19.01.2021

Excel COUNT ve COUNTA Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri

VitaDemy Türkiye youtube kanalı için hazırlamış olduğum Excel videolarının çalışma dosyalarını kısaca açıklayarak paylaşmaya devam ediyorum. İngilizce Excel'de COUNT, Türkçe Excel'de ise BAĞ_DEĞ_SAY adıyla geçen bu fonksiyonun kullanım amacı, adından da anlaşılabileceği gibi sayım yapmaktır.

COUNT fonksiyonuna istediğimiz sayıda hücreyi ekleyebildiğimiz gibi doğrudan satır, sütun ya da satır+sütun bazlı bir seçimi parametre olarak atayabiliriz bu seçimini yaptığımız alan içinde kaç adet içi dolu (metinler hariç) hücre olduğunu COUNT fonksiyonu hesaplayarak bize değer olarak döndürür.

COUNT fonksiyonu içi sayısal ya da tarihsel verilerle dolu hücre sayısını sayar ancak eğer metinsel ifadeler de dahil olmak üzere içi bir şekilde dolu olan tüm hüclerin sayısını öğrenmek istiyorsak COUNT fonksiyonu yerine COUNTA fonksiyonunu kullanmalıyız. İlgili videoyu izlemek için ilgili youtube bağlantısı: Microsoft Excel COUNT (BAĞ_DEĞ_SAY) Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri | Excel Dersleri #4

Videoda kullandığım excel çalışma dosyasını indirmek için: Excel COUNT Fonksiyonu

Excel COUNT ve COUNTA Fonksiyonu Kullanımı ve Örnekleri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:

Yorumlar

  • Bu makaleye henüz hiç yorum yazılmamış. İlk yorumu yazan siz olabilirsiniz.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.