5.00 / 1 oy

Firefox Mozilla'da Sekmeniz Çöktü hatası neden olur ve çözümü nedir?

Özellikle Mozilla Firefox tarayıcı ile karşılıklı kamera ile görüntülü iletişim kurarken ve birden fazla sekme açıkken sekmelerde Sekmeniz Çöktü! :) diye bir hata çıkıyor. Sekme sayısı arttıkça bilgisayarı yavaşlatacak kadar kasıyor ve sonunda bazen mouse'u bile hareket ettiremeyecek kadar beklemek zorunda kalıyorum ve sekmeler çökünce de bilgisayar normale dönüyor. İşin garip atrafı Google Chrome gibi daha hantal bir tarayıcı ile aynı iş yükünde sekmeler açtığımda herhangi bir çökme hatası ile karşılaşmıyorum, demek ki bilgisayarın işlemcisi ve ekran kartı bu derece bir yüklenmeye dayanabiliyor. Peki Mozilla Firefox'ta tarayıcı çökme hatası neden olur ve nasıl düzeltilir?

ertan16

12.05.2020 16:04

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 18 Eylül 2021 09:02
  12

  tarayıcılar, hiçbir eklenti ya da senkronizasyon kurulumu yapılmadığında halen çok hızlılar. ama artık her kullanıcı tarayıcısından çok daha fazla beklenti içerisinde (şifreleri senkronize olsun, onlarca eklentiyi aynı anda kullanabilsin, cihazları arasında veri transfer edebilsin vs) ve tarayıcılar da bu yükü taşımakla görevli ilk uygulamalara dönüştüler. bunun doğal sonucu olarak da google chrome, aynı anda tüm servislerle iletişim kurmak ve tüm bu eşitlemeleri yapmak gibi ek yüklere sahip hale geldi.

  bahsettiğiniz gelecek jenerasyon light tarayıcılar da çıkalı çok oldu aslında ama kimse eşitleme konforundan kopamadığı için bu tarayıcılara geçmek istemedi. arada vpn özellikleri için kullanılıyorlar belki ama chrome'u bilgisayarından silebilecek kadar yavaşlıktan cinnet geçiren bir kullanıcı da ben daha görmedim

 • 18 Eylül 2021 08:33
  6

  modern tarayıcılar (google chrome ve mozilla firefox gibi) ilk çıktıklarında çok yavaş ve kullanışsız olan internet explorer tarayıcısı üzerinden mizah malzemesi üretilerek kendi reklamlarını yaparlardı. gerçekten kıyaslandıklarında sekme özellikleri vardı ve ie'ye göre çok hızlılardı. ama bugün gelinen noktada bilgisayarda en çok ram harcayan ve yavaşlayan uygulamaların başında geliyorlar. söken sekmelerin sebebi de kendi deneyimlerime dayanarak ram'in yetersiz kalması oluyor. elbette onlarca sekme açınca bu oluyorsa tarayıcının suçu değil ama 1-2 sekmede de çökmemesini bekliyor insan.

  tarayıcılar artık bence bir sonraki evrimlerine geçmeliler. tekrar light ve hızlı bir şekilde kullanıcılara internet gezinimi deneyimi sunabilecek ilk tarayıcı bir sonraki tarayıcı jenerasyonunun kahramanı olacak diye düşünüyorum

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Firefox Mozilla'da Sekmeniz Çöktü hatası neden olur ve çözümü nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.