5.00 / 1 oy

Ezoterizm Nedir?

Ezoterizm, gizli öğreticilik anlamına gelmektedir. Ezoterizm bir inanç ya da din değildir; sır ve derin bilgi kapsamında değerlendirilen bilgilerin sadece bu bilgiler için yetkin olduğu düşünülen kimselerle üstatlar aracılığıyla paylaşılmasına ezoterizm denmektedir. Bu öğretme biçimine de inisiyasyon (ezoterik öğretilerilere kabul edilmiş kişi olmak) adı verilmektedir.

Ezoterik öğretiler, aşamalar halinde adımsal olarak ve çok sayıda pratik uygulama eşliğinde uzun dönemlere yayılarak aktarılırlar. Burada amaç, bilgilerin önce hazmedilmesi ve aşama aşama ilerlenmesidir. Bu bilgilerin, gerekli gelişimi tamamlamamış kişilere olması gerekenden erken verilmesi durumunda olası tehlikelere gebe olacağı ve kişiye de zarar vereceği şeklinde değerlendirilir.

Farklı kültürlere ait ezoterik öğretilerin de kendine has ritüelleri ve sembolleri vardır. Ancak tüm farklı ezoterik öğretilerin ortak amacı, derin bilgi olarak değerlendirilen sırların herkes tarafından bilinmemesi gerekliliğine olan inançtır. Ezoterizm ile ilgileniyor olmak demek herhangi bir dine mensup olmak ya da dinlere inanmamak anlamına gelmez. Örneğin İslam'da da ezoterik öğretiler vardır ve batıni (batıniyye) olarak isimlendirlir. Yahudi ezoterimine kabala, budizm ezoterizmine ise vajrayana adı verilir. Ezoterizm, İbrahimî dinlerden de önce vardı, çünkü o dönemlerde de gizli öğretiler vardı. Modern ezoterizmde de sır olanın sır olarak kalması gerektiği savunulur ve gizlinin her zaman gizli kalmasının herkes için daha olumlu sonuçları olacağına inanılır.

Tarih boyunca Doğu'da olduğu gibi Batı'da da farklı ezoterik öğretiler var oldu, hatta bugün isim olarak çok iyi tanıdığımız bir çok filozofun da (Pisagor, Platon) felsefe okullarında seçili öğrencilerine ezoterik bilgilerini aktardığı söylenir. Yine tarihe adını yazdırmış tanınır bilim insanlarından da ezoterik öğretiler ile ilgilenmiş olanlar vardır.

Ezoterizm için Türkçe olarak içrekçilik; ezoterik terimi için ise içrek çevirisi de kullanılır.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Hermetizm Nedir?

bkz: Paganizm Nedir?

bkz: Tin Nedir?

bkz: Aura renkleri ve anlamları nelerdir?

bkz: Aura fotoğrafçılığı nasıl yapılır? (Kirlian fotoğrafçılığı)

bkz: Panteizm Nedir ve Panteist Kime Denir?

gizemlimerve

24.09.2021 23:24

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ezoterizm Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.