.09.2021

  sosyal medyada bir şey paylaşmadan önce kırk kere düşünmesi gerek insanların, ama dikkat çekmek için küfür yemek pahasına her türlü anlamlı anlamsız paylaşımı çok büyük iddialarla yapabiliyorlar. bana sorarsanız bu paylaşımları yapanlar tıp kökenli insanlar değilse zaten dikkate almayın, hele hatırlanmaya çalışan ünlü eskileri ise zaten engelleyin geçin

 • oepetek
  10.09.2021

  asıl psikolojik deneyi şimdi dünya olarak aşılanma konusunda veriyoruz. bir tarafta mrna aşısı olanların 2 yıl içinde öleceklerini iddia eden insanlar var, diğer tarafta da mrna aşısı olmadığı için ölenler var. internetten araştırma yapayım deseniz aşıların içinde köpek dışkısı olduğunu sanan insanların iddiaları ile muhatap olmak zorunda kalıyorsunuz. işte asıl psikolojik deney dediğin böyle olur, herkes akıl sağlığını korumaya çalışıyor

 • justme
  29.01.2021

  puanı 5 civarında olan filmler bile ortalamanın çok üzerinde kaliteli filmler. ben özgün ve yaratıcı filmleri özellikle çok seven birisi olarak bu tür filmler keşke daha fazla üretilse diyorum ama klasik romantik ya da komedi filmleri çekmek prodüktörleri ve yönetmenleri daha az mı yoruyor nedir kimse bu filmlere bulaşmak istemiyor

 • Kickaz Mfc
  23.11.2020

  Bazıları düzgün psikolojinizi de bozar baştan bunu bilerek izleyin. Ayrıca hamileyseniz ya da tek başınıza kalıyorsanız da dikkatli davranmanızı ve bir kere daha düşünmenizi öneririm. Lakin sağlam bir yapım var diyen beni bile özellikle içlerinden biri fena etkiledi.

 • talat
  09.11.2020

  ama kimse bu tür filmlerde kendini doktor yerine koymaz, filmler de zaten hastalar gözünden anlatılır ki filmin konusu gerilim olabilsin. bence yaratıcı filmler izleme şansı yılda en fazla 2-3 defa elimize geçtiği için bu tür filmler de en azından ilk kez izlendiklerinde bu sınıfa girebildikleri için beğeniliyorlar

 • PicturedLife
  09.11.2020

  insan çok meraklı bir canlı, kimsenin başına gelmesini istemediği trajedileri de merak ediyor özünde. psikolojik deney demek, hele bir de bu filmlerde konu olan gibi topluca yapılan psikolojik deneyler ise hem hayal gücünü okşuyor, hem de kontrollü bir psikopatlık yaşatarak keyif veriyor izleyene

 • serhat63
  26.09.2020

  film, izleyiciyi ne kadar çok sinirlendirebilirse o kadar başarılı oluyor zannedersem. battle royale ve das experiment inanılmazın ötesinde sinir bozucu filmlerdi ama her ikisi de bittiğinde filmlere bayılmıştım. listedeki izlediğim diğer filmler de fevkaladenin fevkindeydi. özetle güzel liste olmuş

 • gulnihale
  07.08.2019

  zimbardo deneyi konusunda 50 film daha çeksinler 50'sini de oturup keyifle izlerim, kesinlikle insanın doğasını açığa çıkartabilmesi özelliği ile inanılmaz etkileyici ama aynı zamanda insanlık dışı da bir olay. The Stanford Prison Experiment ve Das Experiment izlemeyenler için muhakkak izlenmesi gereken sinir bozucu sanat eserleri

 • boritta
  05.08.2019

  dünyada drama bizdekinden daha kaliteli işlendiği için kimse olumsuz filmleri yadırgamıyor, Amores Perros kötü film diyen kaç avrupalı ya da amerikalı bulabilirsiniz? ama bizim dram anlayışımız fatmagül tadında olduğu için fragmanlarını bile izlerken fenalıklar geliyor izlemeden geçiyorum. oyunculuklar da yerlerde senaryolar da ama yapımcıların çok iyi bildiği gibi bizde de talep gören diziler maalesef bunlar oluyor

 • Zühal Ersan
  05.08.2019

  film başından sonuna kadar bir bütündür ve senarist ile yönetmenin anlatmak istediği şey, sonunu beğenseniz de beğenmeseniz de bir bütündür. keşke sonunda iyi adam ölmeseydi diye düşündüğünüz muhtemelen çok olmuştur ama distopya da dramalar da bu sanatın bir parçası olduğu için kabul edilmelidir. the lobster filmini ve a handmaid's tale bu distopyalara çok güzel örnekler mesela

 • H.Ünal
  05.08.2019

  bazı filmlerde acaba şöyle olsaydı nasıl olurdu diye düşündüğüm çok olmuştur, mesela şu kısım aslında rüyaymış da uyanınca film böyle devam etmiş gibi alternatif senaryolar üretmek çok ilginç fikirlere gebe olabiliyor. benzer şekilde izlediğiniz filmlerin son sahnesine, meğerse bütün bunlar bir psikolojik deneymiş partisyonu eklemeyi denerseniz oyun (the game) filmi çok enteresan twist ending film sonları olabiliyor

 • kolik
  17.07.2019

  Unknown ve Nine Dead filmleri kitap olsalar inanılmaz büyük bir keyifle okurdum ama film olarak biraz vasat hazırlanmışlardı. The Wave ise bu listedeki bence en mükemmel filmdir, kitlesel psikoloji ve çılgınlıkların herkes tarafından kabul edilebilmesi süreci üzerine daha iyi bir film izlediğimi hatırlamıyorum. Exam ise her bir karakterinin üzerinde çok güzel çalışıldığı bir başka başyapıt, izlemeyen herkese öneririm

 • aysen
  09.07.2019

  bazılarını izlerken psikolojiniz bozulabilir dikkatli olun uyarısı yapılsaymış iyi olurmuş aslında. geçici de olsa geceyi atlatmak çok zor oldu benim için. bazen cehalet gerçekten saadettir. gerçek olaylardan esinlenen filmleri izlemek, bu hayatların yaşandığını bilmek insana rahatsızlık veriyor.

 • aky
  22.06.2019

  The Wave filminin sonu inanılmaz etkileyiciydi, Marco ve Sinan karakterlerini yıllar önce izlemiş olmama rağmen halen hatırlıyorum. Nazi dönemine ilişkin psikolojiyi inceleyen kesinlikle en kaliteli filmlerden birisidir. Soysuzlar Çetesi, Schindler'in Listesi ve Piyanist de bu dönem üzerine sizi düşündürecek diğer filmdir.

 • mehmet güder
  06.04.2019

  "the unknown" psikolojik bir film olarak sayılabilir mi emin değilim. evet belki kim olduğunu, geçmişini hatırlamayan insanların verecekleri kararları konu alması ile sayılabilir. fakat daha spesifik bir ayrım yapmak gerekirse film hakkında tek mekanda geçen filmler kategorisinde yer alması daha doğru olur.

 • kaminendo
  03.04.2019

  belko experiment az kişinin bildiği mükemmel filmlerden birisi, film daha başlamadan ne kadar ihtiyacınız varsa giderip başına öyle oturmanızı öneririm çünkü başladığı andan itibaren başından kalkabilmeniz mümkün değil, benzer bir diğer etkiyi de the phone booth filminde yaşamıştım yıllar evvel

 • aylahanim
  02.04.2019

  The Killing Room filminin de 10 yıldır devamı gelecek ümidiyle hala ara ara imdb'ye bakarım ama artık oyuncuları bile yaşlandığı için ümidi kesmeye karar verdim, bence başarılı sayılabilecek bir filmdi ve devamı da olsa başarılı olabilirdi

 • obenozer
  02.04.2019

  circle filmini sonunda ne olacak beklentisi sürekli arttı, oyunculuk mu yoksa mekan mı sırıtıyor bilmiyorum ama düşük bütçeli olduğunu fazlasıyla belli eden filmlerden birisi, yine de senaryosu ile sonuna kadar bir nefeste kendini izletmeyi başardı

 • sevtap79
  01.04.2019

  "circle" daha güzel olabilirdi yani yine güzeldi fakat bir şeyler eksikti sanki, ya sonu olmamış kurgu daha güzel olabilirmiş filmin orjinal fikrine baktığımızda. oyuncular tanıdık olmasa da güzel oynamışlar. sorgulatıyor mu film izlerken evet. kendinizi onlar yerine koyup ben olsam ne yapardım dedirtiyor mu evet kesinlikle.

 • A.Haliloğlu
  25.03.2019

  the killing room izlemeye değmez çok güzel bir film süper diye başladığım ve inatla güzelleşecek diye sonuna kadar izlediğim fakat olmamış filmdir. neyse ki süresi fazla uzun değildi de zararın neresinden dönülse kardır diye kendimi avuttum.

 • orcun-34
  15.03.2019

  sonunda şaşırtan filmler kategorisine de girebilecek bir film the wave. başlarda gençlik filmi gibi görünse de içine girdikçe sorgulayacağınız çok fazla olgu bulacaksınız. izlemediyseniz şiddetle öneririm.

 • alanc
  09.03.2019

  listedeki tüm filmlerin ortak noktası, izleyiciyi sinir krizlerine sokan en az bir adet kötü adam barındırması, bu da zaten ya deneyi yapan kişi ya da deneydeki rolü fazlaca sahiplenmiş olan deneklerden birisi oluyor, Battle Royale tam olarak bir deney filmi sayılmaz ama sayılırsa da bence birinci sıraya bile geçmeyi hak eder

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.