5.00 / 1 oy

Saksı toprağına mermer tozu koymak faydalı mıdır?

İnternette bu konuda bir bilgi olmamasına rağmen bir arkadaşımın tavsiyesi ile saksı toprağına mermer tozu koyma denemesi yapmak istedim ve sonuçlarını merak eden kişilerle paylaşabilmek için de bu başlığı açıyorum. Her ne kadar mermer tozunu solucan gübrelerinde ve kompostlarda verimlilik artışı amacıyla kullanıyor olsalar da ilginç bir şekilde saksı toprağında da mermer tozu kullandığım saksıda daha hızlı büyüme ve daha fazla sürgün oluşumu olduğunu bizzat deneyimledim.

Mermer tozunu, bitkiler henüz uyanmadan önce 2 adet saksıda bahar başı gibi uygulamıştım ve diğer tüm şartlar aynı olduğunda mermer tozunun bitkilere faydasını gözlemlemek istedim, tüm bitkilere zaten gübreleme yaptığım için diğer tüm şartların da olumlu olduğunu not etmeliyim.

Gelecek yıl da saksıda sebze ve yeşillik yetiştirme planlarım var ve mermer tozunu bu sefer daha fazla saksıda kullanmayı planlıyorum, etkisinin sebebi nedir bilmiyorum ama bitkilere bir şekilde mineral olarak olumlu etki ettiğini düşünüyorum mermer tozunun. Merak eden kişiler için internette mermer tozu sipariş verilebilecek çok fala yer var, yorumlarına bakarak ve doğallığından emin olunarak sipariş verilebilir.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Balkonda kompost üretimi nasıl yapılır?

bkz: En kaliteli solucan gübresi markası hangisi?

bkz: Saksı bitkileri için katı ve sıvı gübre tavsiyeleri

bkz: Solucan gübresinin içinde solucan olur mu?

bkz: Sıvı Solucan Gübresi Bitkilere Nasıl Uygulanır?

bkz: Bitkilere gübre yerine süt verilebilir mi?

gizemlimerve

12.08.2021 09:22

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 13 Şubat 2022 09:41
    0

    mermer doğal bir mineral ama bitkilere ne gibi bir besleyici özelliği olabilir bilemedim

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Saksı toprağına mermer tozu koymak faydalı mıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.