5.00 / 1 oy

Klasördeki dosya isimlerini tek seferde Excel'e kopyalamak

Bir klasör içindeki dosya isimleri ile çalıştığınız bir durum varsa, onlarca hatta belki yüzlerce binlerce dosya adını teker teker seçip kopyalamak ve excel'e yapıştırmak inanılmaz zor ve zaman götürücü bir uğraştır. Hele bir de dosyalardan birisinin adı değişir de düzenleri kayarsa tümünü yeniden yapmanız anlamına gelir bu. Neyse ki Windows'ta (Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP) bir klasördeki dosya isimlerini ve uzantılarını tek seferde seçmeyi ve kopyalamayı mümkün kılan bir özellik var :)

Örnek olabilmesi amacıyla içerisinde word, pdf ve excel dosyaları bulunan temsili bir klasör oluşturdum. Şimdi bu dosyaların dosya adlarını ve uzantılarını tek seferde nasıl Excel'e aktarılabilir bunu göstereceğim.

Öncelikle dosyalarımın klasör görünümü şu şekilde:

windows dosyalar

1. Yeni bir excel dosyası oluşturuyorum

2. Dosya adlarını kopyalamak istediğim dosyaları seçiyorum (tümü için kısayolu Ctrl+a)

3. Dosyalar seçili iken shift tuşuna basılıyken mouse ile sağ tıkladığınızda açılan menüde Yol Olarak Kopyala (ingilizce Windows ise Copy as Path) adında bir seçenek göreceksiniz, bu seçeneği seçin.

windows dosya adlarını topluca kopyalamak

4. Excel dosyanıza dönün ve Ctrl+V kısayolu ile seçtiğiniz dosya izimlerini yapıştırın. Windows, klasör dizinleri ile birlikte dosya adlarını yapıştıracaktır. Eğer klasör dizinlerini silmek isterseniz de:

excel dosya adlarını kopyalamak

5. Klasör dizininiz örnek olarak: C:\dosyalar ise Excel'de find and replace (bul ve değiştir) özelliğini kullanacağız. Ctrl+H kısayolu ile bul ve değiştir penceresini aktif hale getirdikten sonra:

üst kutucuğa: C:\dosyalar yazın

alt kutucuğu da boş bırakın ve tümünü değiştir (replace all) butonuna basın.

excel find and replace

Bu işlem ile içinde C:\dosyalar geçen tüm hücreler, boşluk ile yer değiştirmiş olacaktır, dolayısıyla silinmiş olacaktır.

dosya adları ve uzantıları excel kopyalamak

koroglu

08.04.2020 10:48

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Klasördeki dosya isimlerini tek seferde Excel'e kopyalamak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.